معترضان در بلخ خواستار 'توسعه متوازن و حکومت چندقومی' شدند

Image caption معترضان روی عکسهای آقای نور خط زدند و خواستار رعایت ترکیب چندقومی مقامهای محلی بلخ شدند

صدها نفر در شهر مزار شریف در شمال افغانستان در اعتراض به آنچه که "توسعه نامتوازن و حکومت تک‌قومی" در ولایت بلخ می‌خوانند، راهپیمایی کردند.

این تظاهرات روز شنبه (۱۵ جوزا/خرداد) از سوی هواداران حزب اسلامی، حزب جنبش ملی اسلامی و حرکت اسلامی، علیه عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ و رئیس اجرائی حزب جمعیت اسلامی برگزار شد.

آنها سرپرست ولایت بلخ را متهم به دست داشتن در غصب زمین‌های دولتی و عدم رعایت عدالت اجتماعی کردند و گفتند که او "حکومت تک قومی" را در ولایت بلخ برقرار کرده است.

سخنگوی ولایت بلخ ادعای معترضان را رد کرده و سرپرست ولایت بلخ نیز چند روز پیش شماری از مقامات دولت افغانستان را یکجا با حزب اسلامی متهم به تلاش برای ناآرام ساختن ولایت بلخ کرده بود.

یکی از تظاهرکنندگان گفت: "هنوز در ولایت بلخ زورسالاری و تفنگ‌سالاری است. جناب استاد عطامحمد نور خیابانها را گرفته، محلات خوب را تصاحب کرده و به قوم خود داده است."

او گفت که آقای نور سمت های دولتی را در بلخ به افراد مربوط به قومیت خود داده و به سایر اقوام توجه کافی نکرده است. این معترض گفت که صدای معترضان شنیده نمی‌شود.

فدا محمد فرزام، یکی دیگر از تظاهرکنندگان گفت: "ما می‌خواهیم عدالت تامین شود."

تظاهرکنندگان قطعنامه‌ای را از سوی شورای موسوم به "شورای مردمی حرکت عدالت خواهی بلخ" صادر کردند که در آن از حکومت مرکزی خواسته شده که به ترکیب قومی مقام‌های محلی بلخ توجه کند.

در قعطنامه همچنین از دولت خواسته شده که غاصبان زمین را به دادگاه بکشاند و ادعای موجودیت "زندانهای شخصی" در بلخ را بررسی کند.

معترضان همچنین بر رعایت آزادی بیان در بلخ تاکید کرده‌اند.

پاسخ ولایت بلخ

اما منیر فرهاد سخنگوی عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ، با رد ادعای معترضان گفت که به "خواسته‌های بر حق و قانونی این معترضان رسیدگی خواهد شد."

آقای نور نیز اخیرا اعلام کرد که مشاوریت امنیت ملی افغانستان، ژنرال عبدالرشید دوستم و حزب اسلامی یکجا شده‌اند تا شمال افغانستان را "ناامن" کنند.

او گفت: "یکی از شورای امنیت، یکی مربوط به حزب اسلامی، یکی هم جناب معاون اول رئیس جمهوری دست را یکی کرده‌اند که شمال را خراب کنند، خصوصا بلخ را و شهر مزار را خراب کنند."

او گفته که آنها "چند عروسک کوکی" را وظیفه داده اند که "مثل حشرات و مگس" علیه او مزاحمت کنند.

آقای نور همچنین ادعاها در مورد "تک‌قومی" بودن اداره بلخ را رد کرده و فهرستی از قومیت کارمندان ارشد این ولایت را منتشر کرده است.

در سالهای اخیر این دومین تظاهراتی است علیه عطامحمد نور سرپرست ولایت بلخ راه‌اندازی شده و معترضان در آن روی تصاویر او خط زده‌اند.

معترضان گفته‌اند که اگر حکومت مرکزی تا پنج روز دیگر به خواست‌های آنها رسیدگی نکند، آنها به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.