غنی دستور بررسی روش انتقال دانش‌آموختگان پلیس از آموزشگاه به محل خدمت را داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption این اولین بار نیست که اتوبوس حامل نیروهای امنیتی هدف قرار می‌گیرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به وزارت داخله/کشور دستور داده تا چگونگی "روند انتقال دانش‌آموختگان مرکز آموزش پلیس در میدان وردک به کابل بررسی شود و در صورت هرگونه سهل‌انگاری اقدامات تعقیبی صورت گیرد."

این دستور آقای غنی پس از حمله انتحاری به کاروان نیروهای امنیتی افغانستان در غرب کابل رخ داد.

در حمله انتحاری به کاروان نیروهای امنیتی و دانش‌آموختگان آکادمی پلیس افغانستان در غرب کابل، دستکم ۳۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند.

رئیس جمهور افغانستان حمله امروز بر پلیس ملی این کشور را جنایت علیه بشریت خواند.

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده که آقای غنی دستور داده تا حمله "تروریستی" بر خودروهای حامل دانشجویان مرکز آموزشی پلیس ولایت میدان وردک بررسی شود.

از آقای غنی نقل قول شده است که "درماه مبارک رمضان که مسلمانان عبادت می‌کنند، طالبان با کشتار مردم و ایجاد رعب و وحشت مرتکب عمل نابخشودنی می‌شوند."

رئیس جمهوری افغانستان گفته که این کار گروه طالبان نشانه شکست آنان را در میدان نبرد است و "با این جنایت، قساوت و بی‌رحمی خویش را بیشتر از پیش به نمایش گذاشتند."

آقای غنی از"علما و مردم" خواسته است تا در نماز جمعه "صدای‌شانرا علیه جنایات ضدبشری تروریستان وحشی از طریق منابر مساجد" اعلام کنند.

وزارت داخله/کشور افغانستان نیز در بیانیه‌ای این حمله را "بشدت تقبیح و محکوم نموده و عاملان این رویداد را دشمنان شکست خورده مردم افغانستان" خوانده است.

این بیانیه افزوده است که "دشمنان مردم افغانستان که در جریان چندین عملیات ضربات سختی را از سوی نیروهای امنیتی کشور متقبل شده و تلفات سنگینی به آنها وارد گردیده است برای پنهان کردن شکست های پی هم خود به اعمال تروریستی در شهر ها دست زده که نشانه واضح از ضعف و شکست آنها در جنگ رو در رو با نیروهای امنیتی کشور می‌باشد."

بر اساس همین گزارش تاج‌محمد جاهد، وزیر امور داخله، به دیدار مجروحان این حمله رفته است.

سفارت آمریکا در کابل نیز با محکوم کردن این حمله آنرا "وحشتناک" خوانده است.

در خبرنامه این سفارت آمده است که در حمله‌های جداگانه نیروهای پلیس ملی و همزمان مردم غیر نظامی افغانستان هدف قرار گرفته‌اند.

سفارت آمریکا توضیح داده که در حمله اول دانش آموختگان پلیس هدف قرار گرفتند و زمانیکه مردم برای کمک به قربانیان تجمع کردند، حمله کننده دوم مردم "شجاع" را هدف قرار داد.

در این خبرنامه آمده که آمریکا در کنار مردم افغانستان به عنوان شریک و دوست باقی خواهد ماند تا زمانیکه صلح و امنیت در این کشور حاکم شود.

نیروهای ناتو در افغانستان موسوم به "حمایت قاطع" نیز در بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرده است.

در این بیانیه آمده است که "طالبان بار دیگر بی‌اعتنایی خود به زندگی انسانها را نشان داد."

حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس Reuters