دولت افعانستان باید 'سرنوشت پرونده‌ خبرنگاران کشته شده را روشن کند'

حق نشر عکس
Image caption اف‌ایکس از دولت خواسته تا پاسخ‌گویی و اراده سیاسی خود را برای رسیدگی به خشونت علیه خبرنگاران به نمایش بگذارد

یک شبکه بین‌المللی نهادهای مدافع آزادی‌بیان از دولت افغانستان خواسته تا هر چه زودتر موضع خود را درباره پرونده‌ خبرنگاران کشته شده در افغانستان روشن سازد.

آی‌فکس، شبکه بین‌المللی نهادهای مدافع آزادی بیان، در نامه‌ای از دولت افغانستان خواسته تا به تاریخ ۱۵ژون (۲۶ جوزا) سال جاری، اطلاعات مربوط را به یونسکو ارایه کند و پاسخ‌گویی و اراده سیاسی خود را برای رسیدگی به موارد خشونت علیه خبرنگاران به نمایش بگذارد.

دولت افغانستان به درخواست یونسکو برای ارائه اطلاعات پیرامون وضعیت پرونده‌ خبرنگاران کشته شده در این کشور پاسخ نداده است.

بر اساس معلومات این شبکه بین‌المللی، از سال ۲۰۰۶، که یونسکو گزارش‌‌ دادن در این زمینه آغاز کرده، تا سال ۲۰۱۵، دست‌کم ۷۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه‎ای در جهان کشته شده‌اند اما عاملان ۹۰ درصد از این رویدادها از پیگرد قانونی مصون بوده‌اند.

همچنین فدراسیون نهادهای دفاع از روزنامه‌نگاران در افغانستان اخیرا اعلام کرد که از ۶۷۹ مورد خشونت علیه روزنامه‌نگاران در ۱۵ سال گذشته، تنها یک مورد آن تحت بررسی قضایی قرار گرفته است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در مراسم تجلیل از روز جهانی آزادی بیان (۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵) در کابل گفته بود که شورای امنیت افغانستان، وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی این کشور، پیش‌نویس مصونیت خبرنگاران افغانستان را آماده کرده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption در پانزده سال گذشته شصت مورد قتل خبرنگاران در افغانستان ثبت شده است