غنی: کار خط برق ترکمنستان از سالنگ ادامه یابد و برق‌رسانی به بامیان فوراً شروع شود

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها کمیسیونی را مامور بررسی مجدد مسیرهای خط انتقال برق کرد

به دنبال ارائه پیشنهادات کمیسیون بررسی مسیر خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان به افغانستان، رئیس جمهور اشرف غنی دستور داده تا کار این پروژه از راه سالنگ ادامه یابد و کار انتقال برق ۲۲۰ کیلوولت به بامیان ماه آینده آغاز شود.

این کمیسیون نتایج بررسی‌های خود را امروز در گزارشی به رئیس جمهوری افغانستان ارائه کرد و اعضای آن در نشستی خبری اعلام کردند که چون حکومت در برابر یک عمل انجام شده قرار گرفته، به ریاست جمهوری پیشنهاد کرده‌اند که راه مناسب سالنگ است.

این در حالی است احمد بهزاد، یکی از رهبران معترضان به تغییر مسیر این پروژه از بامیان به سالنگ، گفته که معترضان پیشنهادهای این کمیسیون را نمی‌پذیرند.

فیض‌الله ذکی، یکی از اعضای این کمیسیون اعلام کرد با وجود آنکه براساس توصیه‌های نخستین گزارش شرکت آلمانی 'فیشتنر' عبور این خط برق از راه بامیان "منطقی‌تر" به نظر می‌رسد اما به گفته او کار انجام شده، وقت صرف شده روی پروژه در سه سال گذشته و نیاز فوری به برق، "بازگشت به نقطه اولی را غیرقابل توجیه" می‌سازد.

در فرمان رئیس جمهوری افغانستان آمده است: "با در نظر داشت اینکه تمام مراحل فنی و تدارکاتی پروژه خط برق ۵۰۰ کیلوولت از شمال به جنوب در دو نیم سال گذشته اجرا شده و به اساس یافته‌های کمیسیون ملی بررسی اوراق مربوط، مراحل این پروژه از حالت تعلیق بیرون شود."

اعتراض‌ها نسبت به طرح تغییر مسیر این خط انتقال برق از بامیان به سالنگ زمانی بالا گرفت که کابینه در جلسه یازدهم ثور این تصمیم را تایید کرد و در پی اعتراضات آقای غنی در آستانه تظاهرات ۲۷ ثور، کلیه امور مربوط به این طرح این پروژه را به تعلیق در آورد و کمیسیونی را مامور بررسی مجدد هر دو مسیر بامیان و سالنگ کرد.

این کمیسیون در گزارش خود همچنین پیشنهاد کرده تا خط برق ۲۲۰ کیلوولت که توان انتقال ۳۰۰ مگاوات برق را داشته باشد، از مسیر دوشی در شمال سالنگ به بامیان کشیده شود.

پیش از آن حکومت اعلام کرده بود که این خط برق پیشنهادی را از جبل‌السراج و منطقه ناامن غوربند به سوی بامیان خواهد کشید که مخالفت شدید معترضان را در پی داشت.

واکنش‌ها

حق نشر عکس .
Image caption آقای بهزاد کشیدن خط ۲۲۰ کیلوولت به بامیان را هم "خائنانه" و "مضحک" دانست

در همین حال احمد بهزاد، عضو مجلس نمایندگان افغانستان و از رهبران معترضان، در واکنش به پایان کار کمیسیون بررسی مسیرهای خط انتقال برق به بی‌بی‌سی گفت که معترضان پیشنهادهای این کمیسیون را قبول ندارند.

او افزود که به دلیل این که این کمیسیون اعضا و شرکای حکومت هستند و قبلاً هم رهبران، نمایندگان یا خود آن‌ها تصمیم یازدهم ثور/اردیبهشت کابینه را تایید کرده‌اند، پیشنهادهای آن‌ها تحت تاثیر نظریات حکومت قرار دارد.

آقای بهزاد کشیدن خط ۲۲۰ کیلوولت به بامیان را هم "خائنانه" و "مضحک" خواند، چرا که به گفته او، هزینه این طرح چند برابر بیشتر از تفاوت هزینه کشیدن خط برق ۵۰۰ کیلوولت از بامیان نسبت به مسیر سالنگ است.

این رهبر جنبش اعتراضی که خود را "جنبش روشنایی" می‌نامد، تاکید کرد که اعتراض‌ها در برابر تصمیم حکومت همچنان ادامه خواهد یافت.

حق نشر عکس
Image caption معترضان پیشتر تشکیل این کمیسیون را از آغاز مردود دانسته بودند

او افزود که این اعتراض‌ها تا زمانی ادامه خواهد یافت که حکومت خط برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان را مطابق طرح جامع برق‌رسانی افغانستان از طریق بامیان-میدان به کابل بکشد.

وزارت انرژی و برق افغانستان و ریاست برشنا که مسئولیت تامین برق در افغانستان را دارد، قبلا اعلام کرده بود که راه سالنگ کوتاه‌تر و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است و "هدف این خط، رساندن برق فوری به میلیون‌ها نفر در جنوب و شرق افغانستان است".

معترضان این اظهارات مقامات افغانستان رد کردند و گفتند که تصمیم تغییر مسیر این خط برق برخلاف توصیه‌های شرکت فنی آلمانی فیشتنر اتخاذ شده است و دلیل آن را برخورد "تبعیض‌آمیز" دولت با مردم مناطق مرکزی خوانده‌اند.

مطالب مرتبط