'ناامنی در شمال افغانستان طرحهای منطقه‌ای را به خطر می‌اندازد'

حق نشر عکس BBC Dushanbe

شرکت‌کنندگان یک همایش که اخیرا در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شده است از گسترش فعالیت گروههای شورشی در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که حضور این گروهها اجرای طرحهای بزرگ تجارت منطقه‌ای را به خطر می‌اندازد.

این هشدار در حالی عنوان شده است که تا حدود سه هفته دیگر انتظار می‌رود که روند اجرای طرح انتقال نیروی برق تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان موسوم به "کاسا ۱۰۰۰" در مراسمی با شرکت رهبران این چهار کشور در تاجیکستان آغاز شود.

در همایش "وضع سیاسی و نظامی افغانستان و مسایل مناسبات تاجیکستان و افغانستان" که روز اوایل هفته جاری در فرهنگستان علوم تاجیکستان برپا شد، ایگور لیاکین فرولوف، سفیر روسیه در تاجیکستان، ضعف دولت وحدت ملی افغانستان را از مشکلات اساسی در زمینه تامین ثبات در این کشور خواند.

حق نشر عکس BBC Dushanbe

وی گفت که مناطق دورافتاده‌ای وجود دارد که از کنترل دولت مرکزی افغانستان خارج است: "این مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح است. حملات در این مناطق رو به افزایش است. گسترش نفوذ طالبان بدون استثنا در همه ولایات افغانستان مشاهده می‌شود. در شمال آنها در بدخشان، بغلان، فاریاب، جوزجان، قندز، سرپل و تخار، در غرب در بادغیس و فراه، در شرق در نورستان، و در جنوب در هلمند و قندهار نفوذ دارند. اشغال موفق قندز توسط آنها در سال گذشته بیش از یک زنگ خطر است."

این در حالی است که به گفته سرهنگ خورشید شازیدف، یک مقام وزارت دفاع تاجیکستان، ارتش ملی افغانستان توانایی کافی برای مقابله با تهدیدهای امنیتی موجود در آن کشور را ندارد. او به عنوان مثال گفت که هر روز تقریبا ۲۰ سرباز افغان کشته می شوند و تلفات ارتش افغانستان در سال ۲۰۱۵ هزاران نفر بوده است.

حق نشر عکس BBC Dushanbe
تمرینات ضد تروریستی

در چنین شرایطی، خطر کشیده شدن موج ناامنیها از افغانستان به این سوی رود آمو از نگرانیهای عمده کارشناسان و مقامات کشورهای آسیای مرکزی و روسیه ارزیابی می شود. پیوستن صدها شهروند جمهوریهای مسلمان آسیای میانه‌ و قفقاز به گروههای پیکارجو در افغانستان، بویژه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نگرانیهای امنیتی در منطقه را بیشتر کرده است.

به گفته قاسم‌شاه اسکندراف، رئیس مرکز مطالعات افغانستان و منطقه، در گذشته همسایه‌‌های شمالی افغانستان بیشتر از فعالیت قاچاقبران مواد مخدر و موارد عبور غیرقانونی از مرز نگران بودند. هم اکنون مقامات تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان که با افغانستان مرز مشترَک دارند،‌ در برابر چالشی تازه قرار دارند.

حق نشر عکس BBC Dushanbe

آقای اسکندراف گفت: "در کنار طالبان گروههای دیگر مسلح نیز در شمال افغانستان فعالیت دارند، از جمله حرکت اسلامی ازبکستان، انصار‌الله و بر اساس بعضی معلومات (گزارشها)، داعش هم آنجا هست. البته پایگاه اصلی داعش در شرق افغانستان، در ننگرهار و کنر است، ولی اطلاعاتی هم وجود دارد که این گروه تلاش دارد تا در مناطق شمالی افغانستان هم برای خود پایگاههایی ایجاد کند."

با توجه به این وضعیت، سرویسهای اطلاعاتی وابسته به نیروهای مسلح شش کشور عضو سازمان پیمان امنیت دسته جمعی هفته گذشته برای نخستین بار تمرینات مشترکی برای کشف و از میان بردن گروههای احتمالی تروریستی در دره رامیت، در شرق شهر دوشنبه، انجام دادند.

در این تمرینات حدود ۱۵۰۰ سرباز و افسر سرویسهای اطّلاعاتی نیروهای مسلح روسیه، ارمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و بلاروس شرکت کردند. مقامهای نظامی کشورهای منطقه می‌گویند که برای مقابله با تهدیدهای احتمالی گروههای تروریستی از افغانستان به آسیای میانه آماده هستند.

"استراتژی مشترک"

با این حال، یکی از نگرانیهای عمده از تقویت حضور گروههای شورشی داخلی و بین‌المللی در شمال افغانستان این است که گسترش فعالیت این گروهها اجرای طرحهای بزرگ تجارت منطقه‌ای را به خطر می اندازد. بویژه این که در گذشته از موارد تخریب خطوط انتقال برق از سوی طالبان در شمال افغانستان گزارش شده است.

این در حالی است که به گفته خسرو غایبف، یک مسئول وزارت خارجه تاجیکستان، اجرای توافقات دوجانبه و چندجانبه میان کشورهای منطقه، بویژه تاجیکستان و افغانستان و پاکستان، می‌تواند به گسترش تجارت منطقه ای و بهبود زندگی مردم کمک کند. این امر به نوبه خود تهدیدهای امنیتی را کاهش خواهد داد.

حق نشر عکس BBC Dushanbe

در همین حال، عبدالغفور آرزو، سفیر افغانستان در تاجیکستان، خواستار تهیه یک استراتژی واحد از سوی ۱۴ کشور همسایه و دور و بر افغانستان برای رسیدن به صلح و ثبات در این کشور و منطقه شد و گفت تا زمانی که چنین یک راهبردی تهیه نشود، این منطقه "صلح و ثبات نهادینه شده را نخواهد دید."

وی گفت: "افغانستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، همه این کشورها، پاکستان، ایران، ما در یک حوزه تمدنی قرار داریم و می توانیم با متعادل ساختن منافع ملی با منافع تمدنی اساسی را ایجاد کنیم که دیگر قدرتهای فرامنطقه ای در منطقه نفوذ نکنند، دیگر جنگهای نیابتی در منطقه، منطقه را بی صلح و ثبات نسازند."

همایش فرهنگستان علوم تاجیکستان در باره وضعیت افغانستان حدود سه هفته قبل از مراسم آغاز اجرایی شدن طرح تجارت برق میان کشورهای آسیای میانه و جنوب آسیا برگزار شده است. قرار است در این مسارم که روز ۱۲ مه در تاجیکستان برپا شود، سران کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان و افغانستان و پاکستان شرکت کنند.