غنی از خبرنگاران افغان خواست که حدود آزادی بیان را تعیین کنند

حق نشر عکس ARG

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از خبرنگاران افغانستان خواست که خودشان حدود آزادی بیان را در این کشور تعیین کنند.

او امروز در مراسمی به مناسبت تجلیل از روز جهانی آزادی مطبوعات سخن گفت و شماری از خبرنگاران رسانه‌های محلی را تقدیر کرد.

آقای غنی گفت که حکومت از خبرنگاران در قسمت رعایت موازین اخلاقی‌شان تعهد می‌‌خواهد.

او افزود که حکومت در ترتیب موازین اخلاقی خبرنگاران نقشی نخواهد داشت، زیرا دخالت دولت سبب سانسور و خلق مشکلات زیاد برای آزادی بیان خواهد شد.

وی از خود خبرنگاران افغان خواست که خودشان حدود آزادی بیان مثبت و منفی را تعیین کنند.

او گفت که "باید آزادی‌های منفی که افراد را منزجر، متزلزل و متضرر می‌سازد، محدود شود؛ زیرا آزادی‌های منفی برای ممالک دیگر نیز پیامدهای منفی داشته است."

او افزود که علمای دین بیشتر شکایات را از رسانه‌ها دارند، بنابراین خبرنگاران باید در تعیین موازین اخلاقی شان با آنها نیز مشورت کنند.

وی گفت: "زیادترین جامعه مدنی ما در مسجد است و ژورنالیستان نباید بگذارند مجادله مکتب و مسجد در این خاک تکرار شود."

آقای غنی همچنین از سوی حکومت وعده سپرد که برای حل مشکلات اقتصادی و امنیتی خبرنگاران تلاش کند. اما از خبرنگاران خواست که پیشنهادات از آنها باشد و عمل از سوی حکومت.

او وعده سپرد که مراحل قانونی مقرره دسترسی به اطلاعات و دستورالعمال مصونیت خبرنگاران نیز به زودی تکمیل شود.

روز گذشته باری جهانی وزیر اطلاعات و فرهنگ اعلام کرد که این وزارت به همکاری نهادهای امنیتی طرزالعملی را برای تامین امنیت خبرنگاران ترتیب کردند.

Image caption آقای غنی روز گذشته نادر نادری، رئیس سابق واحد تحقیق و ارزیابی و رئیس پیشین بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه (فیفا) را به عنوان سفیر آزادی بیان در افغانستان انتخاب کرد

رئیس جمهوری افغانستان همچنین افزود که شماری از دونرها برای تمویل صندوق حمایت از خبرنگاران اعلام آمادگی کردند و آنها منتظر تعیین هیات مدیره این صندوق از سوی رسانه‌ها هستند.

این صندوق چندی پیش از سوی حکومت به همکاری نهادهای رسانه‌ای افتتاح شده بود.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین برای پیشبرد امور از رسانه‌ها خواهان همکاری شد و تاکید کرد که دولت و رسانه‌ها در یک کشتی در حرکت هستند.

وی تاکید کرد که آنها تلاش دارند اوضاع شکننده موجود را بهبود بخشند و اجازه نخواهند داد وضعیت اضطرار در این کشور به میان آید.

آقای غنی روز گذشته نادر نادری را نیز به عنوان سفیر آزادی بیان در افغانستان انتخاب کرد.

آقای نادری در محفل امروز گفت که در ارزیابی های نهادهای بین‌المللی از کارکرد دولت در هژده ماه گذشته در عرصه آزادی بیان، نشان داده که افغانستان وضعیت بهتری نسبت به سایر کشورها در جنوب آسیا، منطقه و حتی شمال آفریقا دارد.

او افزود که افغانستان در عرصه رسانه ها دستاوردهای زیادی داشته و این توقع رسانه ها را از دولت بالا می برد.