کریکت؛ نیرویی وحدت بخش در افغانستان جنگ زده

حق نشر عکس Press Eye
Image caption شفیق استانکزی می‌گوید کریکت در "سفر جادویی" افغانستان نقش مهمی بازی کرده است

هوا مثل افغانستان گرم و خشک نبود ولی روز مسابقه تیم ملی کریکت افغانستان با ایرلند شمالی که پنجشنبه (۲۴ تیر/سرطان) در شهر بلفاست انجام شد حداقل بارانی نبود.

تیم ملی کریکت افغانستان کمتر از پانزده سال پیش تشکیل شد. با وجود جنگ خونین و تداوم درگیری‌های مسلحانه در افغانستان این تیم طی سالهای گذشته بر موفقیت خود افزوده است.

شفیق استانکزی، مدیر اجرایی هیئت رئیسه کریکت افغانستان که از سوی اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان منصوب شده بر فعالیت و پیشرفت های این تیم نظارت دارد.

او می‌گوید محبوبیت بازی کریکت به نیرویی وحدت بخش در افغانستان جنگ زده بدل شده است.

"کریکت در ایجاد ثبات و پیشرفت کشور نقش داشته و به نظرم هیچ ورزشی در هیچ کشور دیگری از جهان چنین نقش مهمی ایفا نکرده است. روندی که بازی کریکت در افغانستان طی کرده یک سفر جادویی است. تک تک مردم عاشق کریکت هستند و ما از آن برای ایجاد پیوند و نزدیکی بین مردم و قبایل گوناگون استفاده می کنیم."

تصور جامعه

در دوران حکومت طالبان کریکت تنها ورزش مجاز در افغانستان بود. ولی از سال ۲۰۰۱ و سقوط حکومت طالبان، جامعه افغانستان به شدت به کریکت علاقمند شده است.

بازگشت مهاجران افغان ساکن پاکستان به کشور پس از سقوط رژیم طالبان در معرفی و محبوبیت ورزش کریکت نقش مهمی ایفا کرد.

حق نشر عکس Press Eye
Image caption تیم ملی افغانستان برای یک مسابقه بین المللی با تیم ایرلند شمالی به بلفاست آمد

طی سال جاری در حملات خشونت‌آمیز تعداد زیادی در کابل جان خود را از دست داده اند. افغانستان هنوز هم مشکلات امنیتی جدی دارد.

در دوران خشونت‌های سیاسی ایرلند شمالی نیز تصور جامعه بین المللی از شرایط این ناحیه با وضعیت واقعی آن بسیار متفاوت بود. شفیق استانکزی می‌گوید همین حالت در مورد افغانستان نیز وجود دارد.

"افغان‌ها مردمان دوست داشتنی، محترم و مهمان‌نوازی هستند. ما عاشق زندگی در افغانستان هستیم که کشور خوب و زیبایی است. تک تک مردم آرزو دارند که وضع کشور بهتر شود و طی دو تا سه سال آینده شرایط کاملا تغییر خواهد کرد."

حمایت

تیم کریکت ایرلند شمالی نخواهد توانست برای مسابقه برگشت با تیم افغانستان به کابل برود چون وضعیت امنیتی شهر کابل برای برگزاری مسابقات بین المللی هنوز مناسب نیست.

اما شفیق استانکزی امیدوار است که وضعیت تغییر خواهد کرد و می افزاید افغانستان اکنون برای میزبانی هر تیمی "آماده" است.

حق نشر عکس Press Eye
Image caption به گفته یک افغان ساکن جمهوری ایرلند بازی‌کنان تیم ملی کریکت افغانستان برای طرفداران آن "قهرمان" هستند

"من بسیار امیدوارم که تا سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ انشالله خواهیم توانست در افغانستان مسابقات را برگزار کنیم. ما زمین‌های مسابقه و طرفداران تیم را داریم ولی در عین حال باید به جهان ثابت کنیم که افغانستان برای برگزاری مسابقات محل امنی است."

تعدادی از افغان‌ها برای تماشای مسابقه با تیم ایرلند شمالی به تپه‌های مشرف به زمین کریکت استورمنونت در شهر بلفاست آمده اند و تعدادی از آنها لباس تیم ملی افغانستان را به تن دارند.

یکی از آن ها به نام جاوید از نه سال پیش ساکن لترکنی در جمهوری ایرلند است. این اولین باری است که او مسابقه تیم ملی افغانستان را زنده تماشا می کند.

قهرمانان

جاوید می‌گوید: "ما رنج و مصیبت زیادی کشیده ایم و کشورمان سالها درگیر جنگ داخلی بوده است. دیدن پرچم و شنیدن سرود ملی کشور تنها عاملی است که ما را خوشحال می کند. داشتن چنین قهرمانانی، ستاره های ورزشی مثل تیم کریکت برای ما کاملا جدید است چون افغانستان قبلا چنین چیزی نداشت."

شفیق استانکزی می‌گوید از تیم ملی کریکت افغانستان در شهر بلفاست به گرمی استقبال شده و بعد در مورد هوای ایرلند شمالی به شوخی گفت:"حتی روزی که دو مسابقه پشت سر هم انجام دادیم باران نیامد."

تیم ملی افغانستان در این مسابقات بین المللی در شهر بلفاست طی یک روز چند مسابقه انجام داد و روز بعد به افغانستان بازگشت.

با توجه به افزایش حملات طالبان پس از خروج بخش اعظم نیروهای آمریکایی و بریتانیایی آینده ناروشنی در انتظار افغانستان است.

ولی کاملا مشخص است که ورزش کریکت به یک نیروی مثبت دراین کشور جنگ زده بدل شده است.