روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۲۲ سرطان

حق نشر عکس elaatroz
Image caption عکس و تیتر روزنامه اطلاعات روز

بیشتر روزنامه‌های امروز سه شنبه ۲۲ سرطان/ تیر کابل به سیاست‌های جدید افغانستان در قبال پاکستان و تقرر محمد یوسف نورستانی، رئیس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان به عنوان سفیر جدید این کشور در اسپانیا پرداخته‌اند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که بار دیگر آقای غنی انتقادات تندی از پاکستان کرده و گفته که باید آن کشور اقدامات عملی را در جهت مبارزه با تروریسم انجام دهد. آقای غنی اظهار داشته که افغانستان از پاکستان صلح نمی‌خواهد، بلکه آن کشور باید کسانی را که مخالف روند صلح هستند، از خاک خود خارج کند.

به باور نویسنده فرازو فرود روابط میان افغانستان و پاکستان نشان می‌دهد که سیاست افغانستان در قبال پاکستان و همین‌طور طالبان به شدت بی‌ثبات است و مقام‌های افغان در این زمینه به‌نحوی دچار سردرگمی و روزمرگی‌اند. این در حالی است که پاکستان در طول سال‌های گذشته نشان داده که سیاست ثابتی را در قبال افغانستان دارد. سیاست پاکستان حمایت از طالبان، بی‌ثبات کردن افغانستان و بازی دوگانه در قبال جنگ و صلح افغانستان بوده است و هیچ‌گونه تغییری در این رویکرد پاکستان ملاحظه نشده است.

نویسنده افزوده که اما جانب افغانستان تحت تاثیر رویدادها و وقایع گوناگون، مواضع کاملاً متفاوتی را در قبال پاکستان در پیش گرفته و هیچ اصل مشخصی را در این زمینه رعایت نکرده است. این بی‌ثباتی نه‌تنها درحکومت وحدت ملی، بلکه در زمان حکومت کرزی نیز وجود داشت و به‌رغم فهم بازی دوگانه‌ی پاکستان، دولت‌مردان افغانستان بارها دست به دامن پاکستان شده و از آن کشور طلب کمک و همکاری کرده‌اند.

مقاله نویس ۸صبح نوشته که روابط میان افغانستان و پاکستان، یکی از پرجنجال‌ترین روابط خارجی کابل بوده که همواره این مسئله، چالش‌برانگیز و نگران‌کننده تلقی شده‌است. یک ماه قبل نیز این دو کشور، شاهد دو روز نبرد در مرز دیورند بودند که بعد از مذاکرات و نشست‌ رئیس‌جمهور غنی با همتای پاکستانی‌اش در تاشکند، مرز تورخم باز شد و روابط دو کشور به حالت عادی برگشت.

نویسنده افزوده که پاکستان همواره تاکید بر پیشروی در مرز جنجالی "دیورند" داشته، اما کابل این موضوع را دخالت و تجاوز به خاک افغانستان پنداشته‌است. در زمان حکومت قبلی، همواره کابل از پرتاب موشک به ولایت کنر شاکی بود، ولی در دوره‌ا‌ی حکومت وحدت ملی، این مسئله دیگر خاموش شد و چالش‌های تازه‌ای در روابط این دو کشور پدیدار شد.

مقاله نویس این روزنامه افزوده که همواره روابط کابل و اسلام آباد پرتنش و تلاطم بوده است. توقع آن نمی‌رود که آن کشور، در امر مبارزه با تروریسم و هراس‌افکنی در منطقه با کابل همکاری کند. پاکستان حالت کنونی را حفظ خواهد کرد و دنباله‌رو سیاست نظامی‌گری و سنگ‌اندازی بر سر راه حکومت خواهد بود. خواست‌های پاکستان بر شانه‌ا‌ی کابل سنگینی خواهد کرد و این مسئله موجب قبول‌نشدن این درخواست‌ها شده است. ایجاد رابطه با پاکستان، تلاش زیاد و هزینه‌ا‌ی پرباری برای کابل خواهد داشت.

روزنامه کابل پُست نوشته که تازه حکومت افغانستان شجاعت به خرج داده است. رویکرد تازه‌اش این بوده تا اسلام آباد را در تمامی بخش‌ها منزوی کند، کشوری که به جای همکاری صادقانه، دست و آستین بالا زده است تا با سیاست‌های دو گانه اش، افغانستان را مشمول جزئی از ایلاتش کند.

حق نشر عکس mandegar
Image caption عکس و تیتر ماندگار

نویسنده افزوده که این کشور بیشتر از هر زمان دیگر تلاش هایش را برای منزوی سازی افغانستان به خرج داد، تا آنجا که به تحرکات نظامی رو یا رو با نیروهای امنیتی افغانستان اقدام کرد و برای بهانه جویی‌های بیش از حد به ساخت و ساز تأسیسات نظامی در خط فرضی دیورند گام برداشت.

به نظر نویسده هرچند سکوت افغانستان در گذشته پرسش بر انگیز بود و هنوز هم انگشت انتقاد بر دولت مردان کشور بلند می‌کنند که رویکرد مشخصی را در قبال اسلام آباد اتخاذ نمی‌کند؛ اما سر انجام انتقادهای تند کارگر واقع شد.

یوسف نورستانی و سفارت اسپانیا

روزنامه ۸صبح نوشته که پیشنهاد محمدیوسف نورستانی، رئیس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان به‌عنوان سفیر افغانستان در اسپانیا برای هزارم بار نشان داد که ارگ اراده‌ای برای مبارزه با فساد مالی و اداری ندارد و این مبارزه را فدای مصلحت‌های سیاسی می‌کند.

نویسنده مدعی است که نورستانی انتخابات پرتقلب سال ۲۰۱۴ را مدیریت کرد. همین آقا، روزی که نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۴ را اعلام می‌کرد، گفت تقلب در این انتخابات به حدی گسترده بود که کمیسیون مستقل انتخابات توان کشف و برطرف‌سازی آن را نداشت. پس از گفتن این جمله بود که ایشان محمداشرف غنی را رئیس جمهور و عبدالله عبدالله را رئیس اجرایی اعلام کرد.

به نظر نویسنده شخصی که چنین ناکامی بزرگ را در کارنامه‌اش داشته باشد، به چی دلیل به‌عنوان سفیر پیشنهاد می‌شود؟ مگر سفارت‌های افغانستان جای ناکام‌ها، بی‌کفایت‌ها، قومندان‌زاده‌ها، عمو‌ها و عموزاده‌های مقام‌های حکومتی است؟

مقاله نویس مدعی است که سفارت اسپانیا، رشوه‌ای بود که ارگ برای نورستانی پرداخت کرد. غیر از این، هیچ چیز دیگری را نمی‌توان در نورستانی سراغ کرد تا سفیرشدن او را توجیه کند. با سفیرشدن نورستانی، دیگر کمیشنرهای برحال کمیسیون انتخابات نیز وسوسه شده‌اند.

سرمقاله نویس ماندگار نوشته که برخی اتفاقات که در دولت وحدت ملی به قلم آقای غنی می‌افتند، چنان شرم‌آورند که کافی ا‌ست تا پایان عمر این دولت برای آن گریه کنی. انتخاب یوسف نورستانی یکی از سیاه‌ترین چهره‌های روزگار به عنوان سفیر افغانستان در اسپانیا، از جمله همین اقدامات و اتفاقات است.

حق نشر عکس armanmili
Image caption فرمان رئیس جمهور که در روزنامه آرمان ملی چاپ شده است

به نظر نویسنده:" نورستانی چنان چهره منفور و شناخته‌شده در جامعه افغانستان است که به‌جز حلقه ارگ و کسانی که در انتظار رسیدن به قدرت از در تقلب بودند، همه بر او لعنت می‌فرستند. کافی‌ است که یک‌بار به‌شوخی عکس آقای نورستانی را در صفحات اجتماعی، آن‌هم بی‌هیچ تبصره‌ای به نمایش بگذارید، آنگاه خواهید دید که کوهی از لعنت و انزجار نسبت به او در پای آن عکس نقش می‌بندد."

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده است:"نورستانی همان کسی‌است که انتخابات ـ این روند ملی را ـ به یک پروژه تیمی و خائنانه تنزیل داد و اعتماد مردم را از مردم‌سالاری سلب نمود و دمکراسی در افغانستان را بی‌حیثیت ساخت. البته او در این کار تنها نبود."

سرمقاله نویس روزنامه آرمان ملی نوشته که در این چند روز اخیر تقرر محمد یوسف نورستانی در بیشتر رسانه ها غوغابرپا کرده است. همه از حکومت و از شخص رئیس جمهور می پرسند، نورستانی را که مردم به عنوان "خاین ملی" می شناسند چرا و چگونه سفیر معرفی کرده است؟

به باور نویسنده نورستانی، بدترین انتخابات را مدیریت کرد و در انتخابات ریاست جمهوری تقلبات سازمان یافته در آن حدی بود که کمیسیونی به رهبری نورستانی نتوانست نتایج انتخابات را اعلام کند و دوستان بین‌المللی افغانستان به ویژه آمریکا دخالت کرد، جان کری وزیر خارجه آن کشور به کابل آمد و به میانجیگری وی حکومت وحدت ملی مصلحتا شکل گرفت درغیر آن رسوایی انتخابات چنان بالا گرفته بود که اگر راه بیرون رفت سراغ نمی شد افغانستان تجزیه می‌شد و بعید نبود که تمام دستآورد های چندین ساله از میان می‌رفت و نابود می‌شد.

این روزنامه در خبر دیگری نوشته که منابع در ریاست اجرائی می‌گویند که عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی از تقرری یوسف نورستانی به عنوان سفیر در اسپانیا بی‌خبر بوده و با این اقدام از سوی رئیس‌جمهور مخالف است.