کریم خلیلی به معترضان: تا زمانی که خواست معترضان در نظر گرفته نشود آرام نخواهیم نشست

Image caption خلیلی: حکومت وحدت ملی باید به خواست معترضان پاسخ مثبت دهد

کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان در جمع معترضان از حکومت این کشور خواسته است تا تصمیم کمیسیون ویژه در مورد انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت از مسیر سالنگ را لغو کند و به خواست آنان پاسخ مثبت دهد.

به دنبال ارائه پیشنهادات کمیسیون بررسی مسیر خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان به افغانستان، رئیس جمهوری غنی دستور داده تا کار این پروژه از راه سالنگ ادامه یابد و کار انتقال برق ۲۲۰ کیلوولت به بامیان ماه آینده آغاز شود.

حالا این فیصله مورد تائید شماری از معترضان به تصمیم دولت قرار نگرفته و آنها موج تازه‌ای از اعتراضات را راه انداخته اند.

آقای خلیلی در میان معترضان امروز در غرب کابل گفت تا زمانی که خواست معترضان در نظر گرفته نشده، آرام نخواهند گرفت.

معاون پیشین ریاست جمهوری همچنین افزود: رهبران حکومت وحدت ملی "باید یک مقدار سر را به گریبان بگذارند و در برابر فریاد معترضان تواضع نمایند."

با وجود اعتراض‌های تازه موسوم به "جنبش روشنایی" شماری از رهبران معترضان از جمله محمد محقق، معاون ریس اجرایی و سرور دانش معاون رئیس جمهور افغانستان تصمیم حکومت را پذیرفته و از معترضان خواسته اند تا دست از اعتراضات بکشند و انتظار عملی شدن این پروژه را داشته باشند.

وزارت انرژی و برق افغانستان و ریاست برشنا (برق) که مسئولیت تامین برق در افغانستان را دارد، قبلا اعلام کرده بود که راه سالنگ کوتاه‌تر و از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است و "هدف این خط، رساندن برق فوری به میلیون‌ها نفر در جنوب و شرق افغانستان است".

معترضان این اظهارات مقامات افغانستان رد کردند و گفتند که تصمیم تغییر مسیر این خط برق برخلاف توصیه‌های شرکت فنی آلمانی فیشتنر اتخاذ شده است و دلیل آن را برخورد "تبعیض‌آمیز" دولت با مردم مناطق مرکزی خوانده‌اند.