اشرف غنی برای افتتاح بند سلما وارد هرات شد

Image caption بند سلما با هزینه نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار از محل کمک‌های بلاعوض هند ساخته شده است.

شهر هرات امروز جمعه ۱۴ جوزا/خرداد با ورود اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و در آستانه گشایش بند سلما، در حالت آماده باش بسر می‌برد و اکثر خیابان‌های مرکزی شهر مسدود است.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند فردا به هرات می‌آید تا با رئیس جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح بند سلما شرکت کند.

این بند با هزینه نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار از محل کمک‌های بلاعوض هند ساخته شده است.

نخستین گام‌ها برای اعمار این بند نزدیک به چهار دهه پیش با کوشش محمد داوود، نخستین رئیس جمهوری افغانستان برداشته شد.

کاری که با شروع جنگ‌ها در افغانستان متوقف شد و پس از سقوط طالبان، در نخستین دورۀ ریاست جمهوری حامد کرزی از سر گرفته شد.

Image caption رئیس جمهور غنی یک روز پیش از افتتاح این بند به هرات رفته است

به نوشته محمد قاضی‌زاده، گزارشگر بی‌بی‌سی در هرات، بند سلما که از بزرگترین پروژه‌های زیربنایی دولت افغانستان در چند دهۀ اخیر توصیف می‌شود، به باور بسیاری‌ها می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه بر وضعیت اقتصادی مردم و مخصوصا دهقانان افغان در غرب این کشور بگذارد.

شهروندان هرات چه می‌گویند؟

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌نویسد که در هرات امروز علاوه مقام‌های دولتی، شماری از کودکان و نوجوانان (دختر و پسر) در حالی که لباس‌های سنتی رایج در بین اقوام مختلف افغانستان را پوشیده بودند، به استقبال رئیس جمهور غنی رفته‌اند.

در امتداد برخی از خیابان‌های شهر و همچنین بر فراز برخی از فروشگاه‌ها، پرچم‌های افغانستان و هند و عکس‌های رهبران دو کشور نصب شده است.

ارباب انور الکوزی، دهقان از ولسوالی انجیل هرات می‌گوید: "آینده ما روشن است. بسیاری از خانه‌ها با برق سلما روشن می‌شوند. زراعت رشد می‌کند. خوشبختانه به ما وعده داده شده که در پلان‌های بعدی، کانال‌های بزرگ و فرعی در امتداد هریرود ساخته می‌شود تا آب را به دشت‌های وسیع هدایت کند. همین حالا ما حتی در غرب هرات آب داریم."

غلام حسن مجروح، فعال جامعه مدنی، می‌گوید با ساخته شدن این بند، حالا ممکن است مناسبات افغانستان با دو کشور همسایه ایران و پاکستان سردتر شود.

زیرا به گفته او از یکسو میزان آبی که به سوی ایران در حرکت بود، کاهش می‌یابد و از طرف دیگر زمینه تولید در داخل افغانستان افزایش می‌یابد و کشورهای چون پاکستان و ایران که افغانستان را به عنوان بازار مصرف کالاهای خود می‌دانند، متاثر خواهند شد.

Image caption قرار است که فردا بند سلما از سوی نخست وزیر هند و رئیس جمهوری افغانستان در هرات افتتاح شود

آقای مجروح افزود: "جلوگیری از بدتر شدن مناسبات افغانستان با ایران و پاکستان بستگی به میزان تلاش‌های دیپلوماتیک افغانستان دارد. این کشور باید بتواند همسایگانش را قانع کند که روابط با هند هرگز برای دشمنی با این کشورهای همسایه نیست، بلکه افغانستان در صدد این است که به تقویت اقتصادش بی‌اندیشد و روی پای خود بایستد."

نعیم افغان یکی از جوانان و فرهنگیان هرات هم می‌گوید که به دوستی افغانستان و هند افتخار می‌کند.

آقای افغان می‌گوید: "چند روز پیش برای نخستین‌بار، برق سلما به خانه‌های ما رسید. من از شادی اشک ریختم. بعد از مدت‌های طولانی، ما قدمی به سوی پیشرفت اساسی برداشتیم. ما از کشور هند صمیمانه تشکر می‌کنیم که در ساختن این بند همکاری کرد."

به گفته گزارشگر بی‌بی‌سی در نظر است که فردا مراسم سخنرانی دو رهبر و افتتاح بند سلما، از طریق تلویزیون ملی افغانستان به صورت زنده پخش شود.

محمد قاضی‌زاده می‌گوید که در مراسم افتتاح این بند، جایی برای خبرنگاران در نظر گرفته نشده است.

حق نشر عکس AFP

خبرنگاران رسانه‌های محلی، ملی و بین المللی ساکن هرات – به استثنای چند خبرنگاری که با رهبران دو کشور به هرات سفر می‌کنند – ناگزیر اند از طریق نشرات زنده، گزارش تهیه کنند.