روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۶ سرطان

حق نشر عکس jameabaz
Image caption عکس و تیتر روزنامه جامعه باز

روزنامه‌های امروز شنبه ۲۶ سرطان/تیر بیشتر به مطالب خود را به حمله دیروز شهر نیس فرانسه و فشار بین‌المللی بر پاکستان به دلیل بازی دوگانه این کشور در روند مبارزه با تروریسم اختصاص داده‌‌اند.

روزنامه جامعه باز نوشته که به دلیل جایگاه تاریخی و فرهنگی فرانسه در جهان جدید، هر بار از حمله بر این کشور، به عنوان حمله به دموکراسی و آزادی یاد می‌شود. اکنون به طور حتم می‌توان گفت که شبح ترور بر فراز شهرهای اروپایی واقعیتی غیرقابل انکار است.

نویسنده سرمقاله افزوده که هر بار که یکی از کشورهای مدرن و دارای فرهنگ و مدنیت اروپایی مورد حمله قرار می‌گیرد، صف‌بندی‌ها و رویا‌رویی اسلام سیاسی و اروپای امروز به برجسته‌ترین شکل ممکن بازتاب داده می‌شود.

حق نشر عکس etlaatroz
Image caption تیتر روزنامه اطلاعات روز

نویسنده افزوده که در این میان اگرچه به سختی تلاش می‌شود که با تفکیک جریان‌های گوناگون اسلامی، بنیادگرایی اسلامی به عنوان دشمن تعریف شود؛ اما در تصویر نهایی این اسلام است که آزادی، دموکراسی، حقوق بشر و دیگر ارزش‌های اروپایی را مورد حمله قرار می‌دهد.

روزنامه ماندگار نیز پرسیده که چرا از میان کشورهای اروپایی فرانسه هدف قرار می‌گیرد و چرا همه حمله کنند‌گان به این کشور، شهروندان متولد فرانسه و مسلمان‌اند. باید گفته شود که فضای حاکم در این کشور اروپایی قابلیت آن را دارد که به تنهایی سبب واکنش‌هایی در میان جامعه شود.

به نظر نویسنده سرمقاله عوامل اجتماعی سبب و محرک اصلی حرکت‌های کوچکی است که بعد به این بزرگی می‌انجامد و مصیبت خلق می‌کند. محدودیت‌هایی که در سال‌های پسین در این کشور در برابر مسلمانان اتفاق افتاد از جمله مقابله‌های سنگین با حجاب و دیگر حرکت‌های تبعیض آمیز و موهن به مقدسات مسلمانان، یکی از دلایل عمده‌ای است که جوان مسلمان را از لحاظ روانی واکنشی سازد و آنان را به انتقام گیری وا دارد.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که تردیدی نیست که این حادثه، یک حادثه‌ای به‌تمام تروریستی است. نشانه‌های حادثه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، شر همه‌جا گیر شده است، کجا می‌خواهی فرار کنی؟ اگر در افغانستان، در زیر گلوی ارگ ریاست‌جمهوری چنین رخدادی ظهور می‌کند، جهانیان خواهند گفت که این یک امر چندان غریب و تازه‌ای نیست. افغانستان تبدیل به میدان ابدی برای قدرت‌نمایی تروریسم شده‌است.

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر روزنامه هشت صبح

نویسنده افزوده که رخداد شهر نیس فرانسه را نیز می‌توان با این رویکرد تحلیل و فهم‌پذیر ساخت؟ شکی نیست که فرانسه یکی از قدرت‌مندترین نیروهای نظامی جهان را در اختیار دارد. رفتار روزمره‌ای انسان‌ها در این کشور نیز دست‌کم در ظاهر قضیه بیانگر این است که حوزه‌ای عمومی ارتباطات و بستر اجتماعی نیز آن‌قدرها مستعد پروردن تروریسم خودی نیست. یعنی به زبان ساده می‌توان این‌گونه گفت که مردمان فرانسه نه تروریست‌اند و نه سودی در تروریسم‌پروری دارند.

مقاله نویس این روزنامه افزوده که به‌دلیل پیشرفت صنعت و تکنولوژی و تغییر نگاه انسان‌ها در رابطه با زندگی و تعاملات، رابطه‌ای سر راستی با تروریسم که نمادی است از وحشت بدوی و اشتهای سیری‌ناپذیر در کشتن انسان‌ها دارد. اما بعد توجیه‌گرایانه‌ای این تحلیل را نمی‌توان انکار کرد. چه این‌که صنعت و تروریسم همیشه یک وجه مشترک دارند، تمامیت‌خواهی. و این امر در عقب‌گرد فکری و کشتن انسان‌ها در عمل تروریستی همان‌قدر واضح است که در اشتیاق به جلو رفتن در کار صنعت و تکنولوژی.

روزنامه دولتی اصلاح با اشاره به حمله تروریستی در فرانسه نوشته که لازم است تا جهان ما تصمیم بگیرد تا یکصدا و یک عزم علیه این پدیده بایستند و همه این گونه سازمانها و گروه‌ها را که نظم امنیت و آسایش جهان را مورد تهدید قرار داده در یک مبازره جدی و بی‌امان صادقانه سرکوب کرده و بشریت را از شر این پدیده شوم نجات بخشند.

'فشارهای جهانی بر پاکستان'

روزنامه ۸صبح نوشته که فشارهای دیپلماتیک بر پاکستان افزایش یافته است. نمایند‌گان کنگره آمریکا به بسیار وضوح گفتند که ادار‌ه‌های رسمی ‌دولت پاکستان با طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی همکاری می‌کنند. به عموم نمایند‌گان کنگره آمریکا حالا واضح شده‌است که تروریست‌های ضد افغانستان در پاکستان از همه امکانات برخواردار هستند.

به نظر سرمقاله نویس، خاک پاکستان در اختیار آنان قرار دارد. منابع رسمی ‌و غیررسمی ‌پاکستان از آنان حمایت می‌کنند و حاکمان نظامی ‌پاکستان افکار عمومی‌ آن کشور را نیز با تروریست‌های ضد افغانستان هم‌سو کرده‌اند. تروریست‌های ضد افغانستان در پاکستان به نام طالبان خوب یاد می‌شوند. تروریست‌های ضد پاکستان اما طالبان بد لقب دارند. ملاهای پاکستانی در وصف تروریست‌های ضد افغانستان کتاب می‌نویسند، اما بر ضد تروریست‌های ضد پاکستان فتوا صادر می‌کنند.

نویسنده افزوده که دیگر برای تمام جهان واضح شده است که پاکستان نمی‌خواهد در قلمرو افغانستان دولت و نظم دولتی حاکم باشد. آنان می‌خواهند دولتی در افغانستان وجود نداشته باشد و قلمرو آن را گروه‌های مختلف اداره کنند.

حق نشر عکس etlaatroz
Image caption عکس و تیتر روزنامه اطلاعات روز

روزنامه عدالت و توسعه نوشته که پاکستان مسئول فریب دادن ظاهری آمریکا و رهبران حکومت وحدت ملی در راستای اختفای سران شبکه حقانی به وسیله استخباراتش‌ است، ولی مردم افغانستان و امنیت ملی افغانستان این موضوع را می‌داند.

نویسنده افزوده که در آغاز کار حکومت وحدت ملی آقای غنی در آوردن صلح تصمیم قاطعش را ابراز کرد و حتی از خشونت مشروع حرف زد ولی خیلی زود تغییر موضع داد و همان تکنیک آقای کرزی را که ابقای شورای عالی صلح بود، دنبال کرد. اکنون پرسش این است که حکومت چگونه بیشتر از دوسال فریب می‌خورد و در هر امر ناکام می‌ماند؟

نویسنده افزوده است که افغانستان قبل از اینکه پاکستان را در تامین صلح متهم کند سر در گریبان خود کند تا آب و شیر از هم جدا شود. در ضمن پاکستان دلیل وجودیش حمایت از افراطیت است که افغانستان سالها از آن خودش را بی‌خبر جلوه می‌دهد.

روزنامه دولتی انیس نوشته که کنگره آمریکا شاهد سیاست دو پهلوی زمامداران پاکستانی در نشست ورشو بودند. گفته‌اند که آمریکا در ۱۵ سال گذشته میلیاردها دلار را به هدف مبارزه بر ضد گروهای دهشت افکن به پاکستان کمک کرد، اما اسلام آباد در این راستا کدام دستاوردی نداشته و هنوز هم استخبارات پاکستان با سازمان‌های دهشت افکن پیوند دارند و در پشت پرده در زد و بند است.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که اکنون نمایندگان کنگره آمریکا باورمند شده‌اند که ارتباط پاکستان با گروهای دهشت افکن مستند است و اداره استخبارات پاکستان در فراهم آوری کمک‌ها به گروهای دهشت افکن به شمول گروه طالبان، شبکه القاعده و شبکه حقانی متهم است.

حق نشر عکس mandegar
Image caption عکس و تیتر ماندگار

روزنامه کابل پُست نوشته که زمزمه‌های عجیبی در گوش هر شهروند افغانستان این روزها طنین انداز شده است. انگار که پاکستان شاید آخرین نفس هایش را می‌کشد و پشتیبانی از هراس افکنان جهانی و منطقه در جغرافیای آن کشور سر انجام دامی برای اسلام آباد خواهد شد.

نویسنده افزوده که سخن از منزوی شدن اسلام آباد است و تأکید بر وضع تحریم‌های اقتصادی و نظامی بر آن کشور، اما این وضعیت چقدر به سود افغانستان است و سیاستمداران درجه یک افغانستان با چه راهکاری دست کم می‌توانند این وضعیت را به سود کشور شان رقم بزنند؟

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که برخی از رسانه‌ها در پاکستان گزارش داده که رویکرد جدید دولت افغانستان باعث شده تا واردات آرد پاکستان توسط افغانستان به طوری چشمگیری کاهش یابد. این امر باعث مسدود شدن ۸۰۰ کارخانه تولید آرد در پاکستان شده است.

به نوشته این روزنامه وزارت تجارت پاکستان در نظر دارد که برای بحث در مورد کاهش صادرات آرد آن کشور به افغانستان هیأت با صلاحیتی را به افغانستان اعزام کند.