فعالان مدنی افغان: مسئولان سهل‌انگاری در حفظ امنیت نفرات پلیس را محاکمه کنید

Image caption یکی از خواستهای معترضان این بود که دولت باید در روند بررسی پرونده افراد سهل انگار نمایندگان جامعه مدنی را شامل کند

شماری از فعالان مدنی با تجمع در پارک شهر نو، در مرکز کابل از حکومت وحدت ملی افغانستان خواستند مسئولان امنیتی را که در حفظ امنیت دانش‌آموختگان پلیس هنگام انتقال از میدان وردک به کابل سهل‌انگاری کردند، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کنند.

آنها گفته‌اند که دولت باید بدون هیچ تعللی مسئولان این رویداد را در "هر موقعیتی که باشند، شناسایی و به محاکمه بکشاند."

وزارت امور داخله/کشور افغانستان چند روز قبل اعلام‌کرد که ۱۰ نفر از مقام‌های بلند‌پایه پلیس این کشور پس از اعلام نتیجه تحقیقات درباره حملات انتحاری روز پنجشنبه ۱۰سرطان/ تیر در غرب کابل، پایتخت، به حالت تعلیق در آمده‌اند.

در این رویداد دو مهاجم انتحاری نیروهای پلیس را، که از مرکز آموزشی پلیس در ولایت میدان‌وردک با ۵ اتوبوس عازم کابل بودند، در مسیر حرکت آنان هدف حمله قرار دادند. در این حمله انتحاری ۳۲ نفر کشته و ۷۹ نفر دیگر زخمی شدند.

Image caption این افراد تهدید کردند که تا زمان بر آورده نشدن خواست شان به تحصن نامحدود ادامه خواهند داد

شرکت‌کنندگان تجمع اعتراضی امروز، که شمار آنان به دهها نفر می‌رسید، از دولت خواستند به منظور رفع سوء ظن میان مردم و دولت، نهادهای جامعه مدنی نیز در روند بررسی این گونه حوادث سهیم شوند. معترضان همچنین خواستار اعلام نتایج کار کمیسیون‌های تحقیق پیرامون حمله‌های سازمان‌یافته شدند.

از دیگر خواست‌های شرکت‌کنندگان در این تجمع، شناسایی افرادی بوده است که به گفته آنان، به گونه "ستون پنجم" در بدنه دولت کار می‌کنند.

معترضان از دولت افغانستان خواستند که شرایط بهتر زیستن و حراست از جان، مال و ارزش‌های انسانی را برای شهروندان این کشور فراهم کند.

شرکت‌کنندگان در تجمع امروز همچنین از دولت خواستند که با هرگونه سهل‌انگاری در تأمین امنیت برخورد کند و اقدامات جدی امنیتی را روی دست گیرد.

معترضان با برپایی خیمه و تحصن در آن، هشدار دادند تا زمانی که دولت افغانستان به خواست‌های آنان توجه نکند، به این تحصن ادامه خواهند داد.

در پی حمله خونین به کاروان نفرات پلیس، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به وزارت داخله دستور داد تا چگونگی "روند انتقال دانش‌آموختگان مرکز آموزش پلیس در میدان وردک به کابل بررسی شود و در صورت هرگونه سهل‌انگاری اقدامات تعقیبی صورت گیرد."

Image caption این تحصن از صبح امروز در پارک شهر نو کابل آغاز شد