غنی: به اصلاحات انتخاباتی متعهد هستیم

حق نشر عکس ARG
Image caption غنی: حکومت اصلاحات انتخاباتی را با احترام کامل به نقش شورای ملی پیگیری خواهد کرد

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد گفته است حکومت وحدت ملی به آوردن اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها بگونه آزاد و عادلانه آن متعهد است.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین افزود: "حکومت اصلاحات انتخاباتی را با احترام کامل به نقش شورای ملی پیگیری خواهد کرد."

او گفت که حکومت قبلا دو گروه کاری را در حکومت موظف نموده است تا روی آمادگی برای بخش‌های مالی و امنیتی انتخابات کار نمایند و ۱۰ میلیون دالر از بودجه افغانستان برای برگزاری انتخابات اختصاص یافته است.

در این دیدار که در ارگ ریاست جمهوری انجام یافت و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت نیز حضور داشت، نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد پشتیبانی خود را از تلاش‌های حکومت در این راستا اعلام کرد و از حکومت خواست که برای برگزاری انتخابات طرح جدول زمانی را تنظیم کند.

رهبران حکومت وحدت ملی تأکید کرده‌اند که نمایندگان شورای ملی پیش از رفتن به رخصتی‌های تابستانی در کمیته مشترک، قانون اصلاحات نظام انتخاباتی را تصویب کنند که این بر تسریع روند اصلاحات کمک خواهد کرد.

مجلس نمایندگان افغانستان به تاریخ ۲۴ خرداد سال جاری دومین فرمان تقنینی رئیس جمهوری افغانستان در مورد ساختار، وظایف و صلاحیت‌های نهادهای انتخاباتی را رد کردند.

یکی از نکات اصلی توافقنامه سیاسی که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان شد، این است که نظام و ساختار نهادهای انتخاباتی افغانستان باید اصلاح شوند و به همین منظور کمیسیون خاصی به منظور اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان ایجاد شده و رئیس جمهوری و رئیس اجرایی بر سر اعضای آن توافق کرده اند.