ادامه کمک ناتو به افغانستان، از روی رغبت یا ناچاری؟

حق نشر عکس Reuters

در نشستی که نه تنها رهبران کشورهای عضو پیمان ناتو، بلکه نمایندگان ده‌ها کشور همکار ناتو از خاورمیانه گرفته تا خاور دور حضور داشتند، دبیرکل ناتو به خواسته‌های اصلی خود رسید.

ادامه حمایت سیاسی، مالی و نظامی از ارتش و پلیس افغانستان. حمایتی که سالانه سر به ۵ میلیارد دلار می‌زند و تا سال ۲۰۲۰ ادامه می‌یابد. ۳,۵ میلیارد دلار از این کمک‌ها توسط آمریکا تامین می‌شود و بقیه توسط سایر اعضای ناتو و کشورهای همکار این پیمان.

مشخصا کانادا در این نشست متعهد شده که ظرف سه سال (از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰) ۴۶۵ میلیون دلار از کمک‌های متعهد شده توسط ناتو را به نیروهای امنیتی افغانستان، پرداخت کند.

هرجیت ساجن، وزیر دفاع کانادا در گفت‌وگویی اختصاصی به من گفت که ناتو به این نتیجه رسیده که استراتژی این سازمان در افغانستان نتیجه بخش بوده، به همین دلیل بر ادامه حمایت از مردم افغانستان تاکید دارد.

دولت استرالیا نیز اعلام کرده که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۰۰ میلیون دلار دیگر برای توسعه نیروهای امنیتی افغانستان کمک می‌کند.

در کنار اینها بریتانیا می‌گوید که نقش خود را در حمایت از نیروهای افغان با اعزام ۵۰ افسر جدید تقویت می‌کند، همراهی آشکار با آمریکا.

قبلا نیروهای بریتانیایی ۴۵۰ نفر بودند که با تصمیم جدید بریتانیا به ۵۰۰ نفر افزایش می‌یابند. آمریکا تصمیم داشت که ۵۵۰۰ نیروی حمایتی خود را در افغانستان نگه دارد. حالا تصمیم گرفته شده که ۸۴۰۰ نفر از نیروهای آمریکایی در افغانستان باقی بمانند.

دبیرکل ناتو امروز در نشست خبری‌اش به یک نکته دیگر نیز اشاره کرد و آن چگونگی ادامه ماموریت ناتو در افغانستان است.

او گفت: "امروز توافق کردیم تا ماموریت حمایت قاطع را براساس یک نمونه انعطاف‌پذیر منطقه‌ای فراتر از سال ۲۰۱۶ ادامه دهیم."

او در ادامه گفت: "پیام ما واضح است. افغانستان تنها نیست و ما تعهد طولانی در قبال افغانستان داریم."

این بدان معنی است که ناتو با تعهد به ماموریت دراز مدت در افغانستان، چگونگی ماموریت را به اوضاع این کشور و منطقه وابسته کرده است.

گام‌هایی که سران ناتو در زمینه افغانستان برداشته اند، نشان می‌دهد که رهبران ناتو و متحدان آنها چاره‌ای ندیده‌اند غیر از اینکه بر حمایت همه جانبه خود از دولت وحدت ملی افغانستان ادامه دهند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption محل برگزاری نشست سران ناتو در وارسا/ورشو

اگر چه عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت افغانستان در گفت‌وگویی اختصاصی به ما گفت که رهبران ناتو نه از روی ناچاری، بلکه از روی رغبت با دولت افغانستان همکاری می کنند، چون دولت وحدت ملی توانسته اعتماد آنها را جلب کند.