روایت ضد و نقیض افغانستان و پاکستان از درگیری در گذرگاه تورخم

Image caption تورخم یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های مرزی بین افغانستان و پاکستان است

وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که در درگیری بین نیروهای مرزی این کشور و پاکستان در گذرگاه تورخم شش مرزبان پاکستانی و یک مرزبان افغان کشته شده‌اند.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که این درگیری پس از آن آغاز شد که مرزبان‌های پاکستانی کار ساخت تاسیسات مرزی را در این گذرگاه آغاز کردند و مرزبان‌های افغان مانع آن شدند.

آقای صدیقی افزود که براساس "تفاهم‌نامه و قوانینی" که در مورد خط مرزی دو کشور موسوم به "دیورند" وجود دارند، نیروهای مرزی افغانستان "حق دارند که جلو تخلفات نیروهای نظامی پاکستان را بگیرند".

سخنگوی وزارت داخله پاسخ به این پرسش که اگر پاکستان تاسیسات مرزی را در آن سوی خط مرزی بسازند هم اقدام نظامی نیروهای افغانستان را در پی دارد، مثبت بود.

او افزود که در پی این درگیری تاسیساتی که نیروهای پاکستانی ساخته بودند، توسط نیروهای افغان نابود شده و در جریان آن علاوه بر کشته شدن شش نظامی پاکستانی و یک مرزبان افغان، ۱۲ مرزبان پاکستانی و ۶ مرزبان افغان زخمی شده‌اند.

آقای صدیقی گفت در حال حاضر وضعیت در مرز تورخم آرام شده و درگیری فروکش کرده است.

اما هشدار داد که "هیچ کشوری نمی‌تواند در نقطه صفر یا خط دیورند تاسیسات اعمار کند" و افزود که "این وظیفه نیروهای سرحدی ما است که از وجب وجب خاک افغانستان دفاع کنند".

حق نشر عکس
Image caption اخیرا دولت پاکستان بر رفت و آمد از گذرگاه تورخم را مشروط به داشتن ویزا کرده است

سخنگوی وزارت داخله در پاسخ به این پرسش که آیا پیش از اقدام نظامی در این مورد، برای حل اختلاف مرزی از مجاری دیپلماتیک اقدامی شده بود یا نه، پاسخ مشخصی نداد، اما گفت که در هر موردی که نیروهای مرزی پاکستان دست به "تخلف" زده‌اند، موضوع به اطلاع وزارت خارجه افغانستان رسیده است.

وقتی از آقای صدیقی پرسیده شد که آیا مرزبانان افغان به دستور شورای امنیت ملی افغانستان به اقدام نظامی علیه ساخت تاسیسات مرزی پاکستان دست زدند، یا آنها خود این صلاحیت را دارند، گفت: "آن‌ها این صلاحیت را براساس قوانین دارند که نگذارند نظامیان پاکستانی تخطی کنند."

وزارت خارجه افغانستان ضمن اظهار تاسف نسبت به وقوع این درگیری، در اعلامیه‌ای گفته که پاکستانی‌ها خلاف توافقات قبلی و موازین بین‌المللی اقدام به ایجاد تاسیسات مرزی کردند و سربازان آن کشور به روی سربازان افغانستان آتش گشودند که نیروهای امنیتی افغانستان دست به اقدام بالمثل دست زدند.

اما روابط عمومی ارتش پاکستان در بیانیه‌ای به تاریخ امروز ۱۳ ژوئن نوشته است که نیروهای امنیتی افغانستان در گذرگاه تورخم "بدون دلیل" متوسل به گشودن آتش بطرف پاکستان شدند که بر اثر آن یک سرباز پاکستانی زخمی شده است.

این بیانیه ادامه داده است که نیروهای پاکستانی به این آتش‌باری نیروهای افغانستان "به طور موثری" واکنش نشان دادند.

به گفته روابط عمومی ارتش پاکستان "به منظور کنترل تحرکات تروریستها در مرز تورخم، پاکستان دروازه‌ای را در داخل خاک مرزی خود و به عنوان ضرورتی برای کنترل رفت و آمدهای غیرقانونی، احداث کرده است."

دولت افغانستان مرز مشترک بین این کشور و پاکستان را که حدود ۲۴۰۰ کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.

اما دولت پاکستان و جامعه بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسد و در پاییز ۱۳۹۱ مارک گروسمن فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان در مصاحبه با یک تلویزیون محلی در کابل گفت که مرز دیورند را به رسمیت می‌شناسد، اعتراض مقام‌های دولت افغانستان را برانگیخت.