دبیر کل ناتو: غیر از آمریکا، سالانه یک میلیارد دلار تعهد برای افغانستان دریافت کرده‌ایم

حق نشر عکس Reuters

ینس اشتولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می‌گوید کشورهای عضو ناتو به آمریکا وعده داده‌اند که تا ۲۰۲۰ سالانه یک میلیارد دلار برای نیروهای امنیتی افغانستان فراهم کنند.

در دومین روز نشست سران ناتو در وارسا/ ورشو، ماموریت این سازمان در افغانستان، دستور کار اصلی است و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است تا رهبران دیگر کشورهای ناتو را به ادامه حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان و تامین منابع مالی برای آنها متقاعد بسازد.

دبیرکل ناتو ساعتی پیش در نشست خبری در محل برگزاری نشست سران این سازمان گفت: "به جز کمک‌های آمریکا، ما تاکنون تعهد کمک یک میلیارد دلاری را روی میز داریم. اکنون ما بسیار به هدف تعیین شده نزدیک هستیم و آماده ادامه حضور در افغانستان هستیم."

او تلویحا گفت که تا پایان امروز انتظار می‌رود تعهدات بیشتری برای افغانستان از سوی کشورهای عضو ناتو اعلام شود.

به گزارش جمال موسوی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به محل نشست سران ناتو، دبیر کل ناتو در نشست خبری خود گفته که دشواری‌های امنیتی افغانستان را درک می‌کند و جامعه جهانی انتظار ندارد که مشکلات افغانستان در کوتاه مدت به صورت کل شود ولی در درازمدت و میان مدت، خوشبین است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور نیز در نشست سران ناتو شرکت دارند

کشورهای عضو ناتو در نشست سران این سازمان در سال ۲۰۱۲ در شیکاگوی آمریکا متعهد شده بودند تا سال ۲۰۱۷ حمایت مالی خود را از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهند و سالانه ۴ میلیارد دلار به آنها کمک کنند.

اکنون در این نشست، ناتو تعهدات مالی و نظامی خود به نیروهای امنیتی افغانستان را دوباره تا سال ۲۰۲۰ تعریف می‌کند و انتظار می‌رود اعضای این سازمان متعهد به تامین ۵ میلیارد دلار حمایت مالی سالانه به نیروهای امنیتی افغانستان شوند.

آمریکا مهمترین حامی افغانستان، پیشتر گفته است که سالانه ۳.۵ میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهد کرد.

در نشست سران ناتو اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور نیز شرکت دارند.

ماموریت حمایت قاطع فراتر از ۲۰۱۶

دبیرکل ناتو گفت که ماموریت حمایت قاطع از نیروهای امنیتی افغانستان بعد از ۲۰۱۶ ادامه خواهد یافت و ناتو همچنان در کنار افغانستان خواهد ایستاد.

او گفت: "امروز توافق کردیم تا ماموریت حمایت قاطع را براساس یک نمونه انعطاف‌پذیر منطقه‌ای فراتر از سال ۲۰۱۶ ادامه دهیم."

ینس اشتولتنبرگ گفت تقریبا مشخص شده که شمار نیروهای ناتو در سال‌های آینده، تفاوت زیادی با شمار آنها در حال حاضر نخواهد داشت و ناتو حدود ۱۲ هزار سرباز خود در افغانستان را نگه می‌دارد.

حق نشر عکس Getty
Image caption رئیس جمهور اوباما اعلام کرده که شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را کاهش نمی‌دهد

امروز بریتانیا نیز اعلام کرد که ۵۰ سرباز جدید به افغانستان می‌فرستد.

باراک اوباما نیز دو روز پیش از آغاز نشست سران ناتو اعلام کرد که برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تغییر داده و اکنون تعداد بیشتری از نیروهای آمریکایی در افغانستان باقی می‌مانند.

قرار بود شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان تا پایان سال جاری میلادی به ۵۵۰۰ سرباز کاهش بیابد اما آقای اوباما اعلام کرد که براساس تصمیم تازه و درخواست فرماندهان نظامی، ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان باقی می‌مانند.

'دولت افغانستان مورد اعتماد ناتو است'

در همین حال عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت افغانستان در گفت‌وگویی اختصاصی به جمال موسوی، خبرنگار بی‌بی‌سی در وارسا گفته است که رهبران ناتو از روی ناچاری با دولت افغانستان همکاری نمی‌کنند، بلکه برخلاف دولت گذشت، حالا دولت افغانستان اعتماد آنها را جلب کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption محل برگزاری نشست سران ناتو در وارسا