شرکت برق افغانستان قیمت برق وارداتی را ۲۵ درصد افزایش داد

حق نشر عکس DAB
Image caption افغانستان نزدیک به ۷۰ درصد برق مورد نیازش را از خارج وارد می‌کند

شرکت برق افغانستان (برشنا) اعلام کرد که به دلیل افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت افغانی واحد پول این کشور در برابر آن، مجبور است که قیمت برق وارداتی را ۲۵ درصد افزایش دهد.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی این شرکت امروز، یکشنبه ۱۲ ثور(اردیبهشت) در یک نشست خبری در کابل گفت که افغانستان برق را از کشورهای ایران، تاجیکستان، ازبیکستان و ترکمنستان به دلار خریداری و در افغانستان به افغانی به فروش می‌رساند.

او گفت که تفاوت ارزش افغانی و دلار باعث شده که در سال ۱۳۹۴ این شرکت حدود ۱۷ الی ۱۸ میلیون دلار ضرر کند.

به گفته سخنگوی شرکت برشنا، ۲.۵ میلیون دلار نیز این شرکت به دلیل قطع برق توسط نیروهای شورشی در زمستان سال گذشته در ولایت بغلان ضرر کرده است.

در زمستان سال گذشته به دلیل انهدام پایه برق در بغلان، شهر کابل از بیش از سه هفته در تاریکی فرو رفت.

او افزود که قیمت هر کیلووات ساعت برق وارداتی برای افغانستان حدود ۹ سنت تمام می‌شود.

در سال‌های گذشته قیمت یک دلار برابر با ۵۸ افغانی تعیین شده بود، در حالیکه نرخ واقعی دلار اکنون به بیش از ۶۸ افغانی رسیده است.

به گفته آقای توحیدی افغانستان سالانه به ارزش ۲۲۰ میلیون الی ۲۷۰ میلیون دلار برق از کشورهای ایران، ازبیکستان، تاجیکستان و ترکمنستان وارد می‌کند.

او گفت که افزایش قیمت تنها در برق‌های اعمال می شود که از خارج افغانستان وارد و این سیاست جدید بر قیمت برق‌های که در داخل این کشور تولید می‌شود، تاثیر نخواهد گذاشت.

افغانستان نزدیک به ۷۰ درصد برق مورد نیازش را از ترکمنستان، ایران، تاجیکستان و ازبکستان وارد می‌کند. نزدیک به ۳۰ درصد برق مورد نیاز این کشور نیز از تولیدات داخلی تامین می‌شود.

حق نشر عکس DAB
Image caption انهدام پایه برق وارداتی در زمستان سال گذشته هفته‌ها کابل را در تاریکی فرو برد