تظاهرات کابل در اعتراض به تغییر مسیر خط انتقال برق پایان یافت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

معترضان به تغییر مسیر خط انتقال برق از بامیان به سالنگ با تأکید بر ضرورت از میان برداشتن "تبعیض" در برق رسانی، به تظاهرات خود پایان دادند.

شب گذشته و در آستانه برگزاری تظاهرات معترضان در کابل، تمام مسیرهای منتهی به ارگ ریاست جمهوری، وزارت دفاع، وزارت داخله (کشور) و مناطق دیپلمات‌نشین کابل با چیدن کانتینر‌ها بسته شده بود.

روز دوشنبه (۲۷ ثور/اردیبهشت) کابل شاهد تدابیر امنیتی بی‌سابقه بود.

گروه‌های معترض راهپیمایی خود را از هشت مسیر به سوی مرکز شهر کابل آغاز کردند، اما با موانع کانتینری نیروهای امنیتی برخوردند.

معترضان در پایان تظاهرات روز دوشنبه با تاکید بر این که این اعتراض‌ها نباید در حد خواست‌های یک قوم تقلیل داده شود، با صدور قطعنامه‌ای اعلام کردند که "ما می‌خواهیم ساختار سلسله‌‌مراتبی جامعه را در هم بشکنیم و دیوار پوسیده تبعیض و ستم را برای همیشه فرو بریزیم."

معترضان در قطعنامه خود از حکومت خواسته اند که مصوبه ۱۱ ثور را باطل اعلام کند.

آنها تاکید کرده اند که "هیچ بدیلی در این رابطه برای ما قابل قبول نیست. نبود برق را می توان تحمل کرد؛ اما تحقیر یک ملت و تبعیض سیستماتیک دیگر قابل تحمل نیست. آنچه برای مردم ما آزار دهنده و رنج آور است، حذف یک بخش کشور از یک پروژه ملی است."

حق نشر عکس Ahmad Bihzad
Image caption تظاهرات با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

دولت زمان تظاهرات را از ۶ صبح تا ۶ شام اعلام کرده بود. همچنین نیروهای امنیتی از معترضان خواسته‌ بودند که تنها از مسیری که دولت تعیین کرده حرکت کنند و به مسیرهای دیگر نروند.

تظاهرات کابل در حالی برگزار شد که شماری هم در ولایت پروان در شمال کابل، تاکید کرده اند که در حالیکه مخالف رسیدن برق به ولایت بامیان نیستند، تغییر مسیر خط انتقال برق از سالنگ به بامیان را نخواهند پذیرفت.

'تصمیم سه سال پیش گرفته شده'

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در جریان ملاقات با شماری از نمایندگان مجلس گفت که تصمیم تغییر مسیر خط انتقال برق سه سال پیش و در دوران حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان گرفته شد.

او همچنین گفت که برنامه تغییر مسیر را محمد اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب دولت پیشین مطرح کرد و با امضای محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری در آن زمان، مورد تأیید قرار گرفت.

ولی، کریم خلیلی، که در آن زمان، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان بود، حالا از رهبران معترضان است. او در جریان سخنرانی روز دوشنبه‌اش گفت که تا وقتی دولت خواسته های معترضان را نپذیرد، اعتراض ها ادامه خواهد داشت.

با بالاگرفتن نارضایتی‌ها، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان فرمان توقف عملیات اجرایی خط انتقال برق را تا روشن شدن نتیجه بررسی های کمیسیونی که برای این منظور تشکیل شده، صادر کرده است.

حق نشر عکس .
Image caption معترضان در بامیان نیز اقدام به راهپیمایی کرده اند

تدابیر سنگین امنیتی

تدابیری که نیروهای امنیتی در خیابان‌های شهر کابل روی دست گرفته‌ بودند بی سابقه دانسته می‌شود. آگاهان می‌گویند که پیش از این سابقه نداشته که نیروهای امنیتی با گذاشتن کانتینر خیابانها را ببندند.

مأموران امنیتی در محلاتی که کانتینر گذاشته بودند، حتی به افراد غیرمعترض و پیاده هم اجازه رفت و آمد نمی‌دادند.

شماری از کارمندان دولت نیز به این وضعیت معترض بودند. آنها از دولت انتقاد داشتند که با در نظرداشت تدابیر شدید امنیتی که تردد در شهر را مشکل ساخته است، چرا اداره‌های دولتی را تعطیل اعلام نکرد.

تظاهرات در بامیان

در همین حال، تظاهرات دیگری به همین منظور در ولایت بامیان در مرکز افغانستان برگزار شد. این ولایت جایی است که معترضان خواستار کشیدن خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان از طریق آن به کابل هستند.

بامیان پیش از این نیز شاهد برگزاری چند تظاهرات مشابه در مرکز و شهرستانهای این ولایت بوده است.

Image caption بسته شدن مسیر برای شهروندان کابل مشکلات زیادی ایجاد کرده است

بیشتر بخوانید

+ رئیس جمهوری افغانستان دستور تعلیق عملیات اجرایی خط برق توتاپ را صادر کرد + شورای‌عالی احزاب جهادی: معترضان تظاهرات نکنند و دولت اجراء طرح برق را به تعویق اندازد