افغانستان تفاهمنامه توسعه سد کجکی را با شرکت ترکیه‌ای امضا کرد

Image caption سد کجکی در سال ۱۳۸۸ از سوی نیروهای بین‌المللی بازسازی شد

حکومت افغانستان تفاهمنامه‌ای را با یک شرکت ترکیه‌ای در مورد توسعه نیروگاه برق کجکی در ولایت آشوب‌زده هلمند امضا کرده است.

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان، در مراسم امضای این تفاهمنامه در کاخ ریاست جمهوری با حضور اشرف غنی رئیس جمهوری گفت که با نصب چهار توربین جدید، ظرفیت تولید نیروگاه کجکی به بیش از۱۵۱ مگاوات برق در ساعت خواهد رسید.

به گفته او، ظرفیت کنونی این نیروگاه ۵۱ مگاوات ساعت برق است که محصول فعالیت سه توربین است که در مراحل مختلف راه اندازی شده‌اند.

آقای عثمانی گفت که سد کجکی علاوه بر تولید برق، ظرفیت ذخیره ۱.۱ میلیارد متر مکعب آب را نیز خواهد داشت که این سد را به یکی از بزرگترین سدهای منطقه تبدیل خواهد کرد.

به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، پس از امضای تفاهمنامه با شرکت 'ساختمانی ۷۷' ترکیه‌ای، این شرکت پیشنهاد توسعه این سد را در ظرف سه ماه به حکومت افغانستان ارائه خواهد کرد.

آقای عثمانی افزود که قرار است کار نصب توربین‌های جدید و توسعه سد کجکی سه سال را دربر بگیرد و نیروی برق حاصل از آن در ولایت‌های هلمند و قندهار استفاده خواهد شد.

حق نشر عکس AFP Getty
Image caption اخیرا سد سلما در غرب افغانستان گشایش یافت

وزیر انرژی و آب در مورد هزینه توسعه نیروگاه کجکی توضیحی نداد، اما عبدالبصیر عظیمی، سخنگوی او به بی‌بی‌سی گفت که شرکت 'ساختمان ۷۷' آماده است که ۱۷۰ میلیون دلار در این کار سرمایه‌گذاری کند.

به گفته آقای عظیمی، در صورت امضای قرارداد توسعه این سد با این شرکت، سد کجکی برای مدت زمانی که در قرارداد ذکر خواهد شد، در اختیار این شرکت خواهد بود تا برق تولیدی آن را به شرکت برق افغانستان بفروشد.

هشت سال پیش وقتی یک توربین به سد کجکی انتقال داده شد، پنج هزار نفر از نیروهای آمریکایی و بریتانیایی برای تامین امنیت انتقال آن شرکت کردند و در جریان انتقال آن در ظرف پنج روز، دو صد نفر از اعضای گروه طالبان کشته شدند.

کار ساخت سد کجکی در سال ۱۳۳۲ آغاز شد و نخستین توربین آن در سال ۱۳۵۱ و توربین دیگر در سال ۱۳۵۳ نصب شد اما توربین سوم آن چند سال پیش نصب شد.

آقای عثمانی گفت که ظرفیت سد کجکی نسبت به سد سلما که چند روز پیش با حضور رئیس جمهوری افغانستان و نخست وزیر هند گشایش یافت، بسیار بیشتر است.