کاهش پاسگاه‌های نظامیان افغان 'باعث افزایش' قدرت مانور آنان شده است

حق نشر عکس afp
Image caption کشته شدن ۲۱ سرباز در این پاسگاه غازی‌آباد دولت افغانستان را تکان داد

مقام‌های افغان و ناتو می‌گویند مدغم ساختن پاسگاه‌های کوچک نظامی در پایگاه های بزرگ، توان مانور نیروهای افغان در میدان جنگ را بیشتر کرده است.

به گفته این مقام‌ها، پراکنده بودن این پاسگاه‌ها نیروهای افغان را در برابر حملات گروهی طالبان به شدت آسیب‌پذیر کرده بود.

بیشترین مورد کشتار جمعی سربازان افغان در حملات گروه طالبان بر پاسگاه‌های نظامی در مناطق دور افتاده مربوط می‌شود.

کشته شدن ده‌ها سرباز افغان در ولسوالی وردوج بدخشان، غازی آباد کنر و ولسوالی جلریز میدان وردک نمونه های برجسته و جنجال بر انگیز از کشتار سربازان افغان در پاسگاه‌های کوچکی است که مورد حملات گروهی شورشیان قرار گرفتند.

دلیل اصلی این کشتارها عمدتا نرسیدن کمک به موقع بوده است. دولت افغانستان از چندین ماه است که نیروهایش را از بسیاری پاسگاه‌های کوچک و آسیب‌پذیر خارج کرده است.

حق نشر عکس
Image caption زمستان سال گذشته نیروهای امنیتی افغان از دو ولسوالی نوزاد و موسی‌قلعه خارج شدند

دوست محمد نایاب، سخنگوی والی ارزگان به بی‌بی‌سی گفت که مطابق این برنامه سربازان کنارهم آمده و از روحیه بالای برخوردار شده‌اند.

او افزود که قبل از این در هر پاسگاه ۱۰ الی ۱۵ نفر نیروی امنیتی افغانستان مستقر بودند و بر بالای پاسگاه آنان بیش از ۱۰۰‌نفر نیروهای شورشی حمله می‌کردند. در این صورت مسلم است که تلفات نیروهای امنیتی افغانستان بیشتر خواهد بود.

نیروهای افغان از ماه فوریه امسال از ولسوالی‌های موسی قلعه و نوزاد ولایت هلمند خارج شده و این اقدام شان را تاکتیکی اعلام کردند.

حیات الله حیات، والی هلمند گفته که امنیت جامعه بستگی به امنیت جان سربازان افغانستان دارد.

او افزود: "در گام نخست ما باید زندگی سربازان مان را نجات بدهیم. جان کسی را که در خط مقدم می‌جنگد. اگر می‌خواهیم امنیت را تامین کنیم، نخست باید امنیت کسی را تامین کنیم که امنیت ما را تامین می‌کند."

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای امنیتی افغان در زمان حضور نیروهای خارجی در این کشور در مناطق مختلف پراکنده شده بودند

اندرو لوهلینگ، مشاور نیروهای حمایت قاطع به فرماندهی ناتو و فرمانده نیروهای آمریکایی در هلمند، هم چندی پیش به خبرنگاران گفت که این سیاست توان مانور نیروهای افغان را افزایش داده است.

به گفته او، "آنچه که ما با ارتش ملی افغانستان انجام دادیم این بود که آنها را در موقعیت مستحکم قرار دهیم، تا از آنجا آنها بتوانند از موقف قدرت علیه طالبان بجنگند تا از موضع ضعف در پوسته‌های کوچک و پراگنده. بناء ما آنها را گرد آوردیم تا هم توانایی بیشتری داشته و هم در موقعیت مستحکمتر مستقر باشند."

در اوج حضور نیروهای نظامی ناتو در افغانستان هزاران پاسگاه نظامی این نیروها در سراسر افغانستان به خصوص مناطق جنگی در شرق و جنوب کشور پراکنده بود و به همین ترتیب نیروهای افغان هم دست به ایجاد هزاران پاسگاه و خرد و کوچک زده بودند.

با کاهش چشمگیر نیروهای ناتو و بسته شدن تقریبا تمامی پایگاه‌های کوچک این نیروها، سربازان افغان به شدت در برابر تهاجم شورشیان آسیب‌پذیر شدند. در سال‌های گذشته بدخشان در شمال شرق، کنر در شرق، ارزگان و هلمند در جنوب و میدان وردک در مرکز شاهد حملات گروهی مرگبار طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی و سربازان افغان بود.

حق نشر عکس Getty