مین گذاری، راه‌های ارتباطی پنج واحد اداری ولایت ارزگان را مسدود کرده است

حق نشر عکس f

مقامات محلی ولایت ارزگان در جنوب افغانستان می‌گویند مین گذاری از سوی مخالفان مسلح سبب شده راه‌های ارتباطی پنج واحد اداری این ولایت مسدود شود.

ولایت ارزگان دارای هفت واحد اداری است.

دوست محمد نایاب، سخنگوی والی ارزگان به بی‌بی‌سی گفت که جاسازی صدها مین در سرک/خیابان‌های خاکی در ولایت ارزگان سبب شده که مسیر شهر ترینکوت (مرکز ولایت ارزگان) به ولایت قندهار و راه های ارتباطی ولسوالی‌های ارزگان خاص، چنارتو، شهید حساس و دهراود به مرکز این ولایت مسدود شود.

به گفته وی، مسیر شهر ترینکوت به ولایت قندهار از ۳۲ روز به این سو، راه‌های ارتباطی ولسوالی‌های ارزگان خاص و شهید حساس از سال ۱۳۹۴ به این سو، راه‌های ارتباطی ولسوالی دهراود از آغاز سال جاری به این سو و راه‌های ارتباطی ولسوالی چنارتو امروز مسدود شده است.

آقای نایاب می‌گوید که عملیات‌های نظامی و تلاش‌های تیم های مهندسی بخش امنیتی این ولایت برای باز کردن این راه‌ها به گونه جدی جریان دارد و آنها امیدوارند این مشکل در روزهای آینده حل شود.

به گفته وی، ارزگان ساحات صعب العبور/دشوار گذر زیادی دارد و ۷۵ درصد آن کوه است. همچنان تمام مسیرهای ارتباطی آن به جز ولسوالی چوره به وسیله سرک‌های خاکی به هم وصل شده است و این زمینه فعالیت مخالفان مسلح به خصوص مین گذاری آنها را فراهم ساخته است.

سخنگوی ولایت ارزگان می‌گوید اکنون جنگ به گونه پراکنده در ولسوالی‌های این ولایت جریان دارد اما آنها آمادگی های لازم برای پاسخ‌دهی به حملات مخالفان مسلح را دارند.

او می‌گوید که در گذشته پاسگاه‌های امنیتی این ولایت ده تا پانزده سرباز داشت که تلفات آنها به دنبال حملات صدها مخالف و دیر رسیدن نیروهای کمکی به خاطر صعب العبور بودن راه ها، بسیار زیاد بود اما از چندی به این سو با یکجا شدن چند پاسگاه و جا به جایی نیروهای بیشتر حدود شصت تا صد سربازدر هر پاسگاه، آمادگی‌های نظامی این ولایت افزایش یافته است.