رئیس جمهوری افغانستان به ازبکستان رفت

حق نشر عکس arg
Image caption آقای غنی ظهر امروز عازم تاشکند شده است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، برای شرکت در شانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای عازم تاشکند، پایتخت ازبکستان شد.

براساس اعلام دفتر ریاست جمهوری افغانستان، آقای غنی ظهر امروز (پنجشنبه سوم سرطان/ تیر) در راس یک هیات عالی رتبه دولتی برای یک سفر دو روزه عازم ازبکستان شده است.

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده که آقای غنی علاوه بر اشتراک در شانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای، با رئیس جمهور ازبکستان و شماری از سران کشور های عضو این سازمان نیز دیدار خواهد کرد.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که آقای غنی در حاشیه نشست سران شانگهای با رهبران برخی کشورها از جمله چین، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان، میزبان این نشست دیدار و گفتگو خواهد کرد.

او امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که محور صحبت‌های آقای غنی در نشست شانگهای امنیت منطقه، مبارزه با تروریسم و اقتصاد خواهد بود.

آقای مستغنی گفت در حاشیه این نشست وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی افغانستان با سرتاج عزیز، مشاور ارشد نخست‌وزیر پاکستان در امور خارجی و امنیت ملی دیدار خواهند کرد.

او افزود که رئیس جمهور غنی قرار است با همتای پاکستانی‌اش نیز دیدار کند، ولی این دیدار هنوز نهایی نشده است.

گفته می‌شود که مقامات افغانستان و پاکستان درباره درگیری‌های اخیر مرزی با هم گفتگو خواهند کرد.

این درگیری برای دو طرف تلفاتی را نیز در پی داشت. منابع دولتی افغانستان گفته‌اند شمار مرزبانان کشته شده افغانستان به ۳ نفر رسیده و ۱۱ نفر دیگر هم زخمی شده‌اند.

گفته می‌شود که آقای غنی در تاشکند با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز درباره اوضاع امنیتی افغانستان و منطقه صحبت خواهد کرد.

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه، محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی، محمد معصوم ستانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی، محمد شاکر کارگر، مشاور رئیس جمهور در امور آسیای میانه، حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان و عبدالسلام رحیمی، رئیس دفتر رئیس جمهوری آقای غنی را در سفر به تاشکند همراه می‌کنند.