وزارت ترانسپورت افغانستان جواز ۲۳۰ شرکت حمل و نقل را لغو کرد

Image caption نشست مشورتی برای تنظیم امور شرکت های ترانسپورتی

مقام‌های وزارت ترانسپورت/حمل و نقل افغانستان می‌گویند از میان ۹۴۳ شرکت حمل و نقل، جواز فعالیت نزدیک به ۲۳۰ شرکت را به دلیل عدم رعایت قوانین ترافیکی لغو کرده اند.

محمد الله بتاش، وزیر ترانسپورت، می‌گوید این اقدام در دوره تصدی او که بیش از یک سال از آن می‌گذرد، صورت گرفته؛ اگرچه او گفت تطبیق قوانین ترافیکی مسئولیت اداره ترافیک است.

تلفات رویدادهای ترافیکی در افغانستان نگرانی‌های زیادی ایجاد کرده است.

در تازه ترین مورد این رویدادها که باعث شد مقامات امروز گردهم جمع شوند، ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند.

دو روز پیش در نتیجه برخورد دو اتوبوس با یک تانکر سوخت رسانی در غزنی، تصادف خونینی رخ داد که آمار تلفات آن تاکنون دقیق مشخص نشده است و مقام‌ها می‌گویند شناسایی تعدادی از کشته‌ها به کالبدشکافی نیاز دارد.

مقام‌های افغان می‌گویند دلایل همچو حوادث نقض قوانین ترافیکی، استفاده از مواد مخدر در زمان رانندگی و عدم نظارت ترافیک بر وسایط نقلیه در شاهراه ها است.

محمد خان، معاون اول ریاست اجرایی، امروز در نشست مشورتی با وزیر ترانسپورت، رئیس ترافیک و مسئول اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی بر تطبیق مقررات رانندگی به منظور جلوگیری از همچو رویدادها و آسیب رسیدن به مسافران تاکید کرد.

او گفت بسیاری از رانندگان در شاهراه‌ها حشیش (چرس) می‌کشند و در حالت نشه رانندگی می‌کنند.

اما انور هدایت، مسئول اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گوید راننده‌ها به خاطر عبور از ساحات ناامن با سرعت زیاد حرکت می‌کنند.

گروه طالبان اما در واکنش به حادثه ترافیکی دو روز پیش گفته که در صورت تکرار چنین حواثی در آینده، با شرکت‌های ترانسپورتی برخورد جدی خواهد کرد.

به گفته مسئولان، در حال حاضر وسایط نقلیه بیمه نمی‌شوند.

خبرنگار بی‌بی‌سی تلاش کرد دیدگاه ریاست ترافیک وزارت داخله را نیز در این مورد داشته باشد اما رئیس ترافیک با آن که در نشست مشورتی امروزی حضور داشت، از صحبت کردن خودداری کرد.

حق نشر عکس
Image caption تصویر از تصادف دو روز پیش در غزنی