وزیر انرژی افغانستان: تغییر خط انتقال برق توتاپ از سالنگ ناممکن است

حق نشر عکس MEW
Image caption آقای عثمانی گفته که تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ از سالنگ امکان‌پذیر نیست

وزیر انرژی و آب افغانستان در واکنش به اظهارات معترضانی که خواستار احداث خط انتقال برق از بامیان شده بودند، گفت که امکان تحقق این امر وجود ندارد.

پیش از ظهر روز سه شنبه (۱۴ ثور/اردیبهشت) نهادی موسوم به کمیته عالی مردمی به حکومت وحدت ملی هشدار داد که اگر تا ۷۲ ساعت احداث خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان را از مسیر بغلان-بامیان-میدان تایید نکند، اقدام به اعتراض‌های گسترده خواهد کرد.

اما علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب گفت که تصمیم کشیدن این خط انتقال برق از مسیر گذرگاه سالنگ از سوی کابینه حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین در سال ۱۳۹۲ اتخاذ شده و حالا این تصمیم قابل تغییر نیست.

به گفته آقای عثمانی، تغییر مسیر این خط انتقال برق که به "توتاپ" هم معروف است، طرح برق رسانی به ۱۲ ولایت از جمله میدان، غزنی، لوگر، پکتیا، پکتیکا، خوست، پروان، پنجشیر و کاپیسا را متاثر می‌سازد.

او در پاسخ به پرسشی تایید کرد که شرکت آلمانی فیشنر در ارزیابی اولیه خود مسیر بامیان را برای احداث این خط انتقال تایید کرده بود، اما در سال ۲۰۱۳ در پی تصمیم کابینه وقت، مسیر سالنگ مورد تایید قرار گرفت.

وزیر انرژی و آب در توضیح دلایل فنی و مالی برای کشیدن انتقال برق توتاپ از مسیر سالنگ گفت که این مسیر کوتاه است و به زمان کمی برای ساخت آن نیاز است.

آقای عثمانی افزود که برای رفع نیازمندی ولایت بامیان به نیروی برق، قرار است که یک خط برق از ولایت پروان به بامیان کشیده شود که ظرفیت انتقال ۳۰۰ مگاوات برق را خواهد داشت.

حق نشر عکس .
Image caption معترضان گفته اند که تغییر مسیر خط انتقال برق از بامیان به سالنگ "به هیچ‌وجه قابل معامله و برخورد سیاسی نیست"

محمدنبی احمدی از سخنگویان معترضان که شامل برخی از اعضای پارلمان، شماری از احزاب، استادان دانشگاه، عده‌ای فعالان مدنی و اجتماعی است، گفت که اظهارات آقای عثمانی به هیچ وجه قابل قبول نیست.

او تاکید کرد که معترضان به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

پیشتر کشیدن خط انتقال برق از ولایت پروان به بامیان هم از جانب معترضان به شدت رد شده و آنها گفتند که تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ از بامیان-میدان "به هیچ‌وجه قابل معامله و برخورد سیاسی نیست".

مطالب مرتبط