'از صدها مورد خشونت با خبرنگاران در افغانستان، تنها یک مورد بررسی شده'

حق نشر عکس .
Image caption آقای خلوتگر گفت که حکومت نخواسته که پرونده‌های خشونت با خبرنگاران به صورت کامل بررسی شوند

فدراسیون نهادهای دفاع از روزنامه‌نگاران در افغانستان اعلام کرده که از ۶۷۹ مورد خشونت علیه روزنامه‌نگاران در ۱۵ سال گذشته، تنها یک مورد آن تحت بررسی قضایی قرار گرفته است.

این فدراسیون روز سه شنبه (۱۱ جوزا/خرداد) در یک نشست خبری اعلام کرد که این آمار در کمیته ویژه کابینه با شرکت نمایندگان نهادهای رسانه‌ای بررسی شده است.

این فدراسیون در اعلامیه‌ای نوشته که این کمیته در ماه حوت/اسفند سال ۱۳۹۴ به دستور اشرف غنی رئیس جمهوری به ریاست سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری تشکیل شد.

در این اعلامیه آمده که موارد خشونت علیه خبرنگاران شامل ۶۰ مورد قتل، ۴۶ مورد جراحت، ۲۲۲ مورد ضرب و شتم، ۸۴ مورد بازداشت، ۲۹ مورد آدم ربایی و ۲۳۸ مورد اهانت، تهدید و خشونت لفظی می‌شود.

از آن جمله ۲۵۲ مورد به دلیل مرور زمان، عدم دسترسی به عوامل خشونت یا صرف نظر از پیگیری آن‌ها، تحت بررسی قرار نگرفته و بقیه آن ۴۲۷ مورد می‌شود که اسناد آن‌ها آماده ارسال به دادستانی است.

فدراسیون نهادهای خبرنگاری افغانستان افزوده که متهمان ۱۸ پرونده خشونت با خبرنگاران مربوط به نیروهای بین‌المللی هستند که باید از طریق وزارت خارجه پیگیری شود، اسناد هفت پرونده دیگر قبلا تکمیل شده که دادستانی باید آن‌ها را بررسی کند و تنها یک پرونده تحت بررسی قضایی قرار گرفته است.

حق نشر عکس ANJU
Image caption در پانزده سال گذشته شصت مورد قتل خبرنگاران ثبت شده

مجیب خلوتگر از مسئولان این فدراسیون به بی‌بی‌سی گفت دلیل این که پرونده‌های خشونت با خبرنگاران تحت بررسی قضایی قرار نگرفته، عدم اراده حکومت برای طی فرایند قانونی بررسی این پرونده ها بوده است.

او افزود در مواردی که متهم پرونده‌ها نهادهای حکومتی به ویژه نهادهای امنیتی بوده، اتهامی مطرح نشده تا پرونده‌ای برای بررسی آنها در نهادهای قانونی تشکیل شود.

آقای خلوتگر همچنین گفته: "بر اساس وعده‌ای که رئیس جمهوری در دیدار هفتۀ گذشته‌اش با خبرنگاران سپرده، انتظار داریم زمان‌بندی دقیقی برای بررسی این دوسیه‌ها، صورت گرفته و نتایج آن در زودترین فرصت ممکن به فدراسیون و از طریق آن به اطلاع عامه رسانده شود."

فهیم دشتی از دیگر مسئولان این فدراسیون نسبت به کارکردهای حکومت وحدت ملی اظهار خوشبینی کرده و گفته که این حکومت نسبت به حکومت پیشین بهتر عمل کرده است.

آقای دشتی ابراز امیدواری کرده که بالاخره پس از سال‌های طولانی دادخواهی برای رسیدگی به پرونده‌های خشونت با خبرنگاران، حالا زمان به دادگاه کشاندن عوامل خشونت با خبرنگاران فرارسیده است.