واکنش‌ها در افغانستان به درگذشت محمد علی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، درگذشت محمد علی (کلی)، بوکسور افسانه‌ای آمریکا و چهره سرشناس جنبش مدنی سیاه‌پوستان آمریکا را تسلیت گفته است.

آقای غنی در صفحه توییترش نوشته است: "روحت شاد مرد بزرگ و قهرمان همه دوران؛ محمد علی به ما یاد داد که اراده و کار سخت می تواند افتخارات عظیم به ارمغان بیاورد."

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز درگذشت محمد علی را ضایعه بزرگ خوانده و گفته نام او جاودانه باقی می‌ماند.

عکس‌های سفر محمد علی به کابل را اینجا ببینید
حق نشر عکس Getty
Image caption محمد علی در یک نانوایی زنان در کابل در سال ۲۰۰۲

آقای کرزی با انتشار خبرنامه‌ای گفته: "در اوایل حکومتداریم زمانی که محمد علی در ماه مبارک رمضان به کابل آمده بود، در هنگام افطار میزبانش بودم و در خلال صحبت‌هایی‌که با او داشتم، وی را شخص خوش برخورد، با متانت و در زندگی سیاسی و اجتماعی صاحب روش نهایت انسانی یافتم."

اسطوره بوکس جهان شب گذشته در سن ۷۴ سالگی بر اثر اختلالات تنفسی در بیمارستانی در آریزونای آمریکا درگذشت.

سفر به افغانستان

او در سال ۱۹۹۸ به عنوان سفیر صلح سازمان ملل انتخاب شد و یک سال بعد از سقوط گروه طالبان، در سال ۲۰۰۲ از افغانستان دیدار کرد.

در اولین روز دیدار از کابل با حامدکرزی، رئیس جمهوری پیشین ملاقات کرد.

آقای کرزی در این دیدار به محمد علی گفته بود که " ما امیدواریم که شما برای همیشه با ما باشید، افغانستان خوشحال خواهد بود که شما را داشته باشد، قهرمان قرن را با خود داشته باشد."

حق نشر عکس Getty
Image caption کرزی از محمدعلی خواسته بود که در افغانستان بماند

احمد شفایی، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید که محمد علی دهه‌ها پیش از سفرش به افغانستان چهره شناخته شده بود و در کنار شهرتش به عنوان قهرمان بوکس جهان، تعدادی هم به علت رو آورد محمد علی به اسلام او را می‌شناختند.

یکی از شهروندان افغانستان در زمان سفر محمد علی به کابل گفته بود که "اگر محمد علی را ببینم از خوشحالی جان می‌دهم و محمد علی بهترین بوکسور است."

در سفر سه روزه به کابل، این بوکسور پر آوازه از یک مدرسه دخترانه و یک باشگاه ورزشی دیدار کرد و به یک نانوایی زنانه رفت.

سازمان ملل درباره سفر او به افغانستان گفته بود که محمد علی به این دلیل از افغانستان دیدار می‌کند که به جامعه جهانی گوشزد کند که دولت و مردم افغانستان به کمک بیشتر نیاز دارند.

عبدالله شکیب ستاری، رئیس فدراسیون بوکس افغانستان، می‌گوید که او تنها کسی بود که در این دیدار با محمدعلی به رینگ مسابقه رفت.

حق نشر عکس Getty
Image caption محمدعلی در کابل با شکیب ستاری، رئیس کنونی فدراسیون بوکس افغانستان به روی رینگ رفت

به گفته او، زمانی‌که محمدعلی از باشگاه بوکس 'صحت عامه' در کابل دیدن می‌کرد، اشک‌هایش جاری شد.

ستاری گفت: "سالن کلاسیک تمرین پر از تصاویر محمدعلی و مسابقات او با حریفان مشهورش بود. او لحظه‌ای به تصاویر خیره شد و بعد اشک‌هایش جاری شد."

آقای ستاری گفت که از مرگ محمد علی بسیار متاثر شده و افزود که "امروز فکر می‌کنم که آفتاب طلوع نکرده است."

او گفت روزی که "محمدعلی از باشگاه ما دیدار کرد، مثل یک خواب بود، وقتی داخل باشگاه شد، همه از ابهت او به زمین نگاه می‌کردند و قدرت چشم در چشم شدن با او را نداشتند."

رئیس فدراسیون بوکس افغانستان گفت تنها کسی که نگاهش را از نگاه محمد علی برنداشت، "من بودم که محمد علی از من دعوت به مبارزه کرد و ۶ دقیقه با او روی رینگ بودم."

حق نشر عکس Getty
Image caption او در کابل از یک مدرسه دخترانه دیدار کرده بود

او گفت که محمدعلی به دلیل بیماری که داشت کم حرف می‌زد. از طرف دیگر ماه رمضان بود و او روزه داشت.

بعد از پایان مسابقه او دستکش‌های خود را امضا کرده و به آقای ستاری می‌دهد.