کارگران معادن زغال سنگ بغلان تظاهرات کردند

Image caption معادن زغال سنگ بغلان در اختیار یک شرکت خصوصی است (عکس از بایگانی)

صدها نفر از کارمندان و کارگران معادن زغال سنگ در ولایت بغلان در شمال افغانستان در اعتراض به مسدود شدن این معادن دست به اعتراض زدند.

شفیق‌الله نماینده کارگران معترض به بی‌بی‌سی گفت که کارگران و کارکنان چهار معدن زغال سنگ در اعتراض به تصمیم کارفرمای خود مبنی بر توقف استخراج زغال اعتراض کرده‌اند.

او افزود که تعداد معترضان به بیش از ۶۸۰ نفر می‌رسد. به گفته او، از چندی پیش کارفرماها از دادن امکانات برای پیش بردن کار استخراج زغال خودداری کردند تا این‌که کار استخراج متوقف شد.

معدن زغال کرکر و سه معدن دیگر، از معادن مهم زغال سنگ در افغانستان هستند، در سال ۱۳۸۶ براساس یک قرارداد ۴۹ ساله به یک شرکت خصوصی واگذار شد.

معروف سروری رئیس این شرکت به بی‌بی‌سی گفت که کار استخراج زغال سنگ به دلیل ناامنی متوقف شده است.

به گفته او، در ۱۹ ثور/اردیبهشت شماری از افراد مسلح غیرقانونی به این معدن زغال سنگ حمله کرد و ۲۱ مهندس و کارگر را ربود و با تجهیزات معدن با خود برد.

آقای سروری افزود که بار دیگر این افراد مسلح حمله کردند و موترها/خودروهای حامل کارگران را با خود بردند و این منطقه پس از آن ناامن شد و در حال حاضر هم این منطقه تحت کنترل این افراد مسلح است.

اما جاوید بشارت سخنگوی پلیس بغلان بی‌بی‌سی گفت که هیچ مشکل امنیتی باعث توقف کار استخراج معدن در بغلان شود، وجود ندارد.

آقای بشارت افزود که چندی پیش شماری از افراد مسلح غیرمسئول که او آن‌ها را "اوباش" خواند، تعدادی از مهندسان این شرکت را ربوده بودند که با اقدام پلیس آزاد شدند.

سخنگوی پلیس گفت که دو گروه از افراد ولگرد در اثر اقدامات پلیس متواری و شماری از آن‌ها کشته شدند. او تاکید کرد که پلیس آماده تأمین امنیت معادن هستند.

حالا کارگران معترض خواستار راه‌اندازی مجدد برنامه استخراج زغال سنگ در این معادن هستند، اما کارفرماهای آن‌ها می‌گویند که باید شرایط کار در معادن بهبود یابد.