وزارت داخله افغانستان: ۱۴ عضو گروه طالبان در فراه و غزنی کشته شدند

حق نشر عکس Getty
Image caption طالبان در فراه و غزنی نفوذ دارند

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که ده عضو گروه طالبان در ولایت غربی فراه و چهار عضو دیگر این گروه در ولایت جنوبی غزنی کشته شده‌اند.

در اعلامیه این وزارت آمده که نیروهای پلیس با راه‌اندازی ضدحمله‌ای در روستایی در حومه شهر فراه، مرکز ولایت فراه، ۱۰ عضو گروه طالبان را کشته و ۷ عضو دیگر این گروه را زخمی کرده‌اند.

براساس این اعلامیه، این ضدحمله عصر دیروز (۲۱ سرطان/تیر) در پی حمله گروه طالبان به راه انداخته شد و طی آن، به نیروهای پلیس آسیبی نرسیده است.

براساس یک خبر دیگر، یک قاضی خودخوانده گروه طالبان در منطقه "آب‌بند" ولایت غزنی به همراه سه تن از افراد تحت امرش کشته شده است.

به گزارش وزارت داخله، این قاضی طالبان در طرح و سازماندهی حملات تروریستی و راه‌اندازی دادگاه‌های صحرایی نقش فعالی داشته است.

Image caption منابع خبری بارها از برگزاری دادگاه صحرایی توسط طالبان خبر داده‌اند

دادگاه صحرایی به محکمه‌ای گفته می‌شود که حکم آن بدون رعایت رویه متعارف قضایی از جمله حق متهمان به دفاع از خود و برخورداری از حقوق قانونی صادر و اجرا می‌شود.

منابع گوناگون بارها از برگزاری چنین دادگاه‌هایی در مناطق مختلف افغانستان از سوی گروه‌های شورشی، برخی سران قبیله‌ای و افراد خودسر خبر داده‌اند.

گروه طالبان که دفتر و دیوان مشخصی ندارند و اصولاً قوانین دولتی را به رسمیت نمی‌شناسند، اقدام به برگزاری چنین دادگاه‌ها می‌کنند.

گروه طالبان هنوز در واکنش به پخش خبرهای کشته شدن اعضای خود در فراه و غزنی اظهار نظری نکرده است.