دو قاچاقچی آثار عتیقه با دستگاه 'گنج‌یاب' در بامیان بازداشت شدند

حق نشر عکس Elias Taheri
Image caption محمدطاهر زهیر والی بامیان: این دستگاه که ظاهراً ساخت کشور ایران است، و تمام مشخصات این دستگاه و تمام کیفیت و کارکرد این دستگاه در این جا نشان داده شده است

سخنگوی والی بامیان گفته که دو نفر با یک دستگاه "گنج‌یاب" به اتهام تلاش برای کاوش‌های غیرقانونی و قاچاق آثار باستانی بازداشت شده‌اند.

عبدالرحمان احمدی به بی‌بی‌سی گفت که این افراد برای مدت طولانی تحت "پیگرد و کنترل" ماموران امنیت ملی بودند و دیروز (۲۱ سرطان/تیر) در منطقه یکه‌اولنگ در غرب ولایت بامیان بازداشت شدند.

به گفته آقای احمدی، این دو نفر اهالی ولایت دایکندی و میدان هستند که با یک شبکه پنج نفری قاچاق آثار باستانی ارتباط دارند.

سخنگوی والی بامیان افزود که سندی از این دو نفر به دست آمده که نشان می‌دهد اعضای این شبکه با هم قراردادی بسته بوده‌اند که براساس آن کارهای اعضا و سهم هریک از آن‌ها مشخص شده است.

حق نشر عکس Elias Taheri
Image caption گفته شده که این دستگاه هشتاد هزار دلار ارزش دارد

او گفت که دستگاه گنج‌یاب کشف شده ظاهراً "بسیار پیش‌رفته و ساخت ایران" است که می‌تواند انواع گنج‌های زیرزمنی را تشخیص و نوعیت آن را تفکیک کند یا با پخش صدا در مورد موجودیت آن هشدار دهد.

آن‌گونه که آقای احمدی توضیح داد، افراد بازداشت شده در اظهارات اولیه خود گفته‌اند که این دستگاه که دارای سه بخش جداگانه با کارکرد متفاوت است، بیش از ۸۰ هزار دلار ارزش دارد.

پس از اعلام خبر بازداشت این دو نفر، یکی از آن‌ها به خبرنگاران گفته که او اصلا فرد بی‌سوادی است که یک فرد دیگر این دستگاه را به او تحویل داده و در مورد کاربرد آن چیزی نمی‌داند.

اما آقای احمدی گفت که مسئولان دولتی یقین دارند که افراد بازداشت شده در جست‌وجوی قاچاق آثار باستانی و ماه‌ها زیر نظارت ماموران امنیت ملی بوده‌اند.

سخنگوی والی بامیان اما افزود که این افراد موفق نشده بودند که به آثار باستانی دسترسی پیدا کنند و از نزد آن‌ها هیچ اثری هم به دست نیامده است.

بامیان دارای محلات باستانی و تاریخی بسیاری است و پیش از این بارها از کاوش‌های غیرقانونی و قاچاق آثار باستانی از این ولایت گزارش شده است.

حق نشر عکس Elias Taheri
Image caption گفته شده که یکی از سه بخش این دستگاه قادر به تشخیص گنج زیر زمین است