افزایش تولید عسل و خوش‌بینی افغانستان به خودکفایی

Image caption افغانستان سالانه قادر به تولید دو میلیون کیلوگرم عسل است

افغانستان سال گذشته بیشترین میزان عسل را تولید و رکورددار شده ‌‎است.

مسئولین وزارت زراعت می‌گویند که سال گذشته میلادی، افغانستان نزدیک به دو میلیون کیلوگرم عسل تولید کرده است.

نیازمندی سالانه افغانستان به عسل بالغ به پنج میلیون کیلوگرم عسل است و با این میزان تولید حالا خوش‌بینی‌ها مبنی بر خودکفا شدن افغانستان در تولید عسل بیشتر شده‌ است.

سه سال پیش افغانستان چیزی حدود یک میلیون کیلو عسل تولید داشت؛ اما در سال جاری این رقم به دو میلیون کیلوگرم افزایش یافته است.

افزایش در تولید عسل با توجه به امکانات محدود در روند فرآوری و بسته‌بندی، خوش‌بینی‌ها نسبت به خودکفا شدن در تولید عسل را بیشتر کرده‌ است.

Image caption سه سال پیش افغانستان چیزی حدود یک میلیون کیلو عسل تولید داشت

من به دیدن یکی از مزارع زنبور عسل در حومه کابل رفتم؛ زنبورهایی که به کمک نهاد توسعه‌ای فرانسه در اختیار زنبورداران منطقه قرار داده شده‌ است.

در منطقه جبل السراج ولایت پروان در شمال کابل، اکنون شیرینی عسل تولید شده در کندوها، کام زنبورداران را شیرین‌تر کرده‌ است.

در میان چهار دیواری بزرگی در شمال شرق پروان، میان باغ انگور و سیب که با گل‌های مرسل رنگینتر شده‌‌اند و غذای مورد نیاز زنبورها را فراهم می‌کنند؛ گل مکی، یک از زنبوردارن منطقه است که از دو سال پیش کارش را آغاز کرده و حالا در فکر توسعه بیشتر کار و بارش است.

در این زنبورداری ۲۰ زن کار می‌کنند؛ که به هریک دو صندوق زنبور (کندو) داده شده که در مجموع ۴۰ صندوق می‌شود.

Image caption مسلکی(حرفه‌ای) شدن زنبورداران یکی از عوامل افزایش تولید اعلام شده است

به باور خانم صافی: "زنبورداری منبع خوب درآمد برای روستانشینان بخصوص زنان است که هم برای مصرف خودشان عسل تولید می‌کنند و هم با فروش مازاد آن، برای خانواده‌های‌شان درآمد کسب می‌کنند."

به باور تحلیلگران دولت نیز که اکنون به اهمیت تولید عسل پی‌برده است، در نظر دارد صنعت زنبورداری را توسعه دهد و با آموزش زنبورداران و فراهم کردن امکانات بهتر برای دهقانان افغانستان، این صنعت را توسعه دهد.

عارف امانیار، رئیس بخش مالداری وزارت زراعت، می‌گوید: "در حال حاضر ۲۳۷۰۰ زنبور دار به شمول ۶۵۲ زن در افغانستان عضو ۱۰ اتحادیه زنبورداری هستند."

او دلیل این افزایش تولید را "مسلکی (حرفه‌ای) ساختن زنبورداران"می‌داند.

میزان تولید عسل در سال گذشته میلادی بدین معنی است که افغانستان برای اولین بار در تاریخش بیشترین عسل را تولید کرده‌ است. بر اساس آمار ارایه شده اتاق‌های تجارت، این کشور اکنون فقط ۴۰ درصد از عسل مورد نیاز خود را از خارج وارد می‌کند.

با آنکه مقامات تجارت افغانستان به افزایش تولید عسل خوش‌بین هستند، اما حرفه‌ای نبودن فرآوری و بسته‌بندی نه چندان خوب عسل، را عامل بازدارنده در صادرات آن می‌داند.

Image caption در حال حاضر ۲۳۷۰۰ زنبور دار به شمول ۶۵۲ زن در افغانستان عضو ده اتحادیه زنبورداری هستند

میرزمان پوپل، رئیس توسعه صادرات اتاق تجارت افغانستان، می‌گوید که افغانستان هنوز بخشی از عسل مورد نیازش را از کشورهای دیگر وارد می‌کند.

آقای پوپل می‌گوید: "براساس برنامه‌هایی که وزارت زراعت اعلان کرده پیش‌بینی می‌کنیم که تا دو یا سه سال آینده افغانستان در تولید عسل خودکفا شود."

در حال حاضر افغانستان از ایران، عربستان، پاکستان، برخی کشورهای اروپایی و حتی آمریکا عسل وارد می‌کند.

اتاق‌های تجارت افغانستان می‌گوید که مصرف داخلی افغانستان سالانه پنج میلیون کیلو عسل‌ است اما با توسعه زنبورداری این اداره امیدوار است که تا دوسال آینده افغانستان در تولید عسل خود کفا شود.

دولت هم گفته این برنامه را توسعه می‌دهد. آب و هوای افغانستان مناسب برای زنبورداری دارد. اما خشکسالی‌ها به فراز و نشیب توسعه این بخش تاثیر‌گذار بوده است.

Image caption محیط افغانستان برای زنبورداری مناسب است