در سیل شمال افغانستان ده‌ها نفر کشته و ناپدید شده‌اند

Image caption مقام های محلی ولایت سرپل می گویند که صدها خانه ویران شده است. عکس از آرشیو

مقام‌های محلی ولایت سرپل در شمال افغانستان اعلام کردند که به دلیل بارندگی و سرازیر شدن سیل در این ولایت ۲۴ نفر کشته و ۳۵ نفر دیگر ناپدید و زخمی شده‌اند.

ظاهر وحدت، والی ولایت سرپل به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه روز چهارشنبه، ۲۹ ثور(اردیبهشت) در ولسوالی کوهستانات این ولایت رخ داده است. این ولسوالی تحت کنترل گروه طالبان است.

این ولسوالی اواخر تابستان سال گذشته از کنترل نیروهای دولتی خارج و گروه طالبان آن را تصرف کردند.

به گفته او گزارش‌های اولیه از این ولایت نشان می‌دهد که بیشتر از ۲۰۰ خانه تخریب و صدها جریب زمین نیز زیر گل و لای دفن شده‌است.

او گفت که ممکن است شمار تلفات و خسارت ناشی از جاری شدن سیل بیشتر از این باشد، ولی تا زمانی‌که تیم‌های امداد از محل دیدن نکند، تشخیص میزان دقیق خسارت‌ها ناممکن است.

آقای وحدت گفت که دولت از فرماندهان طالبان در این منطقه خواسته که به امدادگران اجازه دهند تا به آسیب دیدگان حادثه کمک برسانند.

به گفته او تاکنون از نیروهای شورشی مخالف دولت جوابی نرسیده است.

آقای وحدت گفت که او با نهادهای کمک رسان بین المللی نیز صحبت کرده تا مسئولین بین‌المللی این نهادها بتوانند رهبران طالبان را متقاعد کنند که به امداد رسانان اجازه کمک به مردم آسیب دیده را بدهند.

به گفته این مقام محلی دولت تمام آمادگی های خود را برای امداد رسانی دارد و منتظر است که به نیروهای امداد رسان اجازه حضور در این محل داده شود.

آمارهای تقریبی نشان می‌دهد که از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۲، جاری شدن سیل،۳۹۶ الی ۵۹۷ میلیون دلار به این کشور خسارت رسانده است.

افغانستان جایگاه بیست و چهارمین کشور سیل‌خیز جهان را دارد.

حق نشر عکس g
Image caption ولایت سرپل در شمال افغانستان از جمله ولایتهای نسبتا نا آرام شمال است