رئیس‌جمهور افغانستان از احتمال شکایت از پاکستان به شورای امنیت خبر داد

حق نشر عکس ARG
Image caption در سخنرانی امروز آقای غنی تعریف جدید دوست و دشمن ارائه کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که امروز، یکشنبه ششم ثور (اردیبهشت) در یک نشست فوق العاده با نمایندگان هردو مجلس شورای ملی این کشور صحبت می‌کرد، اعلام کرد که خواست مردم افغانستان از دولت این است که کابل به دلیل حمایت پاکستان از مخالفان، به شورای امنیت سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌الملی از پاکستان شکایت کند.

او گفت که اگر تغییری در رفتار پاکستان دیده نشود، مجبور است که به این خواست تن دهد.

آقای غنی که در این سخنرانی خط مشی جدید دولتش را در ارتباط به طالبان، روند صلح و رابطه افغانستان با پاکستان توضیح می‌داد، از طالبان به عنوان گروه تروریستی نام برد و از برخورد جدی‌تر دولت با این گروه به شمول احتمال اجرای حکم اعدام شماری اعضای زندانی آن خبر داد.

اگر چه آقای غنی در ادامه سخنرانی‌اش از داعش، القاعده و شبکه حقانی و برخی از گروه طالبان به عنوان دشمنان افغانستان نام برد.

او توضیح داد که مردم افغانستان انتظار دارند که ادامه میزبانی، تجهیز و تسهیل فعالیت گروه‌های تروریستی مخالف مردم افغانستان در خاک پاکستان، در تناقض با منشور و مصوبات سازمان ملل متحد‌ است. برمبنای اصل عدم حمایت از گروه‌های تروریستی بر علیه کشور ثالث، دولت افغانستان می‌تواند به شورای امنیت سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی شکایت کند.

آقای غنی ادامه داد که "این انتظار را به جا می‌دانیم و هرگاه چنین تغییری دیده نشود، ما ناگزیر خواهیم بود، علی رغم آرزوها و تلاش‌های برای شکل‌دهی به همکاری‌های منطقه‌ای با مراجعه به شورای امنیت ملل متحد به اقدامات جدی دیپلوماتیک متوسل شویم."

به گفته رئیس جمهوری افغانستان در گفت‌وگوهای چهار جانبه، پاکستان کتباً تعهد کرده بود تا درصورتی که عناصری از طالبان مسیر سیاسی ختم جنگ را انتخاب نکنند، در مقابل آنها از قوه نظامی استفاده خواهد کرد.

او گفت کسانی که از عمل به تعهدات خود ناکام مانده یا نخواسته به آن‌ها عمل کند، بیش از پیش به انزوا کشانده شده‌اند.

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی از توانمندی نیروهای امنیتی افغان تقدیر و از مردم و نمایندگان خواست که از آنان حمایت کنند

رئیس جمهور غنی افزود که براساس اطلاعات موجود، مراکز رهبران نیروهای مخالف دولت افغانستان در خاک پاکستان است.

او گفت که اگر این کشور نمی‌خواهد علیه این نیروها عملیات نظامی انجام دهد، باید این افراد را به افغانستان تحویل دهد تا در محاکم این کشور به سزای اعمالشان برسند.

آقای غنی گفت که مناسبات افغانستان و پاکستان در چارچوب حقوق و وجایب متقابل دو دولت تنظیم می‌شود و توقع افغانستان از پاکستان و کشورهای جهان این است که در مورد مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم از منطق تروریست خوب و تروریست بد عبور کند و به عنوان یک دولت مسئول عمل کند.

'گروه تروریستی در خدمت دشمنان افغانستان'

رئیس جمهور غنی طالبان را یک گروه تروریستی خواند که در خدمت "دشمنان افغانستان" قرار دارند.

او درباره تعریف طالبان گفت: " آنانیکه دست به کشتار مردم افغانستان می زنند، طالبان علم نیستند. باغیان و محاربان هستند. طالبان واقعی در مدرسه درس می‌خوانند و کسانی که مردم را می‌کُشد دشمن علم هستند و حق ندارند خود را طالبان بنامند.

آقای غنی گفت که براساس قوانین اسلامی دولت حق دارد که در مقابل باغیان و محاربان از مردم دفاع خود دفاع کند. آنان را به سزای اعمالشان برساند.

او افزود:" رهبران غلام صفت این افراد که دشمن کشور هستند، در شهر کویته و پیشاور پاکستان مقیم هستند و از تباهی و بربادی کشورشان لذت می برند."

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای غنی تعریف خود از طالبان را نیز ارائه کرد

او گفت که این افراد برای آینده و خوشی افغانستان هیچ برنامه‌ای ندارند و آنان بی لیاقتی خود را ثابت کرده‌اند.

تعریف دوست و دشمن

آقای غنی در این مراسم به تعریف دوست و دشمن در افغانستان پرداخته و گفت که دوستان افغانستان همه شهروندان این کشور هستند که به منافع ملی این کشور پایبندی‌ دارند و در حد توان از آن حفاظت می‌کنند.

او گفت که دشمنان آنانی اند که از احساسات پاک مذهبی جوانان سوء استفاده می‌کنند و خودشان "بخشی از مافیای مواد مخدر اند که از این راه به ثروت اندوزی و عشرت مشغولند.

به گفته آقای غنی "گروهای اجیر خارجی، مانند داعش، القاعده و گروهای آدم کش حقانی و برخی از گروه طالبان که از ریختن خون هموطنان خود لذت می‌برند و به جنگ و دهشت افگنی ادامه می‌دهند" هم از جمله دشمنان کشور هستند.

او گفت که هیچ راهی برای گفت‌وگو با اجیران خارجی وجود ندارد.

آقای غنی تاکید کرد که دروازه گفت‌وگو را برای آشتی با آنعده از گروه‌های طالبان که حاضر به توقف خونریزی در افغانستان هستند، باز است، هرچند به گفته او این فرصت برای همیشه نخواهد بود.

او افزود که روند گفت‌وگوهای چهار جانبه صلح باعث ایجاد بستر مناسب برای درک بهتر از برحق بودن خواست‌‎های مردم و دولت افغانستان در جهت یافتن یک راه حل سیاسی شده است.

'حکم اعدام مجرمان اجرا خواهد شد'

برخورد مقام های دولتی با نیروهای مخالف که در این کشور زندانی هستند، همواره مورد انتقاد مردم افغانستان بوده است.

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی گفت که متعهد به اجرای حکم اعدام آنهایی است که در محاکم افغانستان به دلیل 'کشتن مردم افغانستان' محکوم به اعدام شده‌اند

حتی شماری از کاربران شبکه‌های همگانی در روزهای گذشته، گزارشی را همرسانی کردند که یکی از افراد که در حمله خونین روز سه شنبه گذشته کابل (۳۱ حمل/ اردیبهشت) نقش داشته، از زندان بگرام آزاد شده است.

آقای غنی در نشست امروز افزود که به مردم افغانستان اطمینان می‌دهد تا در مقابل آنانی که خون سربازان و مردم بی‌گناه افغانستان را می‌ریزانند، با قاطعیت برخورد کرده و هیچ تردیدی در مجازات شان نشان نخواهد داد.

او افزود دوران آنانی که از عفو بی مُوجِب برخوردار می‌شدند، پایان یافته است و به گفته او دولت افغانستان متعهد است تا فیصله‌های محاکم و نظام عدلی–قضایی را به شمول اعدام، با قاطعیت و با اراده استوار اجرا کند.

به گفته آقای غنی:" شما خواهید دید، کسانی که به ندای صلح در پشت میز مذاکره جواب رد دادند، عنقریب بعد از تحمل شکست در جبهات جنگ چگونه برای صلح به تضرع و التماس متوسل می‌شوند. امروز، هدف والای صلح پایدار و عزتمندانه از طریق اقدامات قاطعانه و سرتاسری در میدان جنگ به دست خواهد آمد."

'انتخابات به موقع برگزار خواهد شد'

او گفت که اصلاحات در نظام انتخاباتی افغانستان آغاز و انتخابات مجلس نمایندگان و شورالی ولسوالی افغانستان در زمان معین برگزار خواهد شد.

این انتخابات قرار است پائیز امسال برگزار شود.

Image caption انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان قرار است که پائیز امسال برگزار شود

رئیس جمهوری افغانستان وجود فساد اداری را یکی از نقاط آسیب پذیر دولتش خواند و گفت که مرتکبین فساد باعث تضعیف قابلیت رزمی و وظیفوی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان شده و به گفته او کسانی که مرتکب فساد می‌شوند، به دشمنان وطن خدمت می‌کنند.

او به تعهد دولتش در مبارزه با فساد اداری تاکید کرد و افزود: "مفسدین را که مرتکب خیانت ملی می‌شوند، متناسب به جرم شان از طریق محاکم مربوطه، مورد مجازات سنگین قرار خواهد داد."

'در راه صلح از هیچ کوشش دریغ نکردم'

آقای غنی افزود که در سال گذشته از هیج تلاشی برای پایان دادن مسالمت آمیز به خشونت دریغ نکرده و تلاش کرده که از مردم در برابر جنگ اعلام نشده دفاع کند.

او گفت در کنار اینکه دولت به روند صلح توجه داشت، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را نیز تقویت و تجهیز کرده است.

Image caption اجلاس چهار جانبه صلح افغانستان با مشارکت نمایندگان آمریکا، چین، پاکستان و افغانستان بعد از چند دور نشست نتیجه لازم را نداشت

رئیس جمهوری افغانستان معتقد است که دستاورد تلاشهای صلح دولتش این بوده که "اجماع را در میان شرکای بین المللی بوجود آورده که جنگ افغانستان، جنگ داخلی نیست، بلکه جنگی است که تروریستان و حامیان بین المللی شان علیه مردم به راه انداخته تا به اهداف شوم شان از طریق وحشت و ترور دست پیدا کنند.

او گفت:"ما برای پایان بخشیدن به خشونت از راه‌های غیر نظامی اتمام حجت کرده‌ایم. و بدون هیچ گونه فوت وقت به تقویت نیروهای امنیتی پرداختیم که در سال گذشته ۴۰ هزار عملیات جنگی و ۱۶ هزار عملیات قاطع انجام شده است."

آقای غنی با اشاره به افزایش قابلیت های نیروهای امنیتی افغانستان گفت:"اکنون که ما در ساختمان مجلس هستیم، در بیش از ۷ ولایت ۱۵ عملیات علیه نیروهای مخالف دولت جریان دارد."

او گفت که اصلاحات لازم را در ساختار نهادهای امنیتی از جمله وزارت دفاع ایجاد کرده است.

او وعده داده که در روزهای آینده وزیر دفاع و ریاست امنیت ملی را به مجلس معرفی خواهد کرد و از نمایندگان خواست که به آنان رای اعتماد دهند.

'با هم متحد شویم'

به گفته آقای غنی شبکه حقانی و گروه‌های از طالبان، پیش قراولان منافع کشورهای دیگر هستند و با تروریستان بین المللی و مافیای مواد مخدر ائتلاف کرده‌اند تا افغانستان را یکبار دیگر به دوران "سیاه تاریخ" باز گردانند.

حق نشر عکس arg
Image caption سخنرانی امروز آقای غنی در رسانه های اجتماعی نیز واکنشهای زیادی را در پی داشت

او از مردم و نمایندگان خواست که باید یکپارچه و متحد در برابر آنها ایستاد شوند.

آقای غنی گفت:"کسانی که به این وحدت لطمه می‌زند و در عین قرار داشتن در متن حکومت و نظام و با استفاده از منابع آن آب در آسیاب دشمن میریزند، به صورت آگاهانه و ناآگانه در جنگ روانی با دشمنان این کشور همسو هستند، در مورد آنان ارفاق صورت نخواهد گرفت."

او افزود که دولتش برای بهبود وضعیت افتصادی افغانستان نیز برنامه های بزرگ دارد و گفت که قرار است در کنفرانس بروکسل بیش از ۷۰ کشور و ۲۰ نهاد بین المللی اشتراک و تعهدات شان را برای پنج سال آینده در بخش های توسعه اقتصادی و حکومتداری خوب اعلام کنند.