روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۰ سرطان

حق نشر عکس mndegar
Image caption عکس و تیتر روزنامه ماندگار

بیشتر روزنامه‌های امروز، یکشنبه ۲۰ سرطان/تیر به نشست سران ناتو و تعهدات این سازمان تا سال ۲۰۲۰ و کمک سالانه ۴.۵ میلیارد دلاری آن به نیروهای امنیتی افغانستان پرداخته‌اند.

روزنامه آرمان ملی نوشته که ناتو در نشست وارسا/ ورشو ماموریت نیروهای "حمایت قاطع" را تمدید کرد و هم متعهد به تامین حدود ۵ میلیارد دلار به منظور آموزش و بالا بردن ظرفیت جنگی نیروهای امنیتی افغانستان شد، اما تأمین این هزینه ۵ میلیارد دلاری مشروط است و اعضای ناتو تاکید کرده‌اند که همکاری‌شان منوط به بهبود وضعیت حقوق‌بشر، حقوق زنان و مبارزه با فساد و اصلاحات انتخاباتی است که باید حکومت وحدت ملی به آن توجه داشته باشد.

سرمقاله نویس افزوده که با توجه به نشست ورشو و به تعهد کمک‌های گذشته ناتو و جامعه جهانی به افغانستان، برخی از این کمک‌های مالی از سوی برخی از سازمان‌های غیر دولتی و مقدار کم آن به وسیله حکومت افغانستان ظاهراً به منظور بهبود زندگی مردم و یا زیر نام بازسازی و یا ارتقای ظرفیت به مصرف رسید، اما بیشتر این مساعدت‌ها از سوی خود خارجی‌ها و یا مافیای داخلی به تاراج رفت.

روزنامه افغانستان نوشته که سران ناتو در وارسا/ ورشو به ادامه کمک‌های شان در قبال افغانستان تعهد کردند. مهمترین خواست افغانستان از ناتو ادامه کمک‌های مالی به افغانستان بود. تعهد کمک به افغانستان تا ۲۰۲۰ در اولین نگاه میزان اهمیت افغانستان برای ناتو را می‌رساند.

نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که این کشور تا هنوز هم برای ناتو اهمیت دارد. در حالی که ناتو در کشورهای مختلفی درگیر است و کانون‌های بحران‌های جهانی در مناطق مختلف دنیا داغ هستند، اما افغانستان همچنان برای ناتو مهم به حساب می‌آید. ناتو هنوز هم تعهدات میلیاردی خود را در قبال افغانستان روی دست دارد.

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر روزنامه هشت صبح

به نظر نویسنده، ناتو اهداف خود را در آوان ورود به افغانستان تعریف کرده بود، اما به هیچ یک از آن اهداف دست نیافت. حالا بعد از نزدیک به پانزده سال، افغانستان از نگاه امنیت تقریبا در همان جایی قرار گرفته که بود. هیچ امیدی به بهبود وضعیت امنیتی حداقل در آینده‌ای نزدیک دیده نمی‌شود.

سرمقاله نویس روزنامه ماندگار نوشته که صادقانه باید اعتراف کرد که جهان در این یک‌ونیم دهه، کمک‌های سخاوتمندانه‌ای به ما کرده و همچنین ناتو راهبرد مبارزه با تروریسم را برای افغانستان طرح و ارایه نموده است؛ اما متأسفانه از آن‌جایی که در گذشته آقای کرزی و حالا آقای غنی هیچ‌کدام اراده راسخ و صادقی به حکومت‌داری خوب و مبارزه با فساد مالی و سیاسی نداشته‌اند، این کمک‌ها نتوانسته مصدر تحولات مثبت در کشور شود.

نویسنده افزوده که اکنون دولت افغانستان بار دیگر تعهدات بزرگ جامعۀ جهانی را به دست آورده است، انتظار می‌رود که برنامه‌های شخصی، تیمی و سلیقه‌ای، خط بخورند و جای آن‌ها را استراتژی منظم نظامی، سیاسی و اقتصادی پُر کند.

به باور نویسنده اگر جامعۀ جهانی کمک‌هایش را بر بنیاد یک حساب‌ و کتاب درست انجام دهد و از حکومت حساب پس بگیرد، افغانستان می‌تواند روی این کمک‌ها آباد گردد. مسلماً همین تعهدات یک‌جانبه و پول‎های بی‌حساب جهان برای افغانستان بوده که فساد در کشور چنان فربه شده‌است که دیگر هیچ مرجعی یارای رسید‌گی به آن را ندارد.

روزنامه ۸صبح افزوده که تمدید ماموریت ناتو برای افغانستان اهمیت حیاتی دارد. دیروز رهبران کشورهای عضو ناتو به رئیس‌جمهور و رئیس اجرایی افغانستان تعهد کردند که ماموریت آنان در افغانستان تمدید شد. ناتو دیروز در پایان نشست سران این سازمان اعلام کرد که ماموریت این سازمان در افغانستان دوام خواهد یافت و مربیان این سازمان به نیروهای امنیتی افغانستان، آموزش و مشورت خواهند داد. ناتو هم‌چنان تعهدات مالی‌اش را به نیروهای امنیتی افغانستان تجدید کرد.

نویسنده افزوده که کشورهای عضو ناتو در کنار حمایت راهبردی از نیروهای امنیتی افغانستان باید یک کار مهم دیگر را نیز انجام دهند. این کار مهم شکست اتحاد طالبان و پاکستان است. تا زمانی‌که طالبان در پاکستان صاحب شبکه‌های حمایتی و پایگاه باشند، جنگ در افغانستان دوام می‌کند.

به باور نویسنده راه حل سیاسی و مذاکره هم که در اعلامیه پایان نشست وارسا/ورشو به آن اشاره شده، زمانی محقق خواهد شد که شبکه‌های حمایتی طالبان در پاکستان برچیده شوند و دیگر قلمرو آن کشور برای رهبری گروه طالبان، جای امنی نباشد. پاکستان وقتی که زیر فشار شدید کشورهای غربی قرار گیرد، ناچار خواهد شد که رفتارش را تغییر دهد. کشورهای عضو ناتو باید فشارهای دیپلماتیک، سیاسی، تبلیغاتی و مالی جدی بر پاکستان وارد کنند.

روزنامه دولتی انیس نوشته که حمایت‌های بزرگ و گسترده بین المللی از افغانستان سبب می‌شود که ملت افغانستان با امیدواری بیشتر و با صفوف متحد تر راه خود را بسوی آینده ادامه دهند و حکومت وحدت ملی هم با اطمینان بیشتر برنامه‌های اصلاحی خود را در عرصه انتخابات، حکومت داری خوب، تامین امنیت، رشد اقتصاد به خاطر بهبود هرچه بهتر زندگی شهروندان کشور روی دست گیرد.