اشرف غنی برای شرکت در نشست جهانی مبارزه با فساد عازم لندن شد

Image caption قرار است آقای غنی درباره تعهدات حکومتش در مورد مبارزه با فساد سخنرانی کند

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در حالی عازم بریتانیا شده که دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا دولت او را "به صورت شگفت‌انگیزی فاسد" خوانده است.

آقای کامرون دیروز در دیدار با الیزابت دوم ملکه بریتانیا گفت: "شماری از رهبران بعضی از کشورها که به طرز شگفت‌انگیزی فاسد هستند به بریتانیا خواهند آمد... نیجریه و افغانستان، احتمالا فاسدترین کشورها روی زمین هستند."

این رهبران برای شرکت در نشست جهانی مبارزه با فساد اداری به لندن می‌روند. این نشست فردا، ۲۳ ثور/اردیبهشت برگزار خواهد شد.

آقای غنی زمانی که آقای کامرون این اظهارات را به زبان آورد در سفری رسمی در تاجیکستان به سر می‌برد و پیش از ظهر امروز شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان را به قصد لندن ترک کرد.

دفتر آقای غنی در کابل گفته که او فردا در نشست جهانی مبارزه با فساد سخنرانی خواهد کرد و دیدگاه‌های کشورش را در مورد مبارزه با فساد سخن خواهد گفت.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان در اطلاعیه‌ای گفته که آقای غنی در این سخنرانی دستاوردها و تعهدات حکومتش را در مورد مبارزه با فساد بیان خواهد کرد.

مقامهای دولت افغانستان به وجود فساد در نهادهای دولتی معترفند، اما سفارت افغانستان در لندن یاد کردن از افغانستان را به شیوه‌ای که آقای کامرون از این کشور یاد کرده "بی‌انصافی" است.

حق نشر عکس transparency.org
Image caption براساس رتبه بندی سازمان شفافیت بین‌الملل، افغانستان سومین کشور فاسد جهان است

فساد در نهادهای دولتی افغانستان در بیش از چهارده سال اخیر در روابط حکومت این کشور با حامیان غربی آن همواره دردسرساز بوده است.

متحدان غربی افغانستان از دستاوردهای مبارزه با فساد در این کشور راضی نیستند و پیوسته بر جدیت این مبارزه و بهبود حکومتداری تاکید کرده‌اند.

سازمان شفافیت بین‌الملل با بررسی وضعیت فساد در ۱۶۸ کشور جهان، افغانستان را در رده ۱۶۶ام قرار داده است که تنها دو کشور کره شمالی و سومالی پایین‌تر از افغانستان قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتبط