روزنامه های کابل؛ شنبه ۸ جوزا

حق نشر عکس
Image caption هبت الله اخندزاده رهبر جدید گروه طالبان

تعیین رهبر جدید توسط گروه طالبان و سرنوشت گفتگوهای صلح افغانستان از مهم ترین مطالب روزنامه‌های امروز، شنبه ۱۸ جوزا(خرداد) کابل هستند.

در سرمقاله روزنامه افغانستان آمده که نباید فراموش کرد، تعیین رهبرجدید برای طالبان خواه ناخواه بی‌ثباتی هایی را در درون این گروه به وجود می‌آورد و این بی ثباتی از یک سو انگیزه اعضای این گروه را برای دوام مبارزه مسلحانه کمرنگ تر می‌سازد و ازسوی دیگر به اختلافات و خواست‌های جدیدی میان قطب‌های موجود منطقه‌ای، قومی و سیاسی این گروه دامن می‌زند.

به نظر نویسنده ملاهبت الله آخندزاده همانطوری که یک فرد کمتر جنجالی در میان رهبران طالبان به حساب می‌آید، به همان میزان شخصی غیر قابل اعتبار نیز است. طالبان هرگز به توانمندی نظامی و سیاسی او باور ندارند و این ناباوری امکان دارد به پراکندگی بیشتر و ایجاد شاخه‌های جدید نظامی و سیاسی در گروه طالبان بینجامد.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که با مرگ اختر منصور، بدنه‌ هیات رهبری طالبان دچار تغییرات گسترده نشده است، بلکه کشته شدن منصور صرفاً جا را برای معاون اول او یعنی هبت‌الله باز کرده است. معاونین قبلی اختر منصور مانند سراج‌الدین حقانی و مولوی یعقوب به‌ترتیب معاونین فعلی هبت‌الله آخوندزاده هستند.

به نظر نویسنده هبت‌الله آخوندزاده، فاقد کاریزمای نظامی و سیاسی و تاجایی هم ناشناخته است. در رژیم طالبان، قاضی نظامی بوده و بعد از شکست، قاضی‌القضات این گروه شده و بیشتر در حوزه‌ امور دینی و مذهبی فعال بوده تا نظامی. از این نظر، احتمال این‌که رهبر جدید طالبان بتواند به طالبان سروسامان بدهد، ضعیف است.

روزنامه ۸صبح نوشته که سرتاج عزیز،‌ مشاور ارشد نوازشریف گفته که اسلام‌آباد دیگر هیچ نفوذی بر گروه طالبان ندارد. روشن است که طالبان را پاکستان میزبانی می‌کند و آنان را متحد طبیعی خود می‌داند. از سخنان سرتاج عزیز، برمی‌آید که اسلام‌آباد دیگر به پای میز مذاکره آوردن طالبان را وعده نمی‌دهد.

این روزنامه افزوده که این واقعیت‌ها نشان‌دهنده‌ آن است که طالبان به جنگ ادامه می‌دهند. برای مهار بحران امنیتی افغانستان و جلوگیری از اثرات منفی این بحران بر امنیت جهانی، لازم است ماشین جنگی طالبان از کار انداخته شود. قتل ملا اخترمحمد منصور در بلوچستان پاکستان نشان داد که آمریکا و در مجموع سازمان ناتو، ظرفیت و توانایی آن را دارند که سران گروه طالبان را در خاک پاکستان هدف قرار دهند.

Image caption خودرو حامل رهبر گروه طالبان در خاک پاکستان هدف حمله هوایی قرار گرفت

به نظر سرمقاله نویس قتل ملا اخترمحمد منصور، ثابت کرد که ناتو و آمریکا به لحاظ نظامی ‌توانایی لازم را برای هدف قراردادن رهبران طالبان در خاک پاکستان دارند، اکنون ایجاب می‌کند که با همین قاطعیت که علیه منصور اقدام شد، علیه دیگر رهبران طالبان در خاک پاکستان نیز اقدام شود.

روزنامه چراغ نوشته آنچه که مهم است این است که رسانه‌های بین المللی و کشورهای دخیل در قضیه افغانستان چگونه و چطور جانشین ملا منصور؛ مولوی هبت‌الله را که شخص کمتر شناخته شده در رهبری این گروه است و در فهرست سیاه هیچ کشور و سازمان بین المللی قرار ندارد؛ ضد صلح؛ تندرو می‌نامند؟

به نظر سرمقاله نویس ترس آن وجود دارد که جریانهای در داخل و خارج کشور شدیدا در تلاش سبوتاژ روند صلح و استقرار ثبات در افغانستان هستند و آگاهانه در تلاش‌اند تا حریفان را وادار به خشونت سازند و از اینطریق صلح دلخواه خود را تحمیل کنند. این موضوع از لحن تحقیر کننده و تهدید آمیز سخنگویان نهادهای امنیتی افغانستان نیز کاملا هویداست.

روزنامه عدالت و توسعه نیز در سرمقاله خود نوشته که پاکستان هنوز بر این باور است که می‌تواند از طریق طالبان به منافع و اهداف خود در افغانستان دست یابد و در این زمان حساس، حاضر نیست تا طالبان به میز مذاکره حاضر شده و به روند صلح افغانستان بپیوندند.

به نظر نویسنده از طرف دیگر دو کشور آمریکا و چین نیز به پاکستان فشار وارد می‌کنند که گروه طالبان را به میز مذاکره بکشاند و راحت ترین راه برای رهایی از این تنگنا بهترین حربه برای پاکستان کشته شدن ملا اختر محمد منصور بود، در این شک نیست که بدون همکاری پاکستان، آمریکا قادر به هدف قرار دادن رهبر گروه طالبان نبود.

به نظر سرمقاله نویس پاکستان از این طریق می‌تواند خود را از فشار رهایی داده و ناکامی در مذاکرات را بر عهده رهبر طالبان بیندازد و زمان زیادی بخرد.