روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۱۴ ثور

روز جهانی مطبوعات و تغییر مسیر یکی از پروژه‌های بزرگ برق در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۴ ثور/اردیبهشت کابل است.

روز جهانی مطبوعات

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که رسانه‌های آزاد و کثرت‌گرا نعمتی است که اکنون مردم افغانستان از آن برخورداراند. دولت افغانستان هم، هر سال در روز جهانی مطبوعات فخر می‌فروشد و شمار روزنامه‌ها، تلویزیون‌ها، رادیوها و خبرگزاری آزاد را اعلام می‌کند.

۸‌صبح نوشته که قانون اساسی و دیگر قوانین افغانستان، فعالیت آزاد رسانه‌ای را تضمین کرده‌ و روشن است که این دستاورد حاصل مبارزات طولانی است.

۸‌صبح با اشاره به نقش وزارت اطلاعات و فرهنگ افزوده که این وزارت باید در راستای کمک های تخنیکی و مالی نیز با رسانه‌ها فعال شود زیرا اکنون رابطه این وزارت با رسانه‌ها به سطح صدور جواز تقلیل یافته است.

۸‌صبح می‌نویسد که طالبان و دیگر مخالفان دموکراسی جوان افغانستان، رسانه‌ها را تهدید کرده‌اند. بنابراین ایجاب می‌کند که نیروهای امنیتی کشور، تدابیر ویژه‌ای برای حفاظت از رسانه‌ها روی دست بگیرند.

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به شعار امسال روز جهانی مطبوعات "دسترسی به اطلاعات و آزادی‌های بنیادین حق شماست" می‌نویسد که طالبان با ایجاد جو رعب و ترس؛ جلوی دسترسی به معلومات را در مناطق تحت کنترل شان گرفته اند وخبرنگاران را پیوسته تهدید می‌کنند.

آرمان ملی نوشته که در یک و نیم دهه گذشته رسانه‌ها توانستند تابوهای مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را بشکنند و به مردم آموزش دهند که در برابر قدرتمندان و دولتمردان می‌توانند صدای اعتراض را بلند کنند.

آرمان ملی افزوده که اکنون که کشور در مرحله خطیر از حیات سیاسی خویش قرار دارد؛ باید آزادی بیان وآزادی رسانه حفظ شود.

آرمان ملی همچنان تاکید می‌کند که خبرنگاران و رسانه‌ها باید اصول روزنامه نگاری و همچنان قوانین نافذ را رعایت کنند، اما باید با وجود چالش‌ها و تهدیدهای امنیتی به کارشان ادامه دهند.

تغییر مسیر پروژه برق 'توتاپ'

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که تصمیم تازه‌ کابینه‌ حکومت وحدت ملی مبنی بر تغییر مسیر انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ بحران تازه ای را کلید زده است.

اطلاعات روز نوشته که نشست کابینه روز شنبه (۱۱ ثور) برگزار شد و گفته می‌شود اشرف‌غنی در این نشست بحث برق را که در آجندای نشست کابینه گنجانیده نشده بود در جلسه مطرح کرده و اعضای جلسه مسیر عبور لین برق را از سالنگ تصویب می‌کنند.

اطلاعات روز افزوده که عمومی شدن تصمیم کابینه و تغییر مسیر لین برق از بامیان به سالنگ با واکنش‌ها و اعتراضات گسترده‌ مردمی روبه‌رو شده است.

اطلاعات روز می‌نویسد که بر اساس شواهد و با توجه به وضعیت نامناسب سالنگ به‌دلیل تغییرات آب و هوا و محدودیت‌های محیطی، این مسیر ظرفیت انتقال لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان را ندارد به خصوص در حالی که هم اکنون نیز ۲۲۰ کیلوولت برق از این مسیر عبور کرده و قرار است لین پروژه کاسا یک هزار نیز از این مسیر بگذرد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، تصمیم کابینه برای تغییر خط لین برق بدون تردید یک تصمیم سیاسی است و مصوبه‌ کابینه ضمن آن‌که اعتبار علمی ندارد برخلاف قوانین، حقوق شهروندی و در تضاد با منافع ملی کشور هم هست.

روزنامه جامعه باز نیز با اشاره به تصمیم جدید حکومت، می‌نویسد که "بی‌عدالتی و تبعیض بار دیگر به‌صورت آشکار و برهنه تلخی و خشونت خویش را به رخ می‌کشد."

جامعه باز نوشته که "یکی از پروژه‌های بزرگ ملی که می‌توانست رشته‌هایی از همبستگی درونی و نشاط عمومی را برای ساختن کشور به همراه داشته باشد، توسط حلقه‌ای از اتنوسنتریست‌ها و سکتاریست‌های شناخته‌شده به گروگان گرفته شده است و می‌رود که تضاد و بحران را به اوج آن برساند."

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که اگر لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از مسیر بامیان نگذرد، تا سالهای سال تاریکی بر مناطق مرکزی حاکم خواهد بود زیرا، جدا از طرحی که در ماسترپلان مذکور ارائه شده است هیچ طرحی مبنی بر تأمین انرژی مورد نیاز بامیان، سمنگان و غور وجود ندارد.

افغانستان نوشته که انتقال لین برق از این مسیر می‌تواند در استخراج معادن ذغال سنگ سمنگان و رشد صنعت گردشگری بامیان کمک کند در حالی که انتقال لین از مسیر سالنگ با تهدیدات طبیعی رو به رو است.