والی هلمند: سربازان خیالی و یا مامور به واحدهای دیگر، مشکلاتی در تامین امنیت ایجاد می‌کنند

حق نشر عکس hayatullah
Image caption آقای حیات گفته که سربازان پلیس بجای اینکه در مقابل دشمن جنگ کنند در جاهای مختلف به صورت خدمتی اعزام شده‌اند

حیات‌الله حیات، والی هلمند در جنوب افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که براساس بررسی‌هایی که در این ولایت توسط شورای نظامی ولایت در ولسوالی نادعلی، مارجه و مرکز ولایت هلمند، انجام شده حدود۴۰۰ الی ۵۰۰ سرباز در محل وظیفه خود حضور ندارند.

او گفت که بیشتر این سربازان کسانی هستند که براساس تشکیلات، محل وظیفه آنان ولایت هلمند است، ولی بجای اینکه در مقابل دشمن جنگ کنند در جاهای مختلف به صورت خدمتی اعزام و مامور شده‌اند.

به گفته والی هلمند وجود این مسایل، باعث مشکلاتی در تامین امنیت می‌شود؛ زیرا در یک پاسگاه مطابق تشکیلات سازمانی ۲۰ نفر مستقر هستند ولی در حقیقت به این تعداد نیرو موجود نیست.

او می‌گوید که بنابر این، نیروهای موجود در مقرها با دشمن مقابله کرده نمی‌تواند و این یکی از بزرگترین نقاط ضعف نیروهای امنیتی است.

او گفت که این نیروها شامل نیروهای پلیس ملی و پلیس محلی هستند که همه آنان اکنون منفک و بجای آنان افراد جدید استخدام شده‌ است.

به گفته آقای حیات در میان اینها نیز سربازانی هستند که اصلا وجود خارجی ندارند، یعنی سربازان "خیالی" هستند.

چندی قبل (۱۴ سرطان/تیر) سازمان دیدبان شفافیت افغانستان اعلام کرده بود اطلاعاتی که این سازمان در دست دارد، بیانگر آن است که در برخی موارد تا ۵۰ درصد سربازان واحدهای امنیتی "خیالی" هستند.

حق نشر عکس
Image caption وجود سربازان خیالی باعث فشار افکار عمومی بر نهادهای دولتی افغانستان شده است

"سرباز خیالی" به عضوی از نیروهای امنیتی افغانستان گفته می‌شود که هویت اصلی یا جعلی او در اسناد و مدارک دولتی ثبت است، به اسمش حقوق پرداخته می‌شود اما خودش حضور فیزیکی ندارد.

آقای حیات تاکید کرد که براساس فرمان رئیس جمهوری افغانستان، شورای نظامی ولایت صلاحیت دارد که تمام نیروهای امنیتی ولایت را بررسی و تمام افرادی که به صورت خدمتی فعالیت دارند از وظیفه برکنار و بجای آنان افراد جدید استخدام شود.

او گفت که بر اساس تجارب او در ولایت‌های همجوار ولایت هلمند نیز این مشکلات وجود دارد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، نیز بی‌بی‌سی گفت که سربازان خیالی درصفوف نیروهای ارتش ملی افغانستان وجود ندارند و برای اینکه موضوع کاملا روشن شود، یک کمیسیون موظف شده تا تمام سربازان ارتش ملی افغانستان را انگشت‌نگاری کند تا مشخص شود که تمام نیروهای ارتش موجود هستند.

چند روز قبل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، اعلام کرد که به دلیل ایجاد شفافیت در روند مصرف کمک‌های جامعه جهانی از تمام سربازان امنیتی افغانستان شامل ارتش و نیروهای پلیس انگشت نگاری و تثبیت هویت خواهد شد.

حق نشر عکس MoD
Image caption آقای غنی گفته که تمام نیروهای امنیتی را انگشت نگاری خواهد کرد