تاکید مجدد سرپرست شرکت برق بر احداث خط برق ترکمنستان از سالنگ

حق نشر عکس DAB
Image caption زمستان پیرار سال با واژگون شدن چند پایه/دکل برق در گذرگاه سالنگ، کابل برای چند ماه از نیروی برق محروم بود

سرپرست شرکت برق افغانستان در پی رد اظهارات دیروز او و وزیر انرژی از سوی معترضان، بار دیگر بر احداث خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان از گذرگاه سالنگ تاکید کرده است.

میرویس عالمی در یک نشست خبری گفت کسانی که از حکومت ناراضی هستند "سر و صدا" راه می‌اندازند و این امر به گفته او، به سود افغانستان نیست.

آقای عالمی با طرح این پرسش که آیا مردم مناطق مرکزی کشور برق می‌خواهند یا خط برق، گفت که اگر آن‌ها برق می‌خواهند، این مناطق ۳۰ مگاوات برق نیاز دارند، در حالی که شرکت برق حاضر است ۳۰۰ مگاوات برق به این مناطق برساند.

این طرح پیش از این از سوی معترضان به‌شدت رد شده و بر کشیدن خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان از طریق بامیان تاکید کرده و گفته‌اند که اگر حکومت این خواست آن‌ها را نپذیرد، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

سرپرست شرکت برق گفت: "اگر خدا نخواسته بر این اصرار شود که این پروژه از راه بامیان بیاید، خطر این وجود دارد که این پروژه از [بندر] آقنه تا قندهار به کلی لغو شود."

او توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرد، اما گفت که کشیدن این خط انتقال برق از بامیان باعث سه سال تاخیر در اجرای این طرح می‌شود.

آقای عالمی افزود که اگر خط انتقال برق وارداتی از طریق بامیان کشیده شود، ۱۲ سا ۱۳ ولایت دیگر در جنوب کشور که سال‌ها است که منتظر برق هستند، دو تا سه سال دیگر هم منتظر برق خواهند ماند.

این در حالی است که پیشتر امان‌الله غالب معاون وزیر انرژی گفته که اگر این خط از طریق بامیان کشیده شود، ۱۸ ماه تاخیر در اجرای این پروژه را در پی خواهد داشت.

محمدکریم خلیلی رهبر حزب وحدت و معاون پیشین رئیس جمهوری به دنبال اظهارات دیروز آقای عالمی و علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب در بیانیه ای نوشت که مسئولان این دو نهاد "به جای اینکه به خواست مردم رسیدگی و پاسخگویی لازم نمایند، می‌خواهند افکار عمومی را به سمت و سوی دیگر منحرف ساخته و تقابل و سؤ تفاهم میان مردم و باشندگانِ باهم برادر کشور ایجاد نمایند."

معترضانی دیروز با خبرنگاران صحبت می کردند هم این اظهارات مسئولان شرکت برق و وزارت انرزی را رد کردند و گفتند که شرکت برق و وزارت انرژی اطلاعات نادرست را به خورد افکار عمومی می‌دهند تا احساسات آن‌ها را علیه خواست‌های عدالت‌طلبانه ساکنان مناطق مرکزی برانگیزند.

Image caption آقای خلیلی از مردم خواسته "ایستادگی" کنند تا تصمیم حکومت را تغییر دهند

این معترضان که زیر عنوان کمیته عالی مردمی اعتراضاتی را به راه انداخته‌اند، گفته‌اند که اگر حکومت تا آخر هفته جاری کشیدن خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان از طریق بامیان را تایید نکند، تظاهرات گسترده‌ای را در کابل راه‌اندازی خواهند کرد.

موضع تعیین مسیر خط انتقال برق ترکمنستان به جنوب کشور از سال گذشته به موضوع بحث‌های داغی بوده است. نمایندگان ولایت‌های مرکزی و سیاست‌مداران این منطقه در این مدت همواره بر کشیدن این خط از طریق بامیان تاکید کرده‌اند.

در روزهای اخیر در پی تاکید مجدد کابینه اشرف غنی بر کشیدن این خط از طریق گذرگاه سالنگ، بار دیگر این موضوع در محافل سیاسی و اجتماعی داغ شده است.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری، محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت و معاون پیشین رئیس جمهوری، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم و معاون رئیس اجرایی و شماری از نمایندگان مجلس بر کشیدن این خط از طریق بامیان تاکید کرده‌اند.

آقای خلیلی در اعلامیه‌ای آشکارا مردم را به "ایستادگی" تشویق کرده تا تصمیم حکومت مبنی بر کشیدن این خط انتقال برق از گذرگاه سالنگ را تغییر دهند. او پیشتر این خط انتقال برق را "خط سرخ" خود و هواداران حزبش دانسته بود.

چنان که سرپرست شرکت برق افغانستان توضیح داد، خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان، نیروی برق وارداتی را برای مصرف داخلی افغانستان تامین می‌کند و غیر از طرح خط انتقال برق توتاپ (Turkmenistan, Uzbekistan, Tajikistan, Afghanistan and Pakistan - TUTAP) است.