ارتش افغانستان: ۱۶ عضو گروه طالبان در حمله هوایی در قندوز کشته شدند

حق نشر عکس Getty
Image caption طالبان بر بخشهایی از قندوز کنترل دارند و اخیراً شماری از مسافران را در راه قندوز-تخار گروگان گرفتند

ارتش افغانستان از کشته‌شدن ۱۶ عضو گروه طالبان، از جمله مسئول زندان این گروه در منطقه‌ای در ولایت شمالی قندوز در اثر حمله هوایی نیروهای بین‌المللی خبر داده است.

دفتر مطبوعاتی فرقه/لشکر شماره ۲۰ ارتش در اعلامیه‌ای نوشته که این افراد در حمله هواپیماهای بی‌سرنشین، پهپاد، نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضدتروریسم شامگاه دیروز (۵ سرطان/تیر) در منطقه چهاردره کشته شدند.

در این اعلامیه آمده که این افراد در حال رفتن از یک محل به محلی دیگر بودند که موترها/خودروهای حامل آن‌ها هدف پهپادهای نیروهای بین‌المللی قرار گرفتند.

ارتش افغانستان افزوده که ملا جنت گل، مسئول زندان طالبان در ولسوالی چهاردره هم در میان کشته‌شدگان بوده است.

برخی ساکنان منطقه‌ای که در آن افراد وابسته به گروه طالبان هدف حمله هوایی قرار گرفته‌اند، به بی‌بی‌سی گفته‌اند که علاوه بر کشته شدن ملا جنت گل و ۱۵ عضو دیگر این گروه، ۱۰ زندانی هم کشته شده‌اند.

این منابع گفته‌اند که طالبان این زندانیان را در داخل کانتینر از محلی به محل دیگر منتقل می‌کردند. به گفته آن‌ها، دست‌های این افراد با زنجیر بسته بوده و اجساد آن‌ها سوخته است.

گروه طالبان هنوز درباره این حمله اظهار نظر نکرده، اما ذبیح‌الله مجاهد، که خود را سخنگوی این گروه معرفی می‌کند، در حساب توییترش نوشته که حملات هوایی تغییری در اراده آن‌ها پدید نیاورده است.

نیروهای آمریکایی به تازگی حملات هوایی خود را علیه شورشیان در افغانستان از سر گرفته است.

پیش از این انجام چنین حملاتی منوط به طی کردن روند پیچیده‌ای بود، اما خیرا دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، انجام چنین حملات را ساده‌تر کرده است.