بریتانیا نیروی نظامی بیشتری به افغانستان اعزام می‌کند

حق نشر عکس PA
Image caption نیروهای که تازه اعزام می‌شوند، قرار است در روند آموزش و مشوره به نیروهای امنیتی افغانستان مشارکت داشته باشند

بریتانیا اعلام کرده که ۵۰ نیروی نظامی اضافی به افغانستان برای آموزش و مشورت دادن به نیروهای امنیتی افغانستان به این کشور اعزام می‌کند.

این نیروها به ۴۵۰ سرباز بریتانیایی خواهند پیوست که اکنون در افغانستان مشغول مبارزه با شورشیان مخالف دولت و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

مقام‌های بریتانیایی گفته‌اند نیروهای جدید در جنگ با گروه طالبان مشارکت نخواهند کرد.

قرار بود که نیروهای بریتانیایی در سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند ولی ماموریت این نیروها تا سال ۲۰۱۷ تمدید شده‌ است.

قرار است که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعزام این سربازان را در نشست سران ناتو در ورشو اعلام کند.

از میان این نیروها ۲۱ نفر در ماموریت مبارزه با تروریسم مشارکت دارند، ۱۵ سرباز دیگر نیز در آموزش نیروهای ارتش ملی افغانستان حاضرند و ۱۳ نفر دیگر نیز همکار نیروهای ناتو خواهند بود که در قالب ماموریت پایدار اکنون در افغانستان فعالیت دارند.

آقای کامرون نیز در نشست ورشو، سایر اعضا ناتو را تشویق خواهد کرد که به حمایت خود از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهند.

نخست وزیر بریتانیا گفت که ضروری است تا اعضای ناتو به همکاری‌ با دولت افغانستان و نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهند تا "تروریست‌ها " از این کشور بیرون رانده شوند.

قبل از این باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز اعلام کرده بود که برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تغییر داده و اکنون تعداد بیشتری از نیروهای آمریکایی در افغانستان باقی می‌مانند.

قرار بود شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان تا پایان امسال به ۵۵۰۰ سرباز کاهش یابد اما آقای اوباما اعلام کرد که براساس تصمیم تازه و درخواست فرماندهان نظامی، ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان باقی می‌مانند.