اعتصاب چشم‌پزشکان کابل در اعتراض به 'ضرب و شتم' همکارشان

پزشکان چشم در شهر کابل امروز در اعتراض به "ضرب و شتم" یک پزشک چشم و پدرش در کابل دست به اعتصاب زدند.

آنها مدعی هستند که برادر و محافظان یک عضو پارلمان افغانستان، یک پزشک چشم و پدر او را در داخل معاینه‌خانه/مطب مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

اتحادیه دکتران چشم افغانستان می‌گوید تا زمانی‌که حکومت به چنین "زورگویی‌ها" پایان ندهد، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

ادعای لت و کوب دکتر نجیب‌الله عثمانی توسط برادر و محافظان حبیبه دانش، وکیل مردم تخار در مجلس نمایندگان افغانستان، سبب شد که بخش‌های مداوای چشم در تمامی شفاخانه‌های دولتی و خصوصی کابل امروز به روی بیماران مسدود شود.

خانم دانش امروز در مجلس نمایندگان افغانستان ادعاها علیه خود را رد کرد.

مرضیه عدیل، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل که به شفاخانه دولتی نور رفته بود، می‌گوید که در آنجا ده‌ها بیمار چشم صف کشیده بودند و به آنها اجازه ورود به شفاخانه داده نمی‌شد.

به گفته او این بیماران از نقاط مختلف و دور دست افغانستان به این شفاخانه آمده بودند و شماری از آنها حتی محل بود و باش در کابل نداشتند.

حق نشر عکس EPA
Image caption امروز در مجلس افغانستان نیز در مورد این حادثه بحث شد

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید که پزشکان این شفاخانه در یک اتاق جمع شده بودند و حاضر نبودند به مداوای بیماران بپردازند.

داکتر فیصل، یکی از اعتصاب‌کنندگان می‌گوید: من همراه دکتر صاحب (نجیب الله عثمانی) نشسته بودم که ناگهان یک پسر جوان با لباس محلی داخل شد و پرسید که دکتر نجیب عثمانی کیست. ایشان گفتند که من هستم. این پسر بدون سوال، به دکتر عثمانی حمله کرد. دروازه را باز کرد و سه مسلح دیگر که با کلاشنیکف مجهز بودند، وارد شدند و شروع کردند به لت و کوب دکتر عثمانی توسط لوله و قنداق تفنگ. هر آن امکان داشت شلیک صورت بگیرد.

ذبیح‌الله مهرورز، به نمایندگی از اتحادیه دکتران چشم از حکومت خواست که "به این زورگویی‌ها پایان داده شود."

او گفت: "از ریاست جمهوری و از پارلمان افغانستان که نهاد قانون‌گذاری است، از نهادهای عدلی، قضایی و امنیتی خواهش جدی ما این است که عاملین این قضیه را هر چه عاجل به چنگال قانون بسپارند. در صورتی که این خواست‌ها برآورده نشود، ما به اعتصاب ادامه می‌دهیم و بیشتر از آن شاید به خیابان‌ها بریزیم، در برابر پارلمان اعتصاب بکنیم، خیمه تحصن بزنیم."

امروز هم شماری از نمایندگان مجلس افغانستان از خانم دانش انتقاد کردند.

الماس زاهد، نماینده ولایت پروان در مجلس گفت: خانم دانش با محافظانش خودش رفته ایستاد شده، محافظانش دکتر را لت و کوب کردند. از خانم دانش می‌خواهیم که محافظانش را به محکمه تسلیم کند.

خانم دانش با رد این ادعاها در دفاع از خود در مجلس گفت: من اگر مشکلی داشته باشم چرا به اداره امنیت، یا قضا، یا سارنوالی/دادستانی یا جنایی یا وزارت داخله نروم. من فکر می‌کنم دکتری که می‌خواهد برای خود پرونده بسازد، این ادعاها را باید علیه وکیلی بکند که حداقل سلاح داشته باشد و به او همخوانی داشته باشد. من که یک زندگی ساده دارم و حتی یک موتر/خودرو ضد گلوله هم ندارم. من محافظان زیادی ندارم.

در گذشته نیز ادعاها و شکایت‌های زیادی از بدرفتاری محافظان مقامات ارشد افغانستان با شهروندان این کشور گزارش شده است.