دیدبان شفافیت افغانستان: فساد در نهادهای امنیتی 'خطر اصلی' است

حق نشر عکس
Image caption عکس تزئینی. پیش از این هم بارها نسبت به موجودیت فساد در نهادهای امنیتی ابراز نگرانی شده است

یک نهاد تحقیقاتی در افغانستان فساد در نهادهای امنیتی را خطر اصلی دانسته و نسبت به تاثیر آن بر کاهش کمک‌های جهانی به این نهادها ابراز نگرانی کرده است.

مسئولان سازمان غیردولتی دیدبان شفافیت افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفتند که هرچند دولت در سطوح بالایی نهادهای دولتی موفق به کاهش فساد شده، اما در سطوح پایین هنوز مشکلات زیادی وجود دارد.

محمداکرم افضلی، رئیس این سازمان روز دوشنبه (۱۴ سرطان/تیر) به خبرنگاران گفت اطلاعاتی که این سازمان به دست دارد، بیانگر آن است که در برخی موارد تا ۵۰ درصد سربازان واحدهای امنیتی "خیالی" هستند.

"سرباز خیالی" به عضو از نیروهای امنیتی افغانستان گفته می‌شود که هویت اصلی یا جعلی او در اسناد و مدارک دولتی ثبت است، به اسمش حقوق پرداخته می‌شود اما خودش حضور فزیکی ندارد.

به گفته آقای افض، استخدام‌ها و ارتقای درجه در نهادهای امنیتی براساس روابط شخصی و فسادآلود صورت می‌گیرد که این امر بر روحیه سربازان تأثیر منفی به جا می‌گذارد.

سازمان دیدبان شفافیت در حالی نسبت به وجود فساد در نهاهای امنیتی و دفاعی ابراز نگرانی کرده که اخیراً دولت مرکز جدیدی را برای مبارزه با فساد تشکیل داده است.

آقای افضلی گفت که سازمان او از تشکیل این نهاد استقبال می‌کند، اما افزود که این مرکز یک "شورای حکومتی" است و علاوه برآن امکان "نظارت بیرونی و مستقلانه" از کارکردهای آن وجود ندارد.

او تأکید کرد که دولت باید زمینه مجازات آن عده کارمندان وزارت دفاع و وزارت داخله/کشور را که به اتهام دست داشتن در فساد بازداشت شدهاند، باید فراهم کند.

رئیس دیدبان شفایت تأکید کرد که تنها اعلام تعهد از سوی مقام‌های دولتی در امر مبارزه با فساد کافی نیست، بلکه دولت باید به صورت عملی در این مورد اقدام کند.

سازمان دیدبان شفافیت این موضوع را در آستانه برگزاری کنفرانس سران ناتو در وارسا (ورشو) بیان کرده است.

در این کنفرانس متحدان غربی افغانستان کمک نظامی و امنیتی به افغانستان را بررسی می‌کنند.

آقای افضلی با اشاره به نیازمندی افغانستان به کمک‌های امنیتی و دفاعی جامعه جهانی، گفت که اگر دولت این کشور نتواند در این این کنفرانس به جامعه جهانی نشان دهد که در عمل با فساد مبارزه می‌کند، منابع مالی کافی را از جامعه بین‌المللی به دست نخواهد آورد.

حق نشر عکس IWA
Image caption دیدبان شفافیت گفته که در برخی واحدهای امنیتی تا پنجاه درصد سربازان "خیالی" هستند

رئیس دیدبان شفافیت افغانستان انتقاد کرد که دولت افغانستان به دلیل محرمیت اطلاعات نهادهای امنیتی و دفاعی، حاضر نیست که فساد در این نهادها را آشکار کند.

او تأکید کرد که باید منع دسترسی به اطلاعات در نهادهای امنیتی برداشته شود تا مردم بتوانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند و موارد استثنایی هم باید توجیه شود.

آقای افضلی گفت در مواردی که منافع عمومی به خطر می‌افتد و حفظ محرمیت ضروری است، باید محرمیت حفظ شود، اما قاعده اساسی باید تسهیل دسترسی به اطلاعات باشد.

سازمان دیدبان شفافیت در حالی نسبت به وجود فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی ابراز نگرانی کرده که پیش از این هم گزارش‌هایی در مورد فساد در این نهادها منتشر شده است.

در یک مورد دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان اعلام کرد که شمار قابل توجهی از افراد پلیس اصلاً "خیالی" هستند، در حالی که برای آنها پول و امکانات سرازیر می شود.

پس از آن فرمانده پلیس ولایت هلمند در جنوب افغانستان هم تأیید کرد که شمار ماموران خیالی پلیس در این ولایت در گذشته بسیار بزرگ بوده است.