درگیری در شمال شرق افغانستان ۱۶ کشته به جا گذاشت

حق نشر عکس Takhar Gov
Image caption نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت تخار

مقام‌های محلی در ولایت تخار و قندوز در شمال شرق افغانستان اعلام کردند که در دو درگیری جداگانه ۱۵ عضو گروه طالبان و یک سرباز امنیتی افغانستان در این دو ولایت همسایه کشته شده‌اند.

وزارت داخله افغانستان با ارسال خبرنامه‌ای اعلام کرده که در عملیات مشترک نیروهای امنیتی افغانستان شب گذشته، ۷ ثور (اردیبهشت) قاری نجیب از فرماندهان گروه طالبان همراه با ۹ تن از افرادش در ولسوالی چهار دره ولایت قندوز کشته شده‌اند.

به اساس خبرنامه این نهاد، ۲۰ نفر از افراد این فرمانده نیز توسط نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شده‌اند.

گروه طالبان نیز در صفحه توییتر خود نوشته که شب گذشته در ولسوالی چهاردره قندوز نیروهای آمریکایی و افغان با انجام عملیات نظامی ۵۰ فرد غیرنظامی را با خود برده‌اند.

سنت الله تیمور، سخنگوی والی تخار نیز به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای طالبان از بامداد امروز، چهارشنبه هشتم ثور، به ولسوالی اشکمش ولایت تخار که در همسایگی دو ولایت بغلان و قندوز قرار دارد، حمله کرده‌اند.

او افزود که با دفع حمله افراد گروه طالبان، ۵ نفر از اعضا این گروه و یک سرباز امنیتی افغان کشته شدند.

به گفت آقای تیمور، نیروهای امنیتی موفق شدند که هشت روستای ولسوالی اشکمش را که قبلا در کنترل نیروهای طالبان بود، نیز پاکسازی کنند. اکنون عملیات برای پاکسازی کامل این ولسوالی از نیروهای طالبان ادامه دارد.

به گفته مبین غفوری، خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایت تخار قبل از پیشروی نیروهای افغان در ولایت بغلان و قندوز شماری زیادی از جنگجویان وابسته به جنبش اسلامی ازبکستان در ولسوالی اشکمش مستقر بودند که با پیشروی نیروهای افغان، اکنون این جنگجویان این منطقه را تخلیه و به مناطق نامعلوم کوچ کرده‌اند.

والی تخار نیز به مسئولان امنیتی این ولایت دستور داده که "دیگر به نیروهای مخالف دولت رحم نکرده و برای از بین بردن دشمن و تصفیه کامل روستاها در ولسوالی‌های آسیب پذیر، اقدامات سریع و عملی را روی دست گیرند."

در روزهای گذشته مقام های امنیتی افغانستان از بازداشت مسئول نظامی گروه طالبان در ولایت قندوز خبر داده بود.

حق نشر عکس f
Image caption ولایت تخار در ماه‌های گذشته شاهد خشونتهای زیادی بوده است