دیوید کامرون افغانستان و نیجریه را 'به طرز شگفت‌انگیزی فاسد' توصیف کرد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در گفت و گویی با ملکه این کشور، افغانستان و نیجریه را دو کشور "به طرز شگفت‌انگیزی فاسد" توصیف کرده است.

آقای کامرون این اظهارات را در جریان صحبت در مورد نشست قریب‌الوقوع سران برای مبارزه با فساد در لندن ابراز کرده است.

سفارت افغانستان در لندن با صدور بیانیه ای به پیشرفت های دولت افغانستان در مبارزه با فساد اشاره کرده و اظهارات آقای کامرون را بی انصافی توصیف کرده است.

رئیس جمهور نیجریه که با وعده مبارزه با فساد به قدرت رسید هم گفته است که از این سخنان آقای کامرون شگفت زده شده است.

آقای کامرون در صحبت با ملکه الیزابت دوم گفته: "شماری از رهبران بعضی از کشورها که به طرز شگفت‌انگیزی فاسد هستند به بریتانیا خواهند آمد... نیجریه و افغانستان، احتمالا فاسدترین کشورها روی زمین هستند."

در جریان گفت و گوی آقای کامرون و ملکه بریتانیا، جاستین ولبی، اسقف اعظم کلیسای انگلیکن هم حضور دارد و پس از اظهارات آقای کامرون می‌گوید: "اما این رئیس جمهوری فاسد نیست. او بسیار تلاش می‌کند".

در این میان جان برکو، رئیس مجلس عوام بریتانیا که او هم حاضر است به شوخی می‌گوید: "هزینه سفرشان را لابد خودشان می پردازند."

آقای کامرون در ادامه گفت و گو نظر اسقف ولبی را تأیید می کند و می گوید که رئیس جمهور نیجریه شخصا فاسد نیست و برای مقابله با فساد تلاش می کند.

این گفت و گوها در کاخ باکینگهام و در مجلسی به مناسبت نودمین سالگرد تولد ملکه انجام گرفته است.

واکنش افغانستان و نیجریه

سفارت افغانستان در بیانیه خود نوشته: "رئیس جمهور غنی و دولت او از زمان به دست گرفتن قدرت گام های بزرگی در مبارزه با فساد برداشته اند و مبارزه با فساد در کنار مسائل امنیتی برای دولت وحدت ملی در اولویت است".

در این بیانیه به "پیشرفت های مهم" دولت افغانستان در برخورد با فساد سازمان یافته و سیستمی اشاره شده و آمده است که یاد کردن از افغانستان به شیوه ای که آقای کامرون از این کشور یاد کرده "بی انصافی" است.

سخنگوی محمد بوهاری، رئیس جمهور نیجریه هم گفته است که سخنان آقای کامرون او را "شگفت زده و خجالت زده کرده" است.

او گفته که احتمالا اشاره آقای کامرون به دولت پیشین نیجریه بوده است.

دفتر نخست وزیر بریتانیا گفته است که روسای جمهوری نیجریه و افغانستان به وجود مشکل فساد در کشورهایشان معترف هستند.

دولت بریتانیا روز پنجشنبه میزبان رهبران سیاسی و تجاری جهان در لندن است و هدف از این نشست برجسته کردن ضرورت مبارزه با فساد و گفت و گو بر سر راه های آن است.

قرار است محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز در این نشست شرکت کند.