آغاز به کار رسمی پروژه انتقال برق موسوم به 'کاسا یک هزار'

Image caption طرح "کاسا یک هزار" برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به افغانستان و بعد به پاکستان منتقل می‌کند

امروز با شرکت نمایندگان عالی‌رتبه تاجیکستان، افغانستان، قرقیزستان و پاکستان طرح انتقال برق موسوم به "کاسا یک هزار" رسما افتتاح شد.

قرار است این پروژه، برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق افغانستان به پاکستان منتقل کند. مقام‌های این کشورها اجرای این طرح را تحولی مثبت و سازنده در منطقه خوانده‌اند.

هزینه طرح "کاسا یک هزار" بیش از یک میلیارد دلار برآورد شده و نیمی از این مبلغ را بانک جهانی تأمین می‌کند.

این طرح که مقدمات آن ۱۰ سال پیش در کنفرانس همکاری­‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) کلید خورد، قرار است تا چهار سال دیگر مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ طرحی که هزارها خانه را در افغانستان و پاکستان روشن خواهد کرد و می‌شود آن را یک پل انرژی بین آسیای میانه‌ و جنوبی خواند.

طرح "کاسا یک هزار" برق قرقیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انرژی با طول ۱۲۵۰ کیلومتر به افغانستان و بعد به پاکستان منتقل می‌کند. در چارچوب این طرح دهها کیلومتر خطوط جدید برق در این کشورها ساخته خواهد شد.

پیشتر در این رابطه مقامات افغانستان گفتند که یک دستگاه تبدیل ولتاژ بلند (قوی) در پلخمری، مرکز ولایت بغلان در شمال افغانستان ایجاد خواهد شد. این ایستگاه برق مورد نیاز افغانستان را که بالغ بر ۳۰۰ مگاوات می‌شود، تامین و بقیه به پاکستان منتقل می‌شود.

سعدی یوسفی، کارشناس مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: "این نخستین پروژه همکاریهای انرژی است که دو منطقه مهم را به هم پیوند می‌دهد؛ یعنی آسیای میانه‌ و آسیای جنوبی و از این لحاظ اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. نباید فراموش کرد که از پروژه کاسا ۱۰۰۰ بیشترین منفعت را تاجیکستان و افغانستان می برند و این اهمیت دو کشور تاجیکستان و افغانستان را بالاتر می‌برد. به خاطر آنکه تاجیکستان کشوری است که هم تولیدکننده نیروی برق و هم منتقل کننده برق قرقیزستان است. افغانستان نیز هم از نیروی برق استفاده می‌کند و هم آن را به پاکستان انتقال می‌دهد."

هزینه این طرح حدود یک میلیارد و ۱۷ میلیون دلار آمریکایی پیش‌بینی شده است. تا کنون بانک جهانی، دولتهای آمریکا و بریتانیا، بانک سرمایه‌گذاری اروپایی و بانک توسعه اسلامی وعده پرداخت این هزینه را داده‌اند.

نیروگاه نارک

نیروگاه برق نارک در تاجیکستان که حدود ۴۵ سال پیش ساخته شد بخش عمده برق مورد نیاز کشور را تولید می‌کند.

اکنون قرار است به واسطه طرح "کاسا یک هزار"، تاجیکستان سالانه ۳ میلیارد کیلوات ساعت نیروی برق خود را به افغانستان و پاکستان صادر کند. بخش عمده این برق در نیروگاه نارک تولید خواهد شد.

این درحالیست که تاجیکستان در فصل زمستان با کمبود نیروی برق روبروست و کاهش میزان آب رودخانه‌های قرقیزستان هم سؤالهایی را در مورد ظرفیت "طرح کاسا یک هزار" ایجاد کرده است.

جمشید شایم‌زاده، معاون وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان، می‌گوید: "ما در فصل تابستان، هم در تاجیکستان و هم در قرقیزستان، از آخر آوریل تا آخر سپتامبر برق اضافی داریم. زیرا آب‌انبارهای ما امکان نمی‌دهند که آب را ذخیره کنیم. سال ۲۰۱۵ تقریبا ما توانستیم تا ۵ میلیارد کیلو وات ساعت نیروی برق تولید کنیم. موسم تحویل برق در چارچوب لایحه، پنج ماه معین شده است، یعنی از آخر آوریل تا پایان ماه سپتامبر."