گردهمایی معترضان خط انتقال برق از مسیر سالنگ در کابل برگزار شد

Image caption خلیلی: ما به هر که متوسل به منطق زور می‌شود، می‌گوییم که ما از گذشته همدیگر را خوب می‌شناسیم

رهبران هزاره به صورت کم‌سابقه‌ای در کنار معترضان تغییر خط انتقال برق از بامیان به سالنگ قرار گرفته و از دولت خواسته‌اند که به خواست‌های مردم توجه کند.

محمدکریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی و معاون پیشین رئیس جمهوری از اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرائی خواست که تصمیم جلسه یازدهم ثور (اردیبهشت) کابینه را لغو کنند.

در این جلسه تصمیم کشیدن خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان معروف به توتاپ از سالنگ تایید شد. استدلال مقام‌های دولتی این است که این راه کوتاه‌تر و به صرفه است.

اما آقای خلیلی تاکید کرد: "از جناب رئیس جمهوری، از جناب رئیس اجرائیه و همه اعضای هیئت رهبری حکومت وحدت ملی می‌خواهیم کسانی که در زیرمجموعه حکومت، چه دیروز و چه امروز تلاش کردند برخلاف یک نظریه علمی و کارشناسانه تحت تاثیر مشورت‌های مغرضانه داخلی یا خارجی قرار گرفته و در شرکت برشنا و هر ارگان دیگری که هستند، شناسایی شوند و تحت پیگرد قضایی قرار گیرند."

آقای خلیلی افزود: "هر کسی که از نشانی‌های مشخص از منطق زور استفاده می‌کند، خیلی از قضایای افغانستان پرت است. خبر ندارد که در افغانستان امروز دیگر منطق کهنه زور نمی‌چلد (کاربرد ندارد). ما به هر که متوسل به منطق زور می‌شود، می‌گوییم که ما از گذشته همدیگر را خوب می‌شناسیم."

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم و معاون دوم رئیس اجرائی افغانستان گفت در جلسه یازدهم ثور به نظرات او و سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری توجهی نشد و حتی با اعتراض آن‌ها مانند سخنان "یک مسافر" برخورد شد. او افزود که این تصمیم کابینه را به رسمیت نمی‌شناسد.

آقای محقق گفت: "ما وقتی سلاح را به زمین گذاشتیم، و به پروسه دولت‌سازی و ملت‌سازی آمدیم، شانزده سال پیش، حرف این بود که دیگر مردم کشته نشوند، دیگر سرها بریده نشوند و مناطق محروم نگهداشته نشود، اما امروز می‌بینیم که همه حرف‌ها به بوته فراموشی سپرده شده ـ سربریدن‌ها و قتل‌عام‌ها از یک سو و محروم نگهداشتن‌ها از جهت دیگر."

Image caption رهبران عمده هزاره پس از اعلام قاطع از خواست‌های معترضان، در کنار آنها روی خاک نشستند با همبستگی خود را با آنها نشان دهند

معاون رئیس اجرائی گفت او و سرور دانش که او هم در این همایش حضور داشت و سخنرانی کرد، با کسب دو میلیون رای برای حکومت وحدت ملی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳، در کابینه حضور دارند و از یک چهارم ملت نمایندگی می‌کنند، اما به خواست‌های آن‌ها توجه نمی‌شود.

احمد بهزاد عضو مجلس نمایندگان گفت که اگر سران حکومت نتوانند به خواست‌های مردم پاسخ گویند، باید آماده خروج از کاخ ریاست جمهوری و کاخ ریاست اجرائی شوند.

آقای بهزاد هشدار داد که اگر دولت به خواست‌های معترضان پاسخ ندهد، آنها با راه اندازی راهپیمایی گسترده کاخ ریاست جمهوری را محاصره خواهند کرد و در خارج از کشور هم در آن چه که "محاکمه جهانی" خواند، سران حکومت را به چالش خواهند کشاند.

نبی احمدی که قعطنامه همایش روز دوشنبه را خواند، اعلام کرد که معترضان راهپیمایی گسترده‌ای را صبح روز دوشنبه هفته آینده در کابل به راه خواهند انداخت و در عین حال راهپیمایی‌های اعتراضی مشابهی را در ولایت‌ها و همچنین در خارج از کشور از جمله کشورهای حامی مالی دولت افغانستان برگزار خواهد کرد.

این همایش با حضور هزارها نفر از معترضان تغییر خط انتقال برق توتاپ از بامیان به سالنگ از سوی گروهی از فعالان اجتماعی که خود را شورای عالی مردمی می‌خواند، برگزار شد و در آن تقریباً همه رهبران سیاسی قومیت هزاره حضور یافتند و به حمایت از خواست‌های معترضان سخنرانی کردند.

(ساعتی پس از برگزاری این گردهمایی اعتراضی، رئیس جمهور افغانستان کمیسیونی برای بررسی طرح انتقال برق تشکیل داد. اینجا بیشتر بخوانید)

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب و میر ویس عالمی سرپرست شرکت برق پیشتر گفته‌ بودند که تصمیم کابینه خط انتقال برق تغییرناپذیر است.

آقای عثمانی گفته که برای رفع نیازمندی ولایت بامیان به نیروی برق، قرار است که یک خط برق از ولایت پروان به بامیان کشیده شود که ظرفیت انتقال ۳۰۰ مگاوات برق را خواهد داشت.