روزنامه‌های کابل: ۲۳ سرطان

یک روز پس از سفر اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به کابل، روزنامه‌های عمده این شهر عمدتاً به تحلیل و تفسیر سخنان او در مورد مبارزه با تروریسم در افغانستان پرداخته‌اند.

آقای کارتر در یک کنفرانس مشترک خبری با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت که اختیارات بیشتری به جان نیکلسن، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان داده تا رهبران "تروریست‌ها" را در هر جایی که منافع آمریکا را تهدید کنند، هدف قرار دهد.

اطلاعات روز در یادداشت اصلی خود نوشته که این پیامی بود که وزیر دفاع آمریکا از کابل به اسلام‌آباد فرستاد، چرا که به نوشته روزنامه، او تروریسم را مشکل بزرگ پاکستان می‌داند. نویسنده روزنامه معتقد است که سفر آقای کارتر به کابل، به "انزوای پاکستان" کمک می‌کند.

نویسنده اطلاعات روز افزوده در حالی که انتظار می‌رفت، مأموریت نیروهای آمریکایی در افغانستان پایان یابد، آقای کارتر "هشداری تازه" به پاکستان و گروه طالبان فرستاد و به آن‌ها یادآور شده است که با اعطای صلاحیت‌های ویژه به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، این نیروها دوباره به میدان نبرد باز می‌گردند.

به باور اطلاعات روز، هرچند میزان صلاحیت‌هایی که به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان هنوز مشخص نیست، اما این امر برای تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان که مدت‌ها است درگیر جنگ با طالبان و دیگر گروه‌های مسلح هستند، بسیار موثر باشد.

این روزنامه درادامه افزوده که هدف قرار دادن سران گروه‌های "تروریستی"، از جمله طالبان در خاک پاکستان، تاثیر مثبتی در میدان جنگ افغانستان داشته است. به نظر اطلاعات روز، حالا هم اگر حملات هوایی نیروهای آمریکایی در افغانستان افزایش یابد، گروه طالبان در تنگنا قرار خواهد گرفت.

حق نشر عکس .
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه اطلاعات روز

اما محمدجواد سلطانی در سرمقاله روزنامه جامعه باز نظر دیگری دارد. به نظر او، "سخنان وزیر دفاع آمریکا تعارفی و تکراری است". به باور مدیر مسئول این روزنامه، چیزی که مهم است، فرجام جنگ و چشم‌انداز کنونی آن است که "هرگز از آن سخن گفته نمی‌شود".

نویسنده در ادامه مطلب افزوده است که مقام‌های غربی و از جمله آمریکا که بیشتر هزینۀ انسانی و مالی جنگ در افغانستان به عهده دارد، به گونه منظم از افغانستان دیدار می‌کنند و "ترجیع‌بند تکراری و تا حدی ملال‌آور" خود به خود را به خورد افکار عمومی می‌دهند و کارتر هم "همان مواضع گذشته را تکرار کرد".

نویسنده تاکید کرده این که گفته شود آمریکا به حمایت از افغانستان متعهد است و این کشور را در مبارزه با تروریسم تنها نخواهد گذاشت، حرف تازه‌ای نیست. استدلال نویسنده این است که "تروریسم برای پاکستان تهدید نیست، همچنان که برای آمریکا تهدید نیست. تروریسم برای پاکستان یک تجارت پرسود است، همچنان که برای کشورهای غربی".

به نظر نویسنده جامعه باز، غیرعقلانی و دور از انتظار است که پاکستان با "موعظه‌های تکراری مقام‌های غربی دست از این تجارت سرشار از سود بردارد". سرمقاله‌نویس روزنامه تاکید کرده که کشورهای غربی و حکومت افغانستان مسئولیت دارند که به مردم افغانستان بگویند که جنگ در این کشور کی پایان می‌یابد.

هشت صبح دو مقاله خود را به موضوع سفارت یوسف نورستانی و اصلاح نظام انتخاباتی اختصاص داده است. در مطلب اولی "وضعیت دشوار" عبدالله عبدالله رئیس اجرایی را به دنبال مطرح شدن سفارت آقای نورستان در اسپانیا بررسی کرده است. به نظر نویسنده، اگر آقای عبدالله با این ماموریت او مخالفت نمی‌کرد، در حوزه نفوذش "تجرید" می‌شد.

نویسنده معتقد است آقای غنی پست سفارت را به آقای نورستانی در بدل تاخیر دوساله نتایج انتخابات ۱۳۹۳ و دفاع از سلامت آن "پاداش" داده و از سوی دیگر به طبقه سیاسی کابل تفهیم کند که قدرت او به حدی است که هیچ کسی نمی‌تواند تصمیم او را به چالش بکشد، امری که آقای عبدالله را در وضعیت دشواری قرار داده است.

اخیراً رسانه‌های محلی خبر دادند که محمدیوسف نورستانی رئیس پیشین کمیسیون انتخابات از سوی اشرف غنی رئیس جمهوری به عنوان سفیر در اسپانیا معرفی شده، اما رئیس اجرایی و وزارت خارجه با این انتصاب مخالفت کرده‌اند، چرا که آن‌ها او را مسئول "تقلب گسترده" در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ می‌دانند.

حق نشر عکس 8am
Image caption هشت صبح

هشت صبح در مقاله دیگری این سوال کنایه‌آمیز را مطرح کرده که آیا حکومت وحدت ملی اصلاح نظام انتخاباتی را در زمانی انجام می‌دهد که رئیس پیشین کمیسیون انتخابات به سفارت افغانستان در اسپانیا فرستاده شود. به نظر نویسنده، آقای غنی با انتصاب نورستانی نشان داد که هنوز هم با جناح آقای عبدالله "در ستیز" است.

حمید خاوری در ادامه مقاله افزوده که انتصاب نورستانی به سفارت اسپانیا، به "انزوای سیاسی عبدالله کمک می‌کند"، ولی او به دلیل محدودیت اختیارات سیاسی و اداری، کاری از دستش ساخته نیست و به همین دلیل، تا حال نتوانسته که هیچ یک از وعده‌های انتخاباتی، از جمله اصلاح نظام انتخاباتی را عملی کند.

روزنامه ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته که اصلاح نظام انتخابات "فدای وقت‌کشی‌های سیاسی" شده است. به نظر روزنامه، "اکنون بحث اصلاح نهادهای انتخاباتی و قوانین آن، به یک شوخی در ذهنِ ریاست جمهوری می‌ماند و به عملی شدنِ توافق‌نامۀ سیاسی در این خصوص هیچ توجهی نمی‌شود."

نویسنده ماندگار از آقای عبدالله هم انتقاد کرده و نوشته که "ریاست اجرایی هم فقط به اعتراض‌ها و یاددهانی بسنده کرده و این بسنده کردن، بیشتر باعث شده است که کارِ اصلاحات فدای وقت‌کشی‌های سیاسی گردد،" ولی توضیح نداده که رئیس اجرائی که تعهد اصلی‌اش اصلاح نظام انتخاباتی بود، چرا حالا "وقت‌کشی" می‌کند.

ماندگار همچنین تاکید کرده که به منظور تامین شفافیت انتخابات لازم است که "کار روی اصلاح بنیادینِ نهادهای انتخاباتی و قوانین آن، شناس‌نامه‌های برقی نیز بر بنیاد قانونِ توشیح‌شده توزیع گردد که در این خصوص هم فراموشی پیشه شده است"، چرا که به اعتقاد نویسنده، "ارگ به فکـرِ اصلاحِ نهادهای انتخاباتی نیست".

سرمقاله‌نویس ماندگار از اعضای مجلس نمایندگان هم انتقاد کرده که در تصویب طرح قوانین انتخاباتی تلاش کافی نکرده‌اند، چرا که به باور روزنامه، "مجلس نمایند‌گان به جز برخی از اعضای آن، طرف‌دارِ اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات پارلمانی نیستند و ریاست جمهوری هم چندان مایل به انتخابات پارلمانی نیست".