در شرق افغانستان سه مکتب به آتش کشیده شده است

حق نشر عکس f
Image caption آموزش دختران در مناطقی شرقی و جنوبی افغانستان با چالش‌های زیادی همراه است

مقام‌های ولایت کنر در شرق افغانستان گفته‌اند که سه مکتب در این ولایت به آتش کشیده شده و یک مکتب دیگر با بمب منفجر شده است.

عبدالقهار آخندزاده معاون رئیس اداره معارف (آموزش و پرورش) کنر روز چهارشنبه (۲۹ثور/اردیبهشت) به بی‌بی‌سی گفت که سه مکتب/مدرسه دیشب در منطقه "دره پیچ" ولسوالی مانوگی به آتش کشیده شده و مکتب چهارمی به انفجار بمب تخریب شده است.

این مقام محلی آموزش و پرورش گفت که در اثر به آتش کشیدن این سه مکتب تعداد زیادی کتاب و نسخه‌هایی از قرآن سوخته‌اند.

آقای آخندزاده افزود که تا حال مشخص نیست که به آتش کشیدن و منفجر کردن این چهار مکتب کار چه کسی بوده است. او گفت که تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

منابع محلی گفته اند مکتبی که با انفجار بمب تخریب شده، پسرانه و یکی از سه مکتبی که به آتش کشیده شده، دخترانه است، اما جنسیت شاگردان دو مکتب دیگر اعلام نشده است.

اعضای گروه طالبان مخالف آموزش دختران هستند، اما این گروه تا حال درباره به آتش کشیدن مکتب‌های ولایت کنر اظهار نظر نکرده است.

ستیزه‌جویان مسلح این گروه در بخش‌هایی از ولایت کنر، از جمله در برخی از مناطق ولسوالی مانوگی نفوذ دارند و هر از گاهی به مراکز دولتی حمله می‌کنند.

منطقه مانوگی که این مکتب‌ها در آن واقع شده، در ۴۰ کیلومتری شرق شهر اسعدآباد، مرکز ولایت کنر موقعیت دارد.

این نخستین بار است که در ولایت کنر مکتب‌های دخترانه به آتش کشیده می‌شود. پیش از این موارد متعددی از به آتش کشیده شدن مکتب‌های دخترانه در سایر ولایت‌های شرقی و جنوبی افغانستان گزارش شده است.

مقام‌های اداره آموزش و پرورش ولایت کنر می‌گویند که ۵۱۱ مکتب در این ولایت وجود دارد که ۱۸۵ هزار دانش‌آموز در آن‌ها مشغول آموزش هستند.

به گفته آن‌ها، تا حال هیچ یک از این مکتب‌ها به دلیل ناامنی مسدود نشده، در حالی که در سایر ولایت‌های ناامن کشور، شمار قابل توجهی از مکاتب مسدود هستند.

مطالب مرتبط