روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۴ سرطان

حق نشر عکس Reuters
Image caption بر اثر این حمله ۳۲ نفر کشته شدند

پیام عیدی رهبر گروه طالبان و معلق شدن ده نفر از مقامهای بلند‌پایه پلیس این کشور از شغلهایشان، مهمترین عناوین روزنامه‌های امروز (دوشنبه ۱۴ سرطان/ تیر) کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که انتظار می‌رفت حکومت پس از وقوع فاجعه حمله به کاروان نیروهای پلیس افغانستان و به‌دلیل کشته شدن ده‌ها سرباز، اقدامات فوری و ملموسی را انجام دهد. منظور از رسیدگی فوری به مسئله، برکناری مقامات ارشد وزارت داخله (کشور) و نیز سپردن آن‌ها به دستگاه عدلی و قضایی است.

نویسنده افزوده که حالا پس از گذشت چهار روز، وظایف ده تن از مقام‌های پلیس ملی به حالت تعلیق درآمده است، سوال این است که آیا به تعلیق درآوردن وظایف چند مقام امنیتی به این معنی است که پرونده‌ حمله بر کاروان فارغان پلیس میدان وردک بسته شده است؟

سرمقاله نویس در ادامه افزوده حوادثی از این دست را که در گذشته اتفاق افتاده‌اند، همه به یاد دارند. حکومت برای هر رویدادی که با واکنش گسترده‌ا‌ی مردم مواجه شده است، هیأت توظیف کرده و در برخی مواقع مسئولین را در پیوند به سهل‌انگاری یا غفلت وظیفوی برکنار یا وظایف‌شان را به حالت تعلیق در آورده است.

نویسنده مدعی است که حکومت هیچ‌گاهی قدمی فراتر از تعلیق وظایف منصوبان امنیتی برنداشته است. چه‌بسا آن‌هایی که برکنار شدند یا وظایف‌شان به تعلیق در آمدند، دوباره به وظایف خود برگشتند.

سرمقاله نویس۸صبح نوشته که حکومت باید با تمام افسران، ژنرال‌ها و مقام‌هایی که به نحوی با حادثه قلعه حیدرخان کابل و قتل دسته جمعی فارغان آموزشگاه پلیس میدان‌وردک، پیوند داشتند تصفیه حساب کند. تمام این‌ها باید نظر به نقشی که داشتند مجازات شوند.

نویسنده افزوده ژنرالی که فرمان حرکت اتوبوس‌های حامل افسران جوان را صادر کرده باید برکنار و به دادگاه نظامی معرفی شود. افسران دیگری که در تامین امنیت اتوبوس یا تصفیه منطقه از وجود "تروریست‌ها" غفلت یا سهل‌انگاری کرده‌اند، باید یا برکنار شوند یا حداقل تنزیل رتبه برای آنان در نظر گرفته شود. وزارت داخله (کشور) باید هرچه زودتر در مورد فرمانده پلیس وردک و ارتباط احتمالی او با گروه طالبان، به افکار عمومی توضیح دهد.

نویسنده در ادامه تاکید کرده که نباید با کشتار دسته‌جمعی افسران جوان پلیس، برخورد سطحی شود. در گذشته شکست‌های بزرگ امنیتی به دولت افغانستان تحمیل شد، اما شاهد مجازات کسی در درون دستگاه نیروهای امنیتی نبودیم. حادثه تروریستی پل محمودخان کابل که در آن به ریاست حفاظت از رجال برجسته تلفات سنگینی وارد شد، یک شکست امنیتی بزرگ بود. باید این موضوع جدا پی‌گیری می‌‌شد. باید تمام عواملی که در تامین امنیت آن عمارت غفلت کرده بودند، مجازات می‌شدند.

روزنامه ماندگار نوشته که اعلامیه رهبر گروه طالبان به مناسبت عید یک بار دیگر نشان داد که کشته شدن رهبران طالبان، تأثیری بر ادامه جنگ این گروه ندارد. طالبان زمانی در اعلامیه عیدی، از ادامه جنگ سخن گفته‌اند که چهارمین دور نشست چهارجانبه میان افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین بی‌نتیجه پایان یافته و تلاش‌ها برای برگزاری دور پنجم نیز به ناکامی مواجه شده است.

سرمقاله نویس افزوده با وجود این‌که بارها از گروه طالبان دعوت شده که به روند صلح بپیوندد و نماینده‌های باصلاحیت خود را به گفت‌وگوی مستقیم با حکومت افغانستان معرفی کند؛ اما این گروه پس از هر درخواستی، حملاتش را دوباره سازمان‌دهی نموده است.

نویسنده نوشته اینک بسیار واضح شده که دولت افغانستان روزهای پُرچالشی را با طالبان در پیش خواهد داشت و رهبری جدید گروه طالبان، جنگ را شعله‌ور می‌کند و پاکستان هم از آنان کماکان حمایت خواهد کرد. از جانب دیگر، جبهه داعش نیز به روی دولت افغانستان باز است و جنگ دولت، هم در جبهه داعش و هم در جبهه طالبان، به گسترد‌گی ناامنی‌ها می‌افزاید و ماه‌های دشواری را پیش روی نیروهای دولتی می‌گذارد.

به باور نویسنده، شکی نیست که بعد از این، نیروهای امنیتی خود را از حالت دفاعی به حالت تعرضی درمی‌آورند. با این حال، هنوز هم معلوم نیست که حکومت افغانستان ارادۀ سیاسی برای سرکوب گروه‌های مخالف مسلح دولت را دارد و یا خیر.