سازمان حمایت از کودکان: مرگ زهرا بیانگر نقض جدی حقوق کودکان افغان است

Image caption پدر و نامادری زهرا در خیمه‌ای در کابل تحصن کرده‌اند، اما سازمان حمایت از کودکان پدرش را مقصر می‌داند

سازمان بین‌المللی حمایت از کودکان (Save the Children) مرگ زهرا، عروس خردسال را نشان‌دهنده "نقض جدی حقوق کودکان" در افغانستان دانسته است.

زهرا دختر چهارده ساله‌ای بود که پس از ازدواج اجباری، از سوی خانواده شوهرش سوزانده شد و اخیراً به دلیل سوختگی شدید در بیمارستانی در کابل در حالی جان داد که چهارماهه باردار بود.

سازمان حمایت از کودکان در اعلامیه‌ای ضمن اشاره به این که زهرا در زمان ازوداج تنها "نه سال" داشت، از حکومت افغانستان خواسته که به ازدواج پیش از وقت پایان دهد.

انا ماریا لاکسین رئیس این سازمان گفته "سرنوشتی که زهرا به آن دچار شد، یکی بدترین پیامدهای ازدواچ پیش از وقت و اجباری است."

به گفته او، ازدواج پیش از وقت، دختران را نه تنها از آموزش و امنیت، بلکه آن‌ها را از حق تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت خود هم محروم می‌کند.

زبیده اکبر از مدیران ارشد سازمان حمایت از کودکان به بی‌بی‌سی گفت مرگ زهرا بیانگر آن است که افغانستان با ممنوعیت ازدواج پیش از وقت و اجباری تا چد فاصله دارد.

خانم اکبر افزود براساس آماری که این سازمان در اختیار دارد، در حال حاضر از هر پنج دختری که بین ۱۵ تا ۱۹ ساله هستند، یک نفر آن‌ها مجبور به ازدواج اجباری می‌شود.

Image caption زهرا اهل ولایت غور بود و در بیمارستانی کابل جان داد

او با اشاره به سن قانونی ازدواج در افغانستان، ۱۶که سال برای دختران و ۱۸ سال برای پسران است، گفت: "بسیار واضح است که این قانون اجرا نمی‌شود".

به گفته خانم اکبر، دختران بسیاری در سن بسیار پایین و در حضور اعضای خانواده، تعداد زیادی از مردم و روحانیون مجبور به ازدواج می‌شوند.

این مسئول سازمان حمایت از کودکان گفت که دولت افغانستان باید نظامی را به وجود آورد که از طریق اعمال نظارت بر سن ازدواج، بتواند شمار ازدواج پیش از ازدواج و ازدواج اجباری را کاهش دهد.

زبیده اکبر از پدر زهرا هم انتقاد کرد که برای ازدواج مجدد، دخترش در موقعیت دشواری قرار داد.

پس از مرگ زهرا، فعالان مدنی و رسانه‌های افغانستان تلاش‌های گسترده‌ای را برای جلب توجه همگانی به پیامدهای ازدواج پیش از وقت و اجباری و موقعیت بد دختران در خانواده‌های سنتی به راه انداخته‌اند.

حق نشر عکس .